Prośba o dobór dysków do TS-453D

Revvers

Nowy użytkownik
Noobie
26 Listopad 2021
14
0
1
42
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć, im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości jak skompletować dyski do NAS

Zakupiłem serwer QNPA TS-453D-4GB rozbudowany do 16GB.
Planowałem 2 dysków HDD 4TB pracująch w RAID 1, padło na IronWolf ST4000VN008 ze względu na rok produkcji 2019
Myślałem o zakupie karty QM2-2S-220A i dysk SSD WDS500G1R0B.

Przeczytałem najlepsze praktyki co do pamięci masowej i stwierdziłem że do kupie drugi SSD by pracowały w RAID 1.

I naszła mnie refleksja po co to wszystko? Czy ma sens ładować tyle kasy jeżeli ta maszyna ma służyć tylko do:
multimedia, photo station, password manager, czasami VPN (w podroży), szyfrownaie niektórych folderów, konteneryzacja/virtualizacja (usługi dla domowników, ewentualnei jako środowisko do testów, być może OS na jednej maszynie), może mała chmura, przechowywanie danych (dokumenty i pliki), synchronizacja z urządzeniami w tym mobilnymi pod katem dokumentów i zdjęć.

Mam drugi nas od S, który służy jako backupowy dla komputerów które mam w domu do przechowywanie image do recovery systemów)
Z kamer nie będę korzystał bo mam wideorejestrator który spełnia moje oczekiwania.
Muzyki i filmów nie będę gromadził, ele będe chciał udostepnić usługę Direct dla TV bo czasami się zdarzy jakiś film rodzinny do przechowania, wesele, komunia etc. Jeszce myślę o wykorzytania HDMI do telewizji przez internet, ale bardziej na żadanie.

Chciałbym aby to płynnie działało, zwłaszcza narzędzi SI do rozpoznawania i katalogowania zdjeć w locie, synchronizacja z urządzeniami mobilnymi. oraz ewentualne szyfrowanie wybranych folderów, internet do max 700/60 MB/s

Zastanawiam sie czy ma sens RAID 1 dla SSD,
Czy robić RAID 1 dla HDD, czy może wystarczy na SSD mieć RAID 1 a więcej zasobów na HDD gdzie na drugim bym robił backupy ? Z tego co wiem zawsze mogę dokupić 3 dysk HDD i wtedy wpiąć je w RAID 1
 
Jeżeli zależy Ci na danych w razie awarii dysku - to tak, RAID1 ma sens. Jeżeli nie - to oczywiście nie ma sensu. Ja mam na 8 dysków dwa RAIDy1 -> m.2 jako systemowe i dwa HDD z najważniejszymi danymi. Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji, sam wiesz co trzymasz.
 
1. no to masz PROBLEM - zmień wymagania
2. na bank warto wziąć karte M2 - zawsze mozesz potem rozbudować o kolejne dyski
 
Czyli lepiej zainwestować w kartę tą z 4 slotami? choćbym na początku kupił tylko 1 SSD,
później z tego co wiem mogę dołożyć drugi i wpiąć je w RAID ?
jak będzie potrzeba to dołożyć kartę akceleracji bo widzę że ją można wpiąć w slot dysku SSD (na tej karcie QM2-4S-240) ?
 
Jestem zdania, że płacę za drugi dysk SSD żeby później nie stawiać systemu od nowa jak dysk padnie.
Możliwe, że jak bym robił backup to przywrócenie zajmie chwilę ale ten backup też zajmie jakieś miejsce.
 
jak Ci się zepsute dane skopiują na drugi dysk - to se możesz xD
 
Oki czyli przy karcie 2S-220A maksymalnie ma 2 sloty, czyli na początek dysk SSD pod system i wirtualki, nie przechowywać tam wrażliwych danych.
Ewentualnie robić sobie backup wirtualek, lub jakiś recovery - jest możliwe w przypadku QNAP systemu jak by padł dysk SSD by można było system odbudować na innym SSD ?

