Pomoc Prośba o pradę w filozofii zarządzania NAS

XERA

Passing Basics
Beginner
12 Listopad 2016
15
0
1
52
QNAP
TS-x51
Ethernet
10 Mbps
Witam wszystkich,

To moja pierwsza przygoda z NAS więc czytam cierpliwie forum ale czuje że jestem wciąż zielony.
Pytanie moje i prośba jest o poradę w filozofii zarządzania NAS - jakie moduły (applikacje) użyć aby zrealizować swoje cele.

Co potrzebuję:
NAS pracuje w firmie - jego główne zadanie to bycie serwerem plików (projektów) w drukarni. Korzysta z niego równocześnie 2-4 użytkowników, nie więcej.

Napiszę obrazowo co bym chciał zrobić i proszę o sugestie doświadczonych czego użyć:

zatem - potrzebuje główny katalog z projektami - pracuje w sieci wewnętrznej ale chciałbym mieć dostęp do niego w razie potrzeby z zewnątrz (przez internet, otwarcie portu) tylko jak to zdefiniować, czego użyć?
ten główny katalog z projektami - chciałbym żeby sie backup`ował zasadniczo non-stop (bo dużo plików przychodzi) powiedzmy minimum raz dziennie - na inny dysk w jednym z komputerów w sieci wewnętrznej, oraz na drugi NAS (Zyxel 325-v1) postawiony w drugiej siedzibie oraz jak da rade na ftp na serwerze dedykowanym u dostawcy internetowego.
Nie wiem czy definiować to jako chmurę? Choć to chyba spowolni pracę bo 99% czasu nie potrzebuje do niego zdalnego dostępu ale używam go w sieci lokalnej.

Do tego potrzebuje chmurę - synchronizacje katalogu.
Czyli mój katalog z projektami w komputerze stacjonarnym chciałbym połączyć z NAS oraz laptopem i aby wszystkie trzy równocześnie posiadały ten sam stan katalogu. komputer stacjonarny pracuje w rej samej sieci wewnętrznej co NAS - natomiast laptop oraz ew. drugi komputer stacjonarny za pośrednictwem net.
Chciałbym aby na wszystkich urządzeniach aktualizowały się w locie wszystkie zmiany - czyli obojetnie czy stworzę nowy plik czy nadpisze czy usune na pozostałych sprzetach ma to wyglądać tak samo (tak mam świadomość nieuważnego usunięcia pliku) Tu chodzi o wygode obsługi i ew. kończenie rozpoczetych prac w locie na innym sprzęcie.

Do tego - chciałbym robić kopię maili. Posiadamy wlasny serwer dedykowany na którym jest cala poczta firmowa (kilka kont, spore ilości maili i załączników) w systemie IMAP. Czy jest jakis moduł który robił by backup poczty IMAP z serwera dedykowanego na siebie - aby moc to odtworzyć w razie awarii u dostawcy?

Uff - to chyba najwazniejsze rzeczy.

Będę wdzięczny za porady i sugestie.

Pozdrawiam
Arkadiusz






Model serwera
: QNAP TS-251+
 
potrzebuje główny katalog z projektami - pracuje w sieci wewnętrznej ale chciałbym mieć dostęp do niego w razie potrzeby z zewnątrz (przez internet, otwarcie portu) tylko jak to zdefiniować, czego użyć?
jeśli masz adres PUBLICZNY to po prostu przekieruj port 80 QNAPa na routerze, w efekcie będziesz miał dostęp za pomocą IP routera i portu 80 dostęp do panelu zarządzajacego NAS i plików. FFS - zmień domyślne hasło admina!

chciałbym żeby sie backup`ował zasadniczo non-stop (bo dużo plików przychodzi) powiedzmy minimum raz dziennie - na inny dysk w jednym z komputerów w sieci wewnętrznej
na co ? podłącz dysk USB do QNAPa i użyj Hybrid Backup Disk Station

oraz na drugi NAS (Zyxel 325-v1) postawiony w drugiej siedzibie
jak obsługuje VPNa bądź masz tam dostęp za pomocą FTP to spoko - Hybrid powyżej da rade

ftp na serwerze dedykowanym u dostawcy internetowego.
j/w

Czyli mój katalog z projektami w komputerze stacjonarnym chciałbym połączyć z NAS oraz laptopem i aby wszystkie trzy równocześnie posiadały ten sam stan katalogu. komputer stacjonarny pracuje w rej samej sieci wewnętrznej co NAS - natomiast laptop oraz ew. drugi komputer stacjonarny za pośrednictwem net.
Polecam VPNa dla kompa zewnętrznego i wtedy dla wszystkich jest magiczny QSync chociaż osobiście preferuje Syncovery.


Czy jest jakis moduł który robił by backup poczty IMAP z serwera dedykowanego na siebie - aby moc to odtworzyć w razie awarii u dostawcy?
QNAP QmailAgent: A mailroom center for your private cloud - QNAP

voila !
 
potrzebuje główny katalog z projektami - pracuje w sieci wewnętrznej ale chciałbym mieć dostęp do niego w razie potrzeby z zewnątrz (przez internet, otwarcie portu) tylko jak to zdefiniować, czego użyć?
jeśli masz adres PUBLICZNY to po prostu przekieruj port 80 QNAPa na routerze, w efekcie będziesz miał dostęp za pomocą IP routera i portu 80 dostęp do panelu zarządzajacego NAS i plików. FFS - zmień domyślne hasło admina!
Ośmielam się nie zgodzić z tym. Ja bym postawił serwer vpn na NAS, przekierował właściwy port na routerze aby vpn mógł działac. Powyższe to zbyt duże ryzyko włamu. Pozostałe porty bym zablokował aby nie były dostępne z zewnątrz.
chciałbym żeby sie backup`ował zasadniczo non-stop (bo dużo plików przychodzi) powiedzmy minimum raz dziennie - na inny dysk w jednym z komputerów w sieci wewnętrznej
na co ? podłącz dysk USB do QNAPa i użyj Hybrid Backup Disk Station
oraz na drugi NAS (Zyxel 325-v1) postawiony w drugiej siedzibie
jak obsługuje VPNa bądź masz tam dostęp za pomocą FTP to spoko - Hybrid powyżej da rade

ftp na serwerze dedykowanym u dostawcy internetowego.
j/w
Oczywiście racja
Czyli mój katalog z projektami w komputerze stacjonarnym chciałbym połączyć z NAS oraz laptopem i aby wszystkie trzy równocześnie posiadały ten sam stan katalogu. komputer stacjonarny pracuje w rej samej sieci wewnętrznej co NAS - natomiast laptop oraz ew. drugi komputer stacjonarny za pośrednictwem net.
Polecam VPNa dla kompa zewnętrznego i wtedy dla wszystkich jest magiczny QSync chociaż osobiście preferuje Syncovery.
Jeśli masz stały publiczny IP (a jak nie to jeśli użyjesz myqnapcloud), to możesz qsync zsynchronizować przez standardowy port 443 i nie trzeba vpn (tylko trza przekierować port).

Czy jest jakis moduł który robił by backup poczty IMAP z serwera dedykowanego na siebie - aby moc to odtworzyć w razie awarii u dostawcy?
QNAP QmailAgent: A mailroom center for your private cloud - QNAP
https://www.qnap.com/solution/qmailagent/en/
Na razie jest w fazie beta i u mnie są problemy z office 365. Support pracuje nad tym.
 
Dziękuję za porady - wiele dla mnie znaczą bo skracają bolesne eksperymenty początkującego...

Ośmielam się nie zgodzić z tym. Ja bym postawił serwer vpn na NAS, przekierował właściwy port na routerze aby vpn mógł działac. Powyższe to zbyt duże ryzyko włamu. Pozostałe porty bym zablokował aby nie były dostępne z zewnątrz.

Jeśli postawię VPN - to dla użytkowników wewnątrz sieci lokalnej nic to zmienia z perspektywy użytkowania? moge np taki katalog z VPN zmapowac jako dysk sieciowy?


Jeśli masz stały publiczny IP (a jak nie to jeśli użyjesz myqnapcloud), to możesz qsync zsynchronizować przez standardowy port 443 i nie trzeba vpn (tylko trza przekierować port).

Tak- mam w pracy stały IP - to co w takim razie lepiej chyba synchronizacja qsync przez port zamiast VPN?
Ale na każdym z kompów i tak musze instalować soft (qsync) tak? (sorry za głupie pytanie ale nigdy nie miałem z tym do czynienia...)

Na razie jest w fazie beta i u mnie są problemy z office 365. Support pracuje nad tym.

Problemy z Office - ale jakie? Offcie to tylko klient - poczta przeciez musi gdzies być na jakims serwerze prawda? Mi bardziej chodzi o backup tych maili (na czarna godzinę) a na codzień używam zasadniczo tylko Mozilli więc może będzie smigać ....
 
Jeśli postawię VPN - to dla użytkowników wewnątrz sieci lokalnej nic to zmienia z perspektywy użytkowania? moge np taki katalog z VPN zmapowac jako dysk sieciowy?
Tak, jest to prawda. VPN tylko dla użyszkodników z zewnątrz + admin ;)

synchronizacja Qsync przez port zamiast VPN?
Bez specjalnej różnicy.

na każdym z kompów i tak musze instalować soft (Qsync)
Oraz ustawić !

Na razie jest w fazie beta i u mnie są problemy z office 365. Support pracuje nad tym.
Normalne, bolączki wieku dziecięcego.
 
Ok - posuwam sie pomału do przodu - zainstalowałem QmailAgent (ręcznie bo nie pokazał sie w liscie aplikacji na NAS`ie)
Ściągnąłem wersje x86 (nie było mojego TS-251+ na liście) Niby jest ok, działa, uruchamia się - ruszam z konfiguracją ale nie może się zsynchronizować z serwerem pocztowym - ani na gmail ani na wlasnej poczcie z dedyka.
Po podaniu wszystkich info - wisi... Jakiś knyf żeby go popchnąć do przodu? ;-)
 
Ok - Qmail Agent działa - potwierdzam :)
Dzisiaj dał się odpalić i zsynchronicować z pocztą bez problemu - dzięki za pomysł bo wygląda na to że to fajny soft (w szczególności w kontekście backup - bo mimo że dedyka to zawsze coś sie może wydarzyć i dostawca rozłoży ręce a z problemem zostanę wiadomo ja...)

To teraz wracając tylko na chwilę to pierwszej kwestii - czyli główny katalog z projektami - pracuje w sieci wewnętrznej ale chciałbym mieć dostęp do niego w razie potrzeby z zewnątrz. VPN jest tu rozwiązaniem tylko chociażby muszę wtedy na każdym kompie z ktorego będę chciał miec dostęp instalowac soft klienta - prawda?
A teraz pomysł (może głupi...) Zasadniczo na co dzien całe korzystanie z tego katalogu odbywa się w sieci wewnętrznej - potrzeba dostępu zdarza się czasami np. podczas wyjazdu.. co by było gdyby postawić FTP na ten katalog z projektami? Wówczas zmapować go wewnętrznie jako dysk sieciowy aby wygodnie sie wszystkim pracowało - a w razie potrzeby podłaczam sie np. FileZIlle i sobie pracuje mając dostęp przez FTP. Co o tym sądzicie - jakie są słabe punkty takiego rozwiązania?
Przechwaliłem Qmail Agenta. Mam z nim "mały" problem - założylem nowy temat w innym dziale żeby tu nie zasmiecać:
Pomoc - QmailAgent - nie synchronizuje wszystkich folderów
 
Ok - rozumiem - dziękuję za pomoc.
To jeszcze dopytam - w takim razie jaki z VPN polecicie jako najłatwiejszy do postawienia i skonfigurowania z tych dostępnych do zainstalowania z App Center?