Pomoc Problem dostępu do folderu i subfolderów - powód priorytety uprawnień?

qwertxx

Passing Basics
Beginner
3 Grudzień 2019
24
0
1
57
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Cześć.

Jestem nowym użytkownikiem serwera TS453Be, dopiero poznaję jego możliwości.

Serwer ma pełnić przede wszystkim rolę serwera plików w sieci lokalnej z komputerami z systemem Windows 10 PRO oraz umożliwiać dostęp do danych z zewnątrz przez VPN.

Do tej pory rolę serwera pełnił jeden z komputerów sieci z systemem Windows 10 PRO, na którym utworzyłem konta użytkowników.

Na dysku założyłem folder o nazwie pracowania, w którym dla poszczególnych użytkowników utworzyłem subfoldery:
-pracownia
--- solpop
--- lislis
--- itd.

Na pozostałych komputerach zmapowałem dysk jako dysk sieciowy.

Użytkownicy przydzieleni zostali do grupy grupa_uzyt, której nadałem uprawnienia do odczytu (RO) folderu pracownia.

Następnie każdemu użytkownikowi nadałem pełne uprawnienia (RW) do przydzielonego mu subfolderu.
Na przykład użytkownik solpop miał pełny dostęp (RW) do subfolderu k_solpop.

Dzięki temu każdy mógł wejść do folderu pracownia i widzieć listę subfolderów, ale mógł wejść tylko do swojego subfolderu. Dla danego użytkownika dostęp do innych subfolderów był zabroniony.

Próbowałem tak samo zrobić na QNAPie, ale napotkałem problem uwidoczniony na poniższym screenie.
Po nadaniu jak wyżej uprawnień, użytkownik solpop może wejść do swojego folderu k_solpop, ale jedynie z uprawnieniami do odczytu pomimo, że do folderu k_solpop ma uprawnienia RW.

Sądzę, że to kolejność priorytetów pokazana na screenie jest tego przyczyną i uprawnienia RO do folderu nadrzędnego pracownia blokują mu możliwość zapisu i tworzenia plików w subfolderze k_solpop.

1. Czy da się zmienić kolejność priorytetów?

2. Jeśli nie, to jak rozwiązać ten problem, by móc zmapować dyski serwera na komputerach z Windows oraz by udostępnić je przez VPN z takimi samymi uprawnieniami?

upload_2019-12-6_10-58-16.png



Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1.1117
Model serwera: QNAP TS-453Be
 
Dziękuję za szybką odpowiedź.
To jak rozwiązać ten problem, by móc zmapować dyski serwera na komputerach z Windows oraz by udostępnić je przez VPN z takimi samymi uprawnieniami?
 
mapujesz folder per user - nic nowego
jeśli tylko Kasia ma mieć dostęp do folderu Firma/Kadry , to dajesz jej dostęp , a reszta nie ma tam prawa zaglądać (nie ustawiasz nic .. z założeniem że gość nie ma prawa oglądać zawartości nasa).

upload_2019-12-6_12-30-27.png


upload_2019-12-6_12-31-44.png


upload_2019-12-6_12-32-2.png


jeśli chcesz wskoczyć w grupy, to musisz przemyśleć strukturę folderów oraz grupy.
Trzeba pamiętać o drabince praw (to co pokazałeś na screenshocie).

Jak uruchomisz prawa dostępu i będą działały lokalnie, to VPN jest następny na liście.
 
Chciałem mieć większy porządek dlatego do tej opory miałem jeden folder i subfoldery, teraz będę musiał mieć prawie 100 folderów w katalogu głównym :-( Trudno, jakoś to przeboleję.
Dziękuję za pomoc.
 
Mam 100 użytkowników i muszą mieć foldery prywatne bez dostępu innych użytkowników (poza adminem).
By mieć porządek chciałem utworzyć na dysku jeden folder, a w nim 100 podfolderów z odpowiednimi uprawnieniami dla poszczególnych użytkowników.
Ale powstał problem, który wyżej opisałem.

Jedyne rozwiązanie jakie widzę, to założenie 100 folderów w głównym katalogu dysku.

Czy może czegoś nie rozumiem, nie wiem ...
 
Zostawiłem więc tak, że grupa_uzyt ma dostęp RW do folderu pracownia, ale odznaczyłem opcję: Apply changes to subfolders
Dzięki temu tworząc w folderze pracownia nowe subfoldery poszczególnych użytkowników nie muszę im odbierać ręcznie praw RW dla grupy.
Wystarczy, że nadam nowemu użytkownikowi prawo RW do jego subfolderu.

Jedyna niedogodność jest taka, że wszyscy mają dostęp RW do głównego folderu pracownia.
Będę musiał jakoś z tym żyć :(


Przy okazji pytanie: Czy jest jakiś program, którym po wyeksportowaniu ustawień użytkowników i grup można jakoś tekstowo edytować i później zaimportować te uprawnienia?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. podfolderów