Pomoc Problem z dyskami! Utrata danych!

czarnydb

Entry Technician
Q Associate
7 Sierpień 2015
51
1
4
8
Warszawa
QNAP
TS-453 Pro
Ethernet
1 GbE
Witam

mam ogromny problem, chyba coś namieszałem i potrzebuje fachowej pomocy.
Stan mojej wiedzy w tym temacie jest na poziomie podstawowym :-(

Opiszę sytuację... Co ja tam narobiłem.
Posiadam QNAP TS-453.
Miałem następującą konfigurację dysków: kieszeń 1 i 2 RAID, kieszeń 3 Pojedynczy wolumin, kieszeń 4 Pojedyczy wolumin.
Z różnych powodów chciałem to przekonfigurować... Pomysł był taki aby: kieszeń 1 Pojedynczy wolumin, kieszeń 2 Pojedyczy wolumin, kieszeń 3 i 4 RAID
do kieszeni 1 włożyłem dysk, zainstalowałem świeżutki system, skonfigurowałem QNAP, włożyłem do kieszeni 2 dysk... Zgrałem wszystkie dane na dysk w kieszeni 1... System pięknie działał, wszystko było ok, oba dyski pracowały jak należy..
i do tej pory wszystko było OK! Pięknie działało... a do pełni szczęścia brakowało jedynie RAIDu 3 i 4.
Włożyłem zatem do kieszeni 3 i 4 dyski, które były w pierwotnej konfiguracji RAIDem w kieszeni 1 i 2 (tak gdzies wyczytałem, że niezależnie do których kieszeni włożę taki raid to QNAP go prawidłowo odnajdzie). System wykrył, iż włożone dyski pracowały już w QNAP i wyrzucił komunika, coś takiego "Dla bezpieczeństwa swoich danych odbuduj RAID..." Wcisnąłem Odbuduj (myślałem, że na tych na tych 2 dyskach dopiero co włożonych do kieszeni 3 i 4 odbuduje RAID i wszystko będzie tak jak zaplanowałem). Wydaje mi się, że system zadziałał inaczej bo po kilku sekundach, Dysk w kieszeni numer 1 został zakwalifikowany jako dysk RAID ze statusem Odmontowany!!!
I tu mój problem, mam dysk w kieszeni 1, na którym miałem wszystkie dane, a QNAP go teraz widzi jako RAID ze statusem ODMONTOWANY...
Muszę odzyskać ten dysk i jego dane! Muszę!!! :-(
Wydaje mi się, że może jakby udało się zmienić choćby RAID na Pojedynczy wolumin to system by go prawidłowo odnalazł i dostałbym się do danych... Ale to tylko mój pomysł, a jestem laikiem w tym temacie...
Inny pomysł to podłączenie tego dysku do kompa z systemem LINUX i może tam uda mi się odzyskać dane...
Nie wiem co robić... POMÓŻCIE!

Pozdrawiam
Daniel
 
No niby tak, ale ten dysk nie był w RAID...
To był pojedynczy wolumin, który system nie wiem dlaczego zmienił na RAID. Stało się tak gdy do kieszeni 3 i 4 włożyłem dyski działające w RAID i po wciśnieciu odbuduj RAID system zmienił dysk w kieszeni 1 na RAID mimo iż był pojedynczym woluminem...
Dodam jeszcze, że wolumin był zaszyfrowany, dla bezpieczeństwa danych hasłem, zaznaczę że pamiętam hasło :)
czy po podłączeniu tego dysku do sprzętu z Linuxem dysk zostanie rozpoznany, zapyta o hasło i odzyskam z niego dane?
Po podłączeniu do kompa z systemem linux Knoppix Live CD tego dysku system wykrył jakby 4 dyski :-(
Po próbie wejścia na poszczególne dyski jest komunikat: "mount: /dev/md9: can`t read superblock"

i co dalej, ktoś ma jakieś propozycje jak rozwiązać mój problem?

Pozdrawiam
Daniel
 
Panowie proszę o skupienie :)
Spróbuję jeszcze raz wyjaśnić co się stało, bo to skomplikowane :)

Miałem konfigurację: Kieszeń 1 i 2 RAID, Kieszeń 3 Pojedynczy wolumin, Kieszeń 4 Pojedynczy wolumin

Zmieniłem na:
Kieszeń 1 Pojedynczy wolumin, Kieszeń 2 Pojedynczy wolumin, zainstalowałem system, przegrałem dane na dysk w kieszeni 1...
do tego momentu wszystko było ok...
Do kieszeni 3 i 4 włożyłem RAID w nowej konfiguracji, który w pierwotnej konfiguracji był w kieszeni 1 i 2
System wyrzucił komunikat że wykrył dyski które były już używane w QNAPie i że dla bezpieczeństwa danych odbuduj RAID... Wcisnałem odbuduj...
A system zamiast zgodnie Z moimi oczekiwaniami w kieszeni 3 i 4 odbudować RAID zmienił mi w kieszeni 1 Pojedynczy wolumin na RAID
Zatem nie mam ani RAIDu w kieszeniach 3 i 4, ani nie mogę się dostać do danych na dysku w kieszeni 1 bo ma status RAID Odmontowany, a ostanio chyba nawet nie widzi dysku wogóle...

i na tym polega problem...

Co mam zrobić?
Podłączałem do kompa z linuxem... efekt opisałem powyżej...
Czy pozostaje mi jedynie oddać dysk do firm odzyskujących dane?
Może macie inne pomysły?
Może da się zmienić to jakoś z konsoli, może można zmienić ten dysk z RAID na Pojedynczy wolumin?

Daniel
 
Podłącz dysk do komputera i odpal Testdisk, dostępny np. na SystemRescueCd (Live CD). Może uda się odzyskać schemat partycji takich, jakie były w momencie gdy był tam prosty wolumin.
 
kaszanka bo system w Q znajduje sie na 1. dysku jeśli to single drive LUB na pierwszym RAIDzie

przywróciłbym dane z kopii zapasowej i tyle.

PS: Wrzuć sobie SSDka jako master disk (1 dysk systemowy) i ciesz sie lepszą wydajnością.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Problem z dyskami! Utrata danych!
  2. utrata danych