Następnie 2x HDD w RAID 1 i tam przechowywać dane, które ewentualnie backupować. Zastanawiam się czy w przypadku HDD ten raid jest potrzebny, czy nie lepiej drugi dysk przeznaczyć na backup i migawki, bo RAID 1 chroni tylko przed awaria, rzadko się zdarza by dwa na raz padły. A jak jeden zostaje to można odbudować macierz podpinając drugi i właściwie odzyskać na nim dane. Ale z drugiej strony jak nie będzie RAID 1 to jeżeli drugi będzie backupowym to równie dobrze jak padnie jeden to na drugim mam kopię tych danych.

Wiec czy jest sens stosować RAID w takim przypadku dla HDD ?
Bo trochę to zakrawa na jakąś wariację, RAID 1 dla 2x HDD i jeszcze backupy. Mam drugi NAS od S który liczy już około 6 lat i odpukać działają tam 2x WD Red dyski bez zarzutów.

PS. w sumie przy karcie 2S-220A mogę dodać drugi dysk SSD w RAID 1 bo tam to ma sens. A z tego co widzę kartę akceleracji można podpiąć po USB.
 
Ewentualnie robić sobie backup wirtualek, lub jakiś recovery - jest możliwe w przypadku QNAP systemu jak by padł dysk SSD by można było system odbudować na innym SSD ?
nie - instalujesz nowy system i przywracasz ustawienia z pliku.

Następnie 2x HDD w RAID 1 i tam przechowywać dane, które ewentualnie backupować. Zastanawiam się czy w przypadku HDD ten raid jest potrzebny, czy nie lepiej drugi dysk przeznaczyć na backup i migawki, bo RAID 1 chroni tylko przed awaria, rzadko się zdarza by dwa na raz padły.
Jeśli NIE masz dysków z jednej serii/daty - to jest nędzna szansa że padną oba.

Mam drugi NAS od S który liczy już około 6 lat i odpukać działają tam 2x WD Red dyski bez zarzutów.
Ja mam w dyski kręcące się 10 lat i powiem tak - gówno warta jest informacja że to jest w QNAP/S czy inny producent - masz po prostu pecha albo źle dobrałeś dyski.

Wiec czy jest sens stosować RAID w takim przypadku dla HDD ?
Jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia danych , gdy dysk padnie - TAK.

Dlatego robię tak:
  • system na SSD (1 dysk)
  • dane ważne - RAID 1 (2 dyski) + kopia offsite
  • dane mało ważne (1 dysk)
 
  • Lubię to
Reakcje: Ice
Jeśli NIE masz dysków z jednej serii/daty - to jest nędzna szansa że padną oba.
Podepnę się pod temat i zapytam: wynika z tego, że robiąc RAID1 lepiej kupić dwa różne dyski (różni producenci, oczywiście ten sam rozmiar) czy ten sam producent i model, ale różna data produkcji?
 
Najlepiej włożyć dyski o różnych przebiegach.
 
A co jak zaczynamy od zera i kupujemy wszystko nowe? :)
 
Ciosaj, nic nie zrobisz.
 
Pytałem czysto teoretycznie bo u mnie obecnie takiego problemu nie mam. Akurat posiadam dyski kupowane w innym czasie.
Przed długi czas miałem RAID1, jednak kilka miesięcy temu musiałem jeden z dysków QNAPa wykorzystać do innego celu, więc dane zostały tylko na jednym. I tak się zastanawiam, jak powrócę z tym dyskiem ponownie do QNAPa to czy kontynuować RAID1 czy pójść w stronę kopii, czyli dane trzymam na jednym dysku i systematycznie (i często) robię kopię na drugim dysku. Czy to coś da? Hmm, sam nie wiem. Ale wiem, że jeśli mając RAID1 coś pójdzie nie tak (skasowanie pliku, wirus i zaszyfrowanie danych etc) to dokładnie to samo jest robione na drugim dysku. W przypadku osobnych dysków i robienia kopii danych, być może jest cień szansy, że np. dane na drugim dysku nie zostaną zaszyfrowane.
Oczywiście używam migawek, więc skasowanie pliku akurat nie powinno być bolesne. Ale wiosenna sytuacja z szyfrowaniem pokazała, że migawki (jednak) nie dają 100% gwarancji.
 

A czy ta karta akceleracji Coral USB Accelerator | Affordably leverage AI acceleration for faster image recognition on your QNAP NAS podpięta pod USB będzie zgodna z moim urządzeniem zamiast tej co wymieniłeś, bo wtedy oszczędzam slot M.2 w który wpiąć mogę drugi SSD.

nie - instalujesz nowy system i przywracasz ustawienia z pliku.

Jeżeli postawiłbym system na HDD, a później zdecydował się na zakup SSD, to rozumie że stawiając na nim system mogę taką konfigurację wgrać - czy nie zadziała to w ten sposób, bo nośnik jest innego typu, a nawet lokalizacja dysku się zmienia bo SSD będzie na karcie rozszerzającej ?

Następnie 2x HDD w RAID 1 i tam przechowywać dane, które ewentualnie backupować. Zastanawiam się czy w przypadku HDD ten raid jest potrzebny, czy nie lepiej drugi dysk przeznaczyć na backup i migawki, bo RAID 1 chroni tylko przed awaria, rzadko się zdarza by dwa na raz padły.
Jeśli NIE masz dysków z jednej serii/daty - to jest nędzna szansa że padną oba.

Lipnie bo już zamówiłem dwa z tej samej daty pewnie też serii. Do tego zamówienie składałem z testem dysków więc zwrot nie wchodzi w grę bo mi się nie opłaci ;)

Wiec czy jest sens stosować RAID w takim przypadku dla HDD ?
Jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia danych , gdy dysk padnie - TAK.

Dlatego robię tak:
  • system na SSD (1 dysk)
  • dane ważne - RAID 1 (2 dyski) + kopia offsite
  • dane mało ważne (1 dysk)

Co do kopi offsite - to rozumie że ma ona sens jeżeli jest robiona na osobnym dysku lub poza maszyną ?
Czy dysk na dane mało ważne może być dyskiem nie przeznaczonym do NAS, np WD Blue wpięty w jedną z zatok ?
 
to rozumie że ma ona sens jeżeli jest robiona na osobnym dysku lub poza maszyną ?
https://www.backupacademy.pl/backup-skuteczny-czyli-zasada-3-2-1/

Czy dysk na dane mało ważne może być dyskiem nie przeznaczonym do NAS, np WD Blue wpięty w jedną z zatok ?
Dokładnie tak.

Lipnie bo już zamówiłem dwa z tej samej daty pewnie też serii. Do tego zamówienie składałem z testem dysków więc zwrot nie wchodzi w grę bo mi się nie opłaci
Zawsze można coś poczarować.

Jeżeli postawiłbym system na HDD, a później zdecydował się na zakup SSD, to rozumie że stawiając na nim system mogę taką konfigurację wgrać - czy nie zadziała to w ten sposób, bo nośnik jest innego typu, a nawet lokalizacja dysku się zmienia bo SSD będzie na karcie rozszerzającej ?
Nie ma to wpływu i tak warto przejrzeć ustawienia po przywróceniu.

Zakupiłem serwer QNPA TS-453D
Testowali na TS-253D , a to tylko 2 kieszenie mniej niż Twój 453D - więc tak jest zgodny - ale pamiętaj port USB 3 !
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ST4000VN008
  2. ts-453D
  3. różne dyski
  4. coral tpu
  5. kopia danych NAS na dysku usb
  6. coral ai
  7. QM2-2S-220A dyski
  8. coral