Pomoc Prędkość zapisu na QNAP-a TS-112P.

sebastian.wifi

Nowy użytkownik
Noobie
20 Luty 2017
4
1
3
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witajcie,

Posiadam od 3 miesięcy QNAP-a TS-112P. W urządzeniu jest zainstalowany dysk Seagate Barracuda ST1000DM003 o pojemości 1 TB, który działa bez zarzutu. Niestety nie satysfakcjonuje mnie transfer danych, a konkretnie zapis. Obecnie osiągam ~12 MB/s zapisu i ~40 MB/s odczytu. Sieć jest gigabitowa a transfer pomiędzy komputerem (karta gigabitowa) a QNAP-em odbywa się po kablu. Sprawdzałem również z innego komputera z kartą gigabitową i transfery identyczne. Odczyt raczej mi nie przeszkadza, ale zapis jednak trochę za wolny jak na moje oczekiwania. Dysk w benchmarkach osiąga transfery ~170 MB/s dla zapisu i odczytu. Czy da się coś więcej wycisnąć z tego urządzenia? A może mam coś źle skonfigurowane?

Będę wdzięczny za każdą informację.

Pozdrawiam!

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0154
Model serwera: QNAP TS-112P
 
Dzięki za szybką odpowiedź. Jestem świadom, że mam najtańsze urządzenie w ofercie QNAP-a. Mimo wszystko przed zakupem czytałem różne testy, m.in. ten: QNAP TS-112P Turbo NAS Review - SmallNetBuilder i jest napisane, że zapis wynosi 28,5 MB/s, a odczyt 80,2 MB/s więc jestem zdziwiony, że mam dokładnie o połowę niższe wartości. Więc czy aby na pewno nie uda się wyciągnąć więcej z mojego urządzenia? Mam włączonego antywirusa na NAS-ie ale nie wiem czy to ma duże znaczenie.
 
Miałem podobny problem gdy miałem stary router niby 1Gbs Dlinka dir-655 i starego NASa (również Dlink), praktycznie identyczne transfery jak piszesz;
Po przesiadce na TPLinka 1043nd odczyt spadł ale zapis wyraźnie przyspieszył (do około 25 - 28MB/s).
Obecnie mam tego samego TPLinka ale już z Qnap'em i jest OK.
Rozważ zmianę routerka lub jak masz jak, to pożycz i sprawdź inny.
 
Powiedz jeszcze z jakiego systemu korzystasz (OS) i za pomocą jakiego programu kopiujesz...
Często włączenie weryfikacji danych podczas kopiowania drastycznie zmniejsza prędkość kopiowania (np. Total Commander). Podobnie użycie/nie użycie ramek Jumbo może (ale nie musi) powodować zmianę prędkości zapisu/odczytu...
Dodatkowo sprawdź co w czasie kopiowania dzieje się na NASie - jeśli coś mocno obciąża NASa (np. indeksowanie) to też może być przyczyną... I co to są za pliki (sensu małe wielkości czy duże)...
 
Dodatkowo sprawdź co w czasie kopiowania dzieje się na NASie - jeśli coś mocno obciąża NASa (np. indeksowanie) to też może być przyczyną...

Wygląda na to, że znalazłem przyczynę dzięki tej wskazówce. Na QNAP-ie mam Serviio z włączoną funkcją dodawania plików do biblioteki DLNA w czasie rzeczywistym. Sprawdziłem i jak kopiowałem plik (testowo o rozmiarze 3 GB) do folderu, który był dodany w Serviio do biblioteki DLNA to 60% procesora pobierały 2 procesy Serviio a tylko 25% proces Samby. Jak kopiowałem do folderu, który nie należał do biblioteki DLNA to proces Samby zużywał 80% a transfer zapisu skoczył z 8-12 MB/s do 37-40 MB/s. Także na 99% to serwer DLNA jest przyczyną. Będę jeszcze obserwował.