Pomoc Problem z VPN + przełączniki sieci

Sebastian.B

Nowy użytkownik
Noobie
11 Marzec 2022
9
5
3
48
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Witam

Powiem szczerze że zacząłem się gubić z tym wszystkim i pojawiają mi się coraz to nowsze problemy, mając na uwadze że z Qnapem miałem do czynienia jakieś 15 lat temu albo i więcej to widzę że w nowym zakupionym qnapie jest dużo zmian i nowości, posiadam TS-473 i mając zawsze na uwadze bezpieczeństwo swojej sieci i danych chciałbym zabezpieczyć qnapa VPN'em , specyfikacja mojej sieci wygląda tak:


|- VLAN 1 - Podstawowy (wszystkie komputery, i sprzęt)
Router UDM -> |- VLAN 20 - Staf (tutaj chciałbym mieć dostęp do kontenerów)
|- VLAN 50 - Camera (wszystkie kamery i system monitoringu)
|- VLAN 40 - IoT (wszystkie urządzenia do sterowania domem)
|- VLAN 30 - Guest (całkowicie odseparowana sieć od wszystkiego dla gości)
wszystkie sieci mają swoje reguły i ustalenia, działa to wyśmienicie i nie zakłóca sieci, każde urządzenie stałe ma przypisany swój IP dlatego też jest taka a nie inna konfiguracja.

|- Adapter 1 - podłączenie do VLAN 1 - czyli wszystkie usługi QNAP
Qnap TS-473-> |- Adapter 2 - Podłączenie do VLAN 20 - dostęp do kontenerów (były by tylko usługi z kontenerów)
|- Adapter 3 - jeszcze w przemyśleniach czy będzie potrzebne

i teraz pojawiają się problemy z przełącznikami wirtualnymi, adapterami fizycznymi i konfiguracją VPN, mianowicie tworząc kontener normalnie tworzy się za NAT chyba że przydzielimy go do odpowiedniego przełącznika ( niestety działa to mi tylko z podstawowym przełącznikiem czyli VLAN 1, tam uzyskuje nowy adres IP a gdy przypisuję do innego to jest błąd i nie tworzy się kontener ) Pytanie czy moją idea jest błędna i nie powinna działać nie za bardzo umiem zrozumieć tych przełączników i ich prawidłowo skonfigurować.

co do VPN to wyskakuje mi taