Pomoc Problem z dyskami RAID5 @ ST2000DM001

zrgregor

Nowy użytkownik
Noobie
2 Październik 2014
2
1
3
51
Gdynia
QNAP
TS-419P+
Ethernet
1 GbE
Witam szanowne grono użytkowników serwerów QNAP

Mam straszne problemy z woluminem RAID-5 na 4 dyskach Seagate ST2000DM001 (wiem że to mój błąd wsadzenia do NASa dysków desktopowych zaniast ST2000VN000) w serwerze TS-419P+.
Mianowicie po aktualizacji firmwaru do QTS 4.2.0 wyleciał mi RAID z porodu awarii 1 dysku. Support QNAPa pomógł mi podnieść wolumin jednak do momentu pełnej kopii zapasowej odleciał 2 dysk tak więc support odsyła mnie do "profesjonalnego serwisu odzyskiwania danych". Niestety koszt jaki żądają znaczcie przekracza mój budżet i myślę nad innym, choćby tymczasowym na potrzeby pełnej kopii zapasowej danych.
Na myśl przychodzą mi 2 rozwiązania. Ponieważ oba wadliwe dyski zgłaszają się prawidłowo, nie wydają niepokojących odgłosów więc myślę o zakupie sprawnego egzemplarza, zrobienie RawCopy sector-by-sector pomiędzy dyskami i uruchomienie qnapa wraz z kontrolą sprawności dysków. Drugie rozwiązanie które sugerował mi znajomy to podmiana elektroniki ale to mam wrażenie że bardziej zaszkodzi niż pomoże

Może ktoś z Was miał już doświadczenie z takim przypadkiem ?
 
Ponieważ oba wadliwe dyski zgłaszają się prawidłowo, nie wydają niepokojących odgłosów więc myślę o zakupie sprawnego egzemplarza, zrobienie RawCopy sector-by-sector pomiędzy dyskami i uruchomienie qnapa wraz z kontrolą sprawności dysków.
KOpia bitowa spoko - ale nie robiłbym sprawdzenia danych - tylko szybciutko kopiował do kopii zapasowej.

Drugie rozwiązanie które sugerował mi znajomy to podmiana elektroniki ale to mam wrażenie że bardziej zaszkodzi niż pomoże
A jak objawia się ta usterka dysku ?

Na forum jest R-Studio i tutorial jak go użyć żeby coś odzyskać z RAIDu - jeśli tylko możesz podpiąć dyski do jakiegoś PCta.
 
Widziałem posta z R-Studio, nawet do pobrałem ale nie bardzo mam PC-ta tudzież adaptery USB2SATA aby to odpalić. a dyski działają tak że sprawdzenie idzie do 20% a potem brak odpowiedzi, żadnych odgłosów, po prostu logicznie odpływa