Pomoc Problem z dyskiem 3 TB QNAP TS-109 pro II

JanuszT

Nowy użytkownik
Noobie
22 Czerwiec 2009
13
0
1
Kupiłem dysk 3 TB WD30EURS-73TLHY0 w celu zrobienia zewnętrznego magazynu danych
Pod Windowsem w kompie widoczne jedynie 746GB . Problem opisywany na innych forach.
Zamontowany w QNAP-ie TS-109Pro II z najnowszym firmware działa, ale brak informacji o dysku i jego pojemności.
Podłączony w kieszeni USB do QNAPA - dostępne 746 GB, dokładnie to samo w S.
Podłączony przez e-sata - dostępne 2048GB niezależnie od systemu plików

Jak mam w pełni wykorzystać pojemność tego dysku?
Proszę kolegów o pomoc. Dysk docelowo ma być podpięty do QNAP-a jako urządzenie zewnętrzne.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Ten model QNAPA niestety nie obsługuje dysków większych niż 2TB. Do nowszych modeli jest dostępne firmware, które załatwia sprawę ( od wersji 3.4.0) , do tego nie ma, niestety.
Dysk podłączony przez ext-sata nie jest rozpoznawany, musi zostać zainicjowany i sformatowany. Wcześniejsze utworzenie partycji GPT w Win 7 nie pomaga.
Widoczne tylko 2 TB.
Co do USB - widoczne jest zawsze tylko 746 GB, co dziwne dysk 1 TB jest rozpoznawany z pełną pojemnością.
Wydaje mi się, że to wina kontrolera w kieszeni dysku, bo zarówno ta sama sytuacja występuje "pod Windowsem" oraz po podłączeniu przez USB do S DSM-213. Innej kieszeni póki co do testów nie mam, ale może koledzy coś podpowiedzą?
W w/w NAS przedmiotowy dysk jest rozpoznawany poprawnie i formatowany z pełną pojemnością.
 
Ostatnio edytowane:
Ten model QNAPA niestety nie obsługuje dysków dysków większych niż 2TB.
Więc tego nie przeskoczysz. bez aktualizacji firmware która jak piszesz nie jest dostępna - pewno zaprzestano wsparcia modelu ...

Co do USB - widoczne jest zawsze tylko 746 GB, co dziwne dysk 1 TB jest rozpoznawany z pełną pojemnością.
Wydaje mi się, że to wina kontrolera SATA w kieszeni dysku
Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż kontroler może nie nie umieć obsłużyć (zaadresować) tak obszernego nośnika. Musiałbyś popatrzeć jakie kontrolery są dostępne i popatrzeć w specyfikacje, zwracając uwagę na obsługiwane dyski pod względem pojemności.
 
Dyski o pojemności ponad 2 TB to jednak kolejny skok technologiczny często dość kosztowny, bo wiążący się z wymianą sprzętu.
Świat mknie do przodu, choć...
Mam u siebie w serwisie na półce telewizor "Wisła" z 1956 toku ....
Wciąż działa prawidłowo, bo nowsza technologia zawsze zapewniała zgodność "wstecz" i tak jest do dziś ...