Pomoc Problem z uprawnieniami/użytkownikami

ht-partner

Nowy użytkownik
Noobie
19 Październik 2022
8
1
0
1
35
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry,

prawdopodobnie podczas usuwania użytkownika lokalnego i tworzeniu użytkownika domenowego o tej samej nazwie (QNAP jest kontrolerem domeny) powstał błąd w konfiguracji użytkowników/uprawnień.
Po ponownym zalogowaniu do systemu przez przeglądarkę na konto z grupy administratorów zauważyłem że w menu mam tylko "Centrum pomocy", "File system" i "Qsync Central".
Po restarcie systemu Qnap'a nie można zalogować się do niego przez przeglądarkę po protokole HTTPS, tylko protokół HTTP odpowiada, a powyższy problem występuje na wszystkich kontach użytkowników niezależnie od nadanych uprawnień.
Próbowałem zresetować ustawienia użytkownika admin resetem przez przycisk z tyłu obudowy, hasło zmieniło się na adres MAC, ale powyższy problem nie został rozwiązany.

Bardzo proszę o podpowiedź w jaki sposób mogę naprawić powyższy problem. Utworzyłem wczoraj ticket w supporcie, ale jak na razie nie raczyli odpisać.

P.S.: Jak za pomocą bash'a uruchomić SSH na QNAPie? Wcześniej miałem wyłączone SSH, a teraz by się przydało, żeby nie trzeba było klepać wszystkiego z klawiatury.
 
Rozwiązanie
Dla potomnych dodam również rozwiązanie mojego głównego problemu.
Niestety support nadal nie odpisał.

Uszkodzony został plik /etc/group
przez co użytkownicy nie mieli przypisanych uprawnień administratora.

Po odtworzeniu pliku QNAP działa jak należy.

Dziękuje wszystkim zainteresowanym pomocą.

Zmiany zostały wykonane za pomocą lokalnej sesji (QNAP ma HDMI i USB więc można sie do niego podłączyć jak do zwykłego komputera).
Jeżeli było wyłączone , to nie da rady.

a w QFinder - nei masz opcji Enable SSH ? Menu settings ?

moze Telnet masz włączony ?

To tylko dodam tak na przyszłość:
Aby włączyć wyłączone SSH na QNAPie z poziomu BASHa należy w pliku /etc/config/uLinux.conf w sekcji:

[LOGIN]
SSH Enable = FALSE

zamienić na rzecz jasna:

[LOGIN]
SSH Enable = TRUE

następnie restart QNAPa i SSH mamy włączone.
 
Dla potomnych dodam również rozwiązanie mojego głównego problemu.
Niestety support nadal nie odpisał.

Uszkodzony został plik /etc/group
przez co użytkownicy nie mieli przypisanych uprawnień administratora.

Po odtworzeniu pliku QNAP działa jak należy.

Dziękuje wszystkim zainteresowanym pomocą.

Zmiany zostały wykonane za pomocą lokalnej sesji (QNAP ma HDMI i USB więc można sie do niego podłączyć jak do zwykłego komputera).
 
no ale moment , jak dostałeś się do shella ?
przez HDMI ?

wiemy co zmieniłeś , ale gdzie i jak ?
Podłączyłem monitor pod HDMI, klawiaturę pod USB.
Po uruchomieniu bodajże Alt+F2??
Mamy wtedy dostęp do bash'a.

Następnie zgodnie z powyższą instrukcją włączyłem SSH i połączyłem się przez Putty dla wygody.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. konto admin hasło
  2. qsync problem
  3. qsync
  4. smb błąd logowania
  5. dostęp