Pomoc Problem z mapowaniem dysku sieciowego

warmer

Passing Basics
Beginner
18 Wrzesień 2014
21
3
3
34
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
100 Mbps
Witam,
Mam problem z zmapowaniem dysku sieciowego w TS-221. Mianowicie oba sposoby opisane w instrukcji nie działają. Gdy chcę to zrobić przez Mapowanie dysku sieciowego w Qfinder 4.2.2, po zalogowaniu się jako admin dostaję komunikat: "Błąd sieci:nie odnaleziono urządzenia w sieci. Sprawdź status urządzenia". Gdy to samo chcę zrobić poprzez Storage Plug & Connect w oknie z folderami nie mam nic, a po kliknięciu Utwórz dysk sieciowy dostaję komunikat "Nie można połączyć się z dyskiem sieciowym". Nie mogę się też dostać do NAS-a przez Moje miejsca sieciowe (Nasdda04 nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień[...] Nie można odnaleźć ścieżki sieciowej). Przez przeglądarkę mogę się normalnie zalogować na serwer i zmieniać ustawienia, niestety mam problem z mapowaniem :/ Czy coś robię źle czy trzeba jeszcze jakieś dodatkowe czary uprawiać?

EDIT: Dodam też, że po kliknięciu w Qfinder Dyski sieciowe, nie dzieje się nic. Widać, że komp myśli, ale nie dzieje się nic wiecej.
Pozdrawiam
 
W pierwszym przypadku dostaję Błąd 67. Nie można odnaleźć nazwy sieciowej :/ W drugim błąd 5 Odmowa dostępu. Firewall (ZoneAlarm) przepuszcza cały ruch z Qfindera, firewall na ruterze wylączony.
 
Mapowanie Dysków Sieciowych - Windows 2000/XP/2003

Mapowanie dysków sieciowych w systemach Windows pozwala uzyskać dostęp do zdalnego udostępnienia w sposób wygodny z miejsca Mój komputer oraz pozwalają uruchomić aplikacje które potrafią działać tylko z lokalnego dysku.. Zmapowane dyski sieciowe są widoczne tylko w kontekście użytkownika który je zmapował. Przez to system nie widzi je jako zwykłe dyski i nie można ich udostępnić dalej, co jest największym chyba mankamentem.

Mapowanie Dysków Sieciowych

Mapowanie dysków sieciowych w Windows 2000/XP/2003 jest dostępnie z menu kontekstowego, po zainstalowaniu sieci Microsoft Networks. Żeby zmapować dysk sieciowy należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę "Mój komputer" lub "Moje miejsce sieciowe" i wybrać opcje "Mapuj dysk sieciowy".

abanita.pl_konf_smbmapxp0.jpg


Następnie pojawi nam się okno w którym należy wpisać ścieżkę do udziału na zdalnym komputerze jaki ma być zmapowany. Ścieżka powinna mieć postać \\KOMPUTER\KATALOG czyli dla przykładu\\ARCHIWUM\FILMY. Możemy oczywiście tutaj zamiast wpisywać wybrać interesujący nas folder (nawet wewnątrz udostępnionego zasobu) poprzez opcje "Przeglądaj". W polu "Dysk" należy wybrać literę dysku pod jaka będzie widoczny na naszym komputerze zdalny katalog. Jeśli zaznaczymy opcje "Połącz ponownie po zalogowaniu" nasz zmapowany dysk będzie podłączany zawsze po restarcie komputera.

abanita.pl_konf_smbmapxp1.jpg


Jeśli chcemy łączyć się ze zdalnym katalogiem używając innego użytkownika niż domyślny (z reguły konto "Gość na zdalnej maszynie) wybierz opcje "Połącz używając innej nazwy użytkownika".

UWAGA: Łącząc się jako inny użytkownik, po ponownym uruchomieniu systemu, Windows nie będzie pamiętał haseł do zmapowanych dysków. Jeśli chcemy żeby pamiętał te hasło, najlepiej użyć do mapowania dysków komendy net use, lub skryptów logowania (opis na końcu strony). Innym rozwiązaniem jest logowanie się do systemu na użytkownika/hasło takie samo jak do zmapowanego zasobu.

abanita.pl_konf_smbmapxp3.jpg
 
Huh, teraz jest jeszcze lepiej. Inny komputer w tej sieci w ogole nie ma dostępu do NAS-a. Qfinder go nie widzi, a przy próbie połączenia się przez przeglądarke wyskakuje "Przekroczono limit czasu połączenia". Ustawiłem IP na sztywno, próbowałem na wyłączonym firewallu, wpisałem do firewalla wszystkie IP jako trusted a problem nie znika. Czy reset serwera pomoże? (dyski są czyste póki co)
 
Dobra, już chyba problem się rozwiązał (częściowo). Drugi komputer już widzi NAS-a i ma do niego dostęp przez Qfindera i przeglądarkę i mogę mapować dyski. Tylko na pierwszym dalej nie mogę mapować. Pomogło wpisanie wszystkiego na sztywno i w konfiguracji rutera i w ust. sieciowych NAS-a (dałem zakres dopuszczalnych adresów). Tylko problem dalej występuje na pierwszym komputerze. Sprobuję zaktualizować soft i poustawiać dokładniej ZoneAlarma. Póki co przepraszam za zamęt :)Problem rozwiązany. Trzeba było dodać zakres IP do Trusted w ZoneAlarmie. Wyłączenie firewalla niestety nic nie dawało więc nie szukałem w nim problemów, a i wcześniej ZA nie blokował żadnego ruchu. Przepraszam za zamieszanie. I dziękuję za pomoc :)
 
Witam,

miałem podobny problem, nie pomagało czyszczenie buforów, za to znalazłem inny patent, mianowicie mały skrypt uruchamiany podczas ładowania systemu, kod zamieszczam poniżej :

echo Usuwam poprzednio zamontowane dyski sieciowe w, x, y.
net use w: /DELETE
net use x: /DELETE
net use y: /DELETE
echo Mapuje nowe dyski sieciowe w, x, y.
net use w: \\192.168.1.6\backup
net use x: \\192.168.1.6\download
net use y: \\192.168.1.6\wspolny

Skrypt zapisujemy jako np. autoexec.bat . Niestety aby ładował się sam podczas startu systemu musimy go dodać do harmonogramu zadań. Opis jak to zrobić (po angielsku, ale są obrazki) jest tutaj.

Oczywiście w skrypcie należy podać swoje IP oraz katalogi.

Może się komuś przyda.

Pozdrawiam,

S.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. NAS znika z sieci