Poszukuję pomocy z doborem pierwszego NASa

Soul Reaver

Nowy użytkownik
Noobie
22 Sierpień 2016
2
1
3
38
QNAP
null
Ethernet
null
Witam wszytkich,
planuję zakup swojego pierwszego NASa i chciałbym prosić o pomoc w doborze właściwego rozwiązania.
Na tą chwilę rozważam nastepujące modele/serie:
QNAP TS-251+
QNAP TS-253A
S DS216+ / DS216+II
choć pojawiły się wątpliwości, które chciałbym ewentualnie rozwiać bądź poszukać czegoś ze zdecydowanie niższej półki.

Do czego planuję wykorzystywać swój serwerek?
  1. backup (chyba dość podstawowe zastosowanie :D) m.in. zdjęć, dokumentów, kodów źródłowych itp itd, w skrócie priv stuff
  2. serwer git (wersjonowanie kodu źródłowego moich małych projektów) + redmine lub podobne rozwiązanie (czyli minimum serwer http/mysql/parser php jest potrzebny, dla redmina dodatkowo ruby)
  3. ... i tu zaczynają się moje wątpliwości. wymieniłem 3 modele, którymi się zainteresowałem, ale to wszystko stało się pod wpływem marketingu - wszelkich reklam, opisów możliwości itp. co sprawiło, że moje wymagania nagle urosły, bo zobaczyłem nowe (dla mnie) duże możliwości
    NASa planowałem zakupić już dość dawno mając na uwadze głównie kwestię backupu danych, ewentualnie z możliwością odpalenia małego serwerka (patrz 2.), ale zawsze spychałem to na dalsze nigdy, teraz chcę to urzeczywistnić, przyjrzałem się różnym modelom i zaciekawiły mnie takie dodatkowe funkcje:
    1. wirtualizacja - ta opcja cieszy mnie o tyle, że mógłbym odpalić na wybranej skrzyneczce wybrany OS i odpalić na nim dowolny program czy skrypt, a nie tylko te wybrane aplikacje, które daje mi producent, a które nie koniecznie muszą spełniać moje oczekiwania, ale czy w trybie graficznym też będzie to jakoś sensownie działać? tak by bez większej irytacji zamulaniem odpalić np przeglądarkę (oczywiście po podłączeniu do TV)?
    2. bezpośrednie odtwarzanie mediów (HDMI i pilocik w QNAPach B-)) - fajny ficzer, ale czy to transkodowanie chodzi "gładko"? czy soft radzi sobie z napisami w różnych formatach?
Choć od tygodnia, może dwu, przymierzałem się do tych NASów, skupiając się w zasadzie na TS-251+, wczoraj po przeczytaniu kolejnych wpisów na różnych forach itp, wspominających, że (krótko mówiąc) nie jest tak kolorowo, zastanawiam się czy te ficzery z punktu 3 faktycznie działają i czy faktycznie warto dokładać do tych, było nie było drogich modeli, biorąc pod uwagę, że głównie interesuje mnie temat backapu i od niego na starcie wychodziłem :).
Szukam w zasadzie potwierdzenia, że opisane funkcje, w przypadku np wyłączenia zbędnych usług będą jednak śmigać (rozumiem i akceptuję, że wydajność tych sprzętów jest ograniczona, więc odpalając VM nie obejrzę filmu na TV, gorzej, jeśli będę musiał wyłączać każdorazowo funkcje, które miały pracować 24/7 a przynajmniej wtedy, kiedy urządzenie jest włączone).

I w kwestii uzupełnienia, zakładając skupienie sie na QNAPach - producent podaje max RAM 8GB, podczas gdy spotykam się na forach z informacjami o tym, że można wpakować 2x 8 co również działa ... faktycznie, działa? tzn, komputerek obsługuje 16GB RAMu jak należy? :D
 
nie ma sie co zastanawiac bierz 251+, procek 4x 2 Ghz + rozbudowa ramu do 16 GB styknie Ci na dlugo.
 
ok zdecydowałem się na 251+, ale czekam, może trafi się jakaś promo gdzieś :)
z ciekawości, jakiego typu pamięci są stosowane w tych QNAPach? SO-DIMMy czy pełnowymiarowe?
rozglądałem się w x-komie i komputroniku za kośćmi po symbolach z Twojej listy na google docs (znalezione w innym wątku) i niesetety bez rezultatu
więc nie wiem, czy jest to w miarę dowolne, jaką kość się wstawi, byle właściwy wymiar, 1,35V, szyna 1600?
 
kosci SODIMM LowPower 1.35 @1600 MHz generalnie powinny zadzialac