Prośba o pomoc w doborze

tulis

Passing Basics
Beginner
28 Czerwiec 2012
13
2
3
kompleksit.pl
QNAP
null
Ethernet
null
Witajcie wszyscy, nie mogę się zdecydować na zakup NASA długo już szukam potrzebuje 6 zatokowy około 32GB (ram dokupie osobno)
NAS będzie wykorzystywany do:
2 kontenery (w przyszłości może jeszcze jakiś kontener) - myślałem o 2 maszynach virtualnych windows 10 (testowy ewentualnie program do fakturowania).
Debian www i poczta (mam dosyć usług serwowanych na portalach) chyba że jest jakiś dedykowane rozwiązanie dla tych usług w Qnap to chętnie posłucham (4 domemy wraz z pocztą max po 10 kont pocztowych).
Dodatkowo jako chmura dla mnie, backupy dla moich klientów.
Bardzo zależy mi na sprzęcie za rozsądną cenę myślałem o TVS 682 i tu rodzą się moje pierwsze wątpliwości, czy procesor sobie poradzi i czy nie warto poczekać za sprzętem z nowym preinstalowanym oprogramowanie HERO?
Nie wiem w jaki raid iść by maksymalnie się zabezpieczyć (dyski HDD) a przy tym mieć poprawną wydajność, może ktoś doradzi który raid pod taką konfigurację raid 6 + 1 x ssd jako cache (nie wiem czy jeden dysk ssd może być używany jako cache proszę o odpowiedź) czy raid 5 i 2 x ssd cache a może ktoś by użył jeszcze innej konfiguracji (może więcej zatok np 8?) będę wdzięczny za konstruktywną podpowiedź.
Gdybym musiał coś doprecyzować proszę o informację.
 
Z mojego doświadczenia powiem, że odkąd przeszedłem na QNAPie z virtualek na kontenery, to RAM przestał być w ogóle problemem (mam 16GB, wystarczyłoby mi spokojnie teraz 8GB). Do wirtualizowania Win 10 szukałbym mocnego procka.

Co do poczty, polecam wykupić VPSa (np. w DigialOcean za $20, plus backup $5) i postawić tam mailcow (mailcow.email | The mailserver suite with the 'moo' – + =) i masz problem załatwiony, zawsze działa, sam administrujesz i nie musisz u siebie utrzymywać redundantnej infrastruktury żeby ludziom zapewnić pocztę gdziekolwiek się znajdują (łącze, zasilanie, serwer).

Jako chmurę to albo rozwiązanie QNAPa albo w kontenerze np. Nextcloud (tego używam).

Co do dysków: nie mam doświadczeń z tyloma dyskami (oprócz macierzy), ale postawiłbym system na SSD (może być w tej kieszeni na 2 dyski z RAID którą sprzedaje QNAP) bo to ożywia ten system.

Nie wiem jaki masz budżet i skill devopsowy, ale może warto pomyśleć o dużym serwerze z RAID (np. Dell), bo to może być bardziej elastyczne niż QNAP (dziś najchętniej wywaliłbym QTS zostawiając Debiana, aczkolwiek niektóre apki są wygodne, np. Hybrid Backup)
 
Co do poczty, polecam wykupić VPSa (np. w DigialOcean za $20, plus backup $5) i postawić tam mailcow (mailcow.email | The mailserver suite with the 'moo' – + =) i masz problem załatwiony, zawsze działa, sam administrujesz i nie musisz u siebie utrzymywać redundantnej infrastruktury żeby ludziom zapewnić pocztę gdziekolwiek się znajdują (łącze, zasilanie, serwer).
No właśnie nie chcę iść w abonamenty i dlatego wolę kupić sprzęt i trzymać u siebie wszystko bo mam gdzie serwerownia spora łącze 300/300 prąd w cenie 5 adresów publicznych w cenie więc myślę żeby wykorzystać to co mam.

Co do serwera to mam już jeden mocny ale on jest dedykowany tylko do baz a co do qnapa to myślałem o chmurze, poczcie, backupu dla reszty urządzeń.
Plus virtualki na testy.
Z tego co już poczytałem to faktycznie warto na ssd system postawić (jedynie co mnie zastanawia to czy raid 1 na ssd będzie wydajny?) a na HDD kontenery i inne usługi. Nie wiem czy dobrze kombinuje może ktoś się wypowie z większym doświadczeniem czy taka konfiguracja przy tym sprzęcie będzie wydajna?
 
Ja kontenery też wrzuciłem na SSD, a multimedia, pliki i zapisy z kamer na HDD