Pomoc Problem z odtwarzaniem plików FLAC 24bit/192kHz z TS-269L przez Denona DNP-730AE

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

MarkosdPL

Entry Technician
Q Associate
21 Wrzesień 2014
43
2
8
61
markiewicz.info
QNAP
TS-x69L
Ethernet
1 GbE
Na początek: TS-269L z uruchomionym QNAP DLNA Media Server + odtwarzacz strumieniowy Denona DNP-730AE, który powinien odtwarzać bez przerw pliki FLAC również te w HD (24bit/192kHz). Denon, tak jak TS-269L podłączony jest kablem do sieci 1GB, choć moim zdaniem odtwarzacz ma LAN 100 mega a nie 1 GB .

Odtwarzanie gapless (co w wypadku nagrań koncertowych jest niezbędne) w Denonie DNP-730AE działa mi dla MP3, WAV i FLAC do 24bit/48kHz. Nie wiem jak jest w wypadku 24bit/96kHz bo takowych plików nie posiadam.

Mam za to trzy koncerty w formacie FLAC 24bit/192kHz i tu zaczynają się schody. Gdy Denon korzysta z serwera DLNA (tego od QNAPa) to niestety pliki odtwarza z przerwami, a do tego odtwarzacz błędnie rozpoznaje je jako... WAV 96kHz. Na pewno to nie problem "złych" plików, bo te same pliki zgrane na dysk i podłączone do odtwarzacza przez USB grane są bez przerw i prawidłowo rozpoznawane jako FLAC 192 kHz. Podobnie zresztą Foobar2000 na moim kompie gra te pliki z serwera bez przerw i też widzi je jako FLAC 192000 Hz.

Spróbowałem więc uruchomić serwer DLNA Twonky dostępny w Serwery aplikacji/Serwer mediów DLNA. Postęp był bo gdy odtwarzaczowi Denona "kazałem" grać pliki z serwera Twonky, to przynajmniej rozpoznawał je prawidłowo jako FLAC 192 kHz, grał je bez przerw, ale... za to przycinał się po kilka razy na każdym utworze. Zainstalowałem więc Twonky Media 8.0.4.0 z app center. Efekt niestety ten sam jak przy poprzednim Twonky.

Zastanawiam się czy jakieś znaczenie może przy tym problemie mieć to, że gniazdo LAN Denona jest 100 megabitowe a nie gigabitowe? Monitor zasobów TS-269L podczas odtwarzania z serwera plików FLAC 24bit/192kHz przez Foobara2000 na kompie pokazuje skokowe obciążenie pasma maks. do ok 1,5-1,8 MB/s.

No i pytanie - dlaczego plików FLAC 24bit/192kHz zapisanych na TS-269L nie mogę prawidłowo odtworzyć w Denonie DNP-730AE? Co zrobić żeby grać je z QNAPa bez przerw, tak jak z dysku USB podłączonego do Denona?
 
a ten sam plik odtwarzany z USB działa płynnie ?

Odpowiedź wcale nie jest taka łatwa ;)

Już wyjaśniam dlaczego - do tej pory nie miałem czasu posłuchać więcej niż 2-3 utworów, bo najważniejsze było dla mnie upewnienie się, że FLAC 24bit/192kHz z dysku USB grany jest bez przerw.

Dziś rano, mając nieco wolnego czasu, włączyłem odtwarzacz Denona - najpierw włączyłem koncert w formacie FLAC 24bit/192kHz strumieniowany z serwera Twonky. Pierwsze dwa utwory zagrał płynnie, w trzecim raz się przyciął, na czwartym już była czkawka.

Wtedy przełączyłem w odtwarzaczu źródło na QNAP-owy serwer DLNA - pliki odtwarzał płynnie (ale jako WAV 96kHz), choć z przerwami między utworami. Wtedy podłączyłem dysk USB i zacząłem odtwarzanie tego samego koncertu z USB. I tu mi szczęka opadła kompletnie! Od samego początku czkawka! Spróbowałem kolejnego koncertu z dysku - to samo.

Wróciłem do słuchania koncertu w formacie FLAC 24bit/48kHz z serwera Twonky. Przez godzinę grał gładko bez żadnego zrywania, więc znów wróciłem do koncertów na USB - Denon, choć licznik czasu na wyświetlaczu szedł i pokazywał 100% załadowania pliku, już żadnego dźwięku nie wydawał. Na żadnym z trzech koncertów w formacie FLAC 24bit/192kHz. Tak jakby mu się pamięć zatkała albo jakby przegrzał się na odtwarzaniu 24bit/192kHz ;)

Znów wróciłem do odtwarzania z serwera QNAP DLNA - w ruch poszły te same pliki koncertów FLAC 24bit/192kHz. Choć rozpoznane jako WAV 96kHz, odtwarzacz grał je gładko bez przycinania, choć niestety z tymi denerwującymi przerwami między utworami.

Nie wierzę, że to problem wydajności TS-269L, bo podczas gdy strumieniuję FLAC 24bit/48kHz obciążenie procesora wynosi 4%, a pamięci 17%. Wykorzystanie pasma LAN na poziomie 400 KB/s.
 
Proszę:

Ogólne
Pełna ścieżka : f:\Users\Wojciech\Music\1978-09-09 - Boss - Agora Cleveland HD\05 Factory.flac
Format : FLAC
Format/Informacja : Free Lossless Audio Codec
Rozmiar pliku : 138 MB
Czas trwania : 3 min.
Rodzaj całkowitej przepływności bitów : Zmienna
Całkowita przepływność bitów : 5.736 Kb/s
Album : 1978-09-08 Cleveland, OH
Album/Wykonawca : Bruce Springsteen & The E Street Band
Tytuł nagrania : Factory
Tytuł nagrania/Numer : 5
Wykonawca : Bruce Springsteen & The E Street Band
Rodzaj : Rock
Opis : powered by nugs.net
Data nagrania : 1978
Prawa autorskie : 1978, Bruce Springsteen & The E Street Band
Okładka : Yes
Opis okładki : e:\webdocs\LocalUser\transloadit\bs780809.flac\bruce_agora.jpg
Typ okładki : Cover (front)
Rozszerzenie okładki : image/jpeg
ORIGDATE : 2014-12-15
ORIGINATOR : GW
ORIGTIME : 11:07:27
TIMEREFERENCE : 941801033

Audio
Format : FLAC
Format/Informacja : Free Lossless Audio Codec
Czas trwania : 3 min.
Rodzaj przepływności : Zmienna
Przepływność bitów : 5.722 Kb/s
Kanały : 2 kanały
Częstotliwość próbkowania : 192 KHz
BitDepth/String : 24 bity
Rozmiar strumienia : 138 MB (100%)
Biblioteka zapisująca : libFLAC 1.3.0 (UTC 2013-05-26)
 
Cała sieć jest gigabitowa, tylko Denon ma port 100 magabitów. W instrukcji nic o tym nie ma, ale na pomarańczowo świeci na switchu, a nie na zielono jak sprzęt gigabitowy.

A fizycznie QNAP i Denon są wpięte do tego samego switcha.
 
Nie wiem co dociera do odtwarzacza. Wiem tylko tyle co sam Denon na wyświetlaczu mi pokazuje. Z DLNA Qnapa pokazuje WAV 96 kHz, a z dysku USB i Twonky FLAC 192 kHz.
Jak z tego widać specyfikacja to jedno, co robią różne serwery DLNA to drugie. A trzecie, to dziwna ta specyfikacja DLNA skoro ma nie pozwalać na odtwarzanie plików 24bit/192kHz w sprzęcie potrafiącym je obsługiwać ;)
 
Udział sieciowy? Odtwarzacz czegoś takiego raczej nie przewiduje.

Natomiast serwis Denona mówi:

The list of file types include lossy formats like MP3, WMA
and AAC, but also lossless formats including ALAC, AIFF, WAV
and FLAC HD (up to 24 bit, 192 kHz). Moreover, the DNP-730AE
can even playback DSD files (in 2.8MHz and 5.6MHz resolution)
over DLNA streaming. DSD is becoming popular among audiophiles
around the world. Gapless playback is also available for
DSD, WAV, FLAC, AIFF and ALAC files.
 
Serwis Denona:
DENON PL | DNP-730AE

upload_2015-7-3_20-29-48.png

ja tu widzę 96/24
 
To jest błędna informacja. Ale jeśli dzięki temu uważasz, że problem jest rozwiązany, to trudno. Problem nie jest rozwiązany. Sprawdź sobie instrukcję Denona, sprawdź sobie broszurkę oraz sprawdź dane na międzynarodowej stronie. Dla ułatwienia Ci sprawy załączam stronę z instruckji.

Zresztą polski serwis wcale nie dziwi się że chcę odtwarzać pliki 24/192. Oto fragment mojej korespondencji z nimi:


Zastanawiamy się czy sygnał z NASa dociera do DNP730 1do 1, czy po drodze nie jest coś zmienione i najprawdopodobniej tak jest gdyż napisał Pan że odtwarzacz rozpoznał je jako pliki WAV 96 kHz. Jeżeli z USB rozpoznaje pliki jako 24 bit/192 kHz to znaczy że jednak ma możliwość prawidłowego odtwarzania tego typu plików jeżeli do niego zostaną dostarczone


Pozdrawiam,
xxxxxx xxxxxxxx



Serwis
Horn Distribution SA
Ul. Kurantów 26, 02-873 Warszawa
tel. (22) 3315533
Tu drugi obrazek - wyraźniejszy. No ale co się ciskam, skoro na polskiej stronie coś innego napisali? ;)
 

Załączniki

  • instrukcja.jpg
    instrukcja.jpg
    42,9 KB · Wyświetleń: 35
  • denon.jpg
    denon.jpg
    245,6 KB · Wyświetleń: 33
to dodam jeszcze jedno - wałkowane na forum : DLNA nie jest standardem przemysłowym , każdy producent robi go jak chce i to są efekty.

@Silas Mariusz - hammer time na DLNA :D

jedno cały czas mnie zastanawia :
skoro urządzenie to rozpoznaje FLACzka - to czemu po USB (nomen omen szybszy odczyt od LAN 100Mb/s) tnie się , a po wolniejszym LANie zwiesza się po godzinie ?

Jak dla mnie trzeba drążyć temat u Denona, bo coś nie tak z tym, może update FW ampli ?
 
to dodam jeszcze jedno - wałkowane na forum : DLNA nie jest standardem przemysłowym , każdy producent robi go jak chce i to są efekty.

@Silas Mariusz - hammer time na DLNA :D

No ale co z tego wynika? Skoro producenci sprzętu audio z DLNA korzystają, to może jednak producenci dostarczający narzędzia (soft) DLNA popracowaliby nad ujednoliceniem tego nie standardu.

A skoro "The relevant devices should comply with the DLNA (Digital Living Network Alliance) Ver. 1.5 standard." to co stoi na przeszkodzie QNAPowi czy Twonky by oferowane przez nich serwery DLNA były zgodne z "DLNA Ver. 1.5 standard" skoro na rynku są np. odtwarzacze strumieniowe które potrzebują DLNA 1.5.

Zauważę jeszcze, że ten odtwarzacz Denona (jak twierdzi producent) obsługuje "Music Server DLNA (1.5) / WMP11 / TwonkyVision".

Zatem skąd problemy z korzystaniem z serwera DLNA właśnie od Twonky na QNAP TS-269L?

to dodam jeszcze jedno - wałkowane na forum : DLNA nie jest standardem przemysłowym , każdy producent robi go jak chce i to są efekty.

@Silas Mariusz - hammer time na DLNA :D

jedno cały czas mnie zastanawia :
skoro urządzenie to rozpoznaje FLACzka - to czemu po USB (nomen omen szybszy odczyt od LAN 100Mb/s) tnie się , a po wolniejszym LANie zwiesza się po godzinie ?

Jak dla mnie trzeba drążyć temat u Denona, bo coś nie tak z tym, może update FW ampli ?

Aktualizację odtwarzacza zrobiłem zaraz po wyjęciu z pudełka w poniedziałek.

Co do "zacinania" to może pogubiłeś się w moich być może chaotycznych opisach problemów. Po lanie jaki i po USB zwykle 2-3 utwory szły dobrze, potem zaczynały pojawiać się przycięcia aż do całkowitego zaniku dźwięku - choć czas i utwory na wyświetlaczu Denona się zmieniały. Natomiast podłączenie dysku USB i próba odtwarzania z niego, gdy zacięło się odtwarzanie z LAN, skończyła się fiaskiem.

Natomiast w opisie problemu pisałem o bezproblemowej godzinie odtwarzania przez LAN plików FLAC 24bit/48 kHz a nie FLAC 24/192. ("Wróciłem do słuchania koncertu w formacie FLAC 24bit/48kHz z serwera Twonky. Przez godzinę grał gładko bez żadnego zrywania"). I nie pisałem że po godzinie się zawiesza. Jak masz chwilę czasu to jeszcze raz na spokojnie przeczytaj mój post z 13:29 ;)

No i co do gniazda LAN Denona - ja tylko zgaduję że może mieć 100 megabitów a nie gigabit - bo pomarańczowa dioda zamiast zielonej może np. mówić, że podłączone urządzenie nie obsługuje ful duplexu, a nie że to 100 megabitów. Choć akurat może fachowcy od QNAPa pomogą problem rozstrzygnąć - bo gdy podłączyłem Denona bezpośrednio do LAN2 QNAPA, to tam zamiast zielonej diody świeciła pomarańczowa.
W uzupełnieniu odpowiedzi koledze Pigers, w ktorej powołując się na polską stronę Denona chciał zdaje się zasugerować, że nie wiem o czym rozmawiam... Otóż na tej samej stronie w opisie tekstowym napisali, że ów odtwarzacz obsługuje FLAC 24/192. Cytuję cały akapit:

Uniwersalne odtwarzanie cyfrowych plików muzycznych

DNP-730AE odtwarza niemal każdy cyfrowy format audio dostępny z pamięci USB lub połączenia sieciowego. Lista odtwarzanych plików obejmuje stratne formaty takie jak MP3, WMA i AAC, ale także bezstratne w tym ALAC, AIFF, WAV i FLAC HD (do 24 bit, 192 kHz). Ponadto, DNP-730AE umożliwia nawet odtwarzanie plików DSD (2,8 MHz i rozdzielczości 5,6 MHz) w streamingu DLNA. DSD staje się coraz bardziej popularny wśród audiofilów na całym świecie. Odtwarzanie bez przerw jest również dostępne dla plików DSD, WAV, FLAC, AIFF i ALAC.

;)
 
No ale co z tego wynika? Skoro producenci sprzętu audio z DLNA korzystają, to może jednak producenci dostarczający narzędzia (soft) DLNA popracowaliby nad ujednoliceniem tego nie standardu.

widzisz - DLNA już tyle istnieje , a nikt nie zrobił tego porządnie.

A skoro "The relevant devices should comply with the DLNA (Digital Living Network Alliance) Ver. 1.5 standard." to co stoi na przeszkodzie QNAPowi czy Twonky by oferowane przez nich serwery DLNA były zgodne z "DLNA Ver. 1.5 standard" skoro na rynku są np. odtwarzacze strumieniowe które potrzebują DLNA 1.5.
Naprawdę ? Widać brak zgodności.

Zatem skąd problemy z korzystaniem z serwera DLNA właśnie od Twonky na QNAP TS-269L?

Nie do końca prawda, bo wina też może leżeć po stronie Denona. Moja propozycja - zainstaluj identyczną wersję Twonky na PC co masz na NASie i sprawdź czy z stamtąd też będzie się tak zachowywać z każdą wersją tych plików.

Lepiej : na komputerze odtwarzaj problematyczne pliki z DLNA QNAPa.

Aktualizację odtwarzacza zrobiłem zaraz po wyjęciu z pudełka w poniedziałek.
Super ! Wiemy że masz najświeższy soft.

Uniwersalne odtwarzanie cyfrowych plików muzycznych

DNP-730AE odtwarza niemal każdy cyfrowy format audio dostępny z pamięci USB lub połączenia sieciowego. Lista odtwarzanych plików obejmuje stratne formaty takie jak MP3, WMA i AAC, ale także bezstratne w tym ALAC, AIFF, WAV i FLAC HD (do 24 bit, 192 kHz). Ponadto, DNP-730AE umożliwia nawet odtwarzanie plików DSD (2,8 MHz i rozdzielczości 5,6 MHz) w streamingu DLNA. DSD staje się coraz bardziej popularny wśród audiofilów na całym świecie. Odtwarzanie bez przerw jest również dostępne dla plików DSD, WAV, FLAC, AIFF i ALAC.

To jest akurat bełkot - od tego jest specyfikacja żeby z nią sprawdzić - jak kupujesz samochód to też wierzysz na słowo temu co producent napisał w opisie głównym ? Wątpię ...

W uzupełnieniu odpowiedzi koledze @pigers, w ktorej powołując się na polską stronę Denona chciał zdaje się zasugerować, że nie wiem o czym rozmawiam...
Nawet nie zasugerowałem że nie wiesz o czym rozmawiasz - zrobiłem tak, jak postępuję z każdym sprzętem - odwołałem się do strony producenta i jej zasobów, zerknąłem na sieć.
 
Bądźmy szczerzy... Poszukiwanie audiofilskich możliwości po DLNA wyklucza jedno z drugim. Zresztą amplituner z obsługą sieci a na dodatek DLNA to HiFi dla pospólstwa.

Jeden z moich znajomych kupił pseudoaudiofilski sprzęt firmy Marantz. Za wzmacniacz dał 3 kafle i do tego odtwarzacz CD za kolejne 2k. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że segment podłączany jest przewodami chinche RCA. Może i w świecie audiofilskim ikoną muzyki jest poszukiwanie niskiego szumu kupując chinche za kolejny tysiąć - no nie wiem. Ale to, żeby ten audiofilski plejer nie odtwarza z USB Flac'ów a tylko MP3 320 to już tłumaczy samo za siebie.

Także zamiast kombinować, polecam amplituner, do tego DAC'a chociażby Squeezebox Classic podłączonego cyfrowo. A jak nie to normalną kartę muzyczną po USB.
EOT
 
A czemu nie popatrzyłeś na anglojęzyczną stronę? Dlaczego nie wzbudziło twoich wątpliwości, to że informacja na polskiej stronie nie jest zgodna choćby ze screenami z instrukcji Denona? Nie wiem czemu założyłeś, że wszyscy w koło się mylą lub bełkoczą, a jedynie specyfikacja na polskiej stronie jest prawdziwa. Ponieważ jednak uważam, że to ja mam rację co do odtwarzania plików FLAC 24/192 załączam Ci specyfikację - bo w opisy i instrukcje nie wierzysz ;) - z angielskiej strony Denona. Czy teraz jesteś przekonany, że odtwarzacz strumieniowy Denona może grać FLAC 24/192? ;)

Jak mi powiesz jak na Windows 8.1 lub 10 mogę zainstalować Serwer DLNA QNAPa, to z chęcią zrobię taki eksperyment. Tylko co to miałoby zmienić? Odtwarzacz strumieniowy Denona potrafi odtwarzać tak samo pliki z PC jak i z NAS. Możesz mi to w miarę prosty sposób wyjaśnić?
 

Załączniki

  • denon2.jpg
    denon2.jpg
    194,1 KB · Wyświetleń: 32
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/problem-z-odtwarzaniem-plik%C3%B3w-flac-24bit-192khz-z-ts-269l-przez-denona-dnp-730ae.7454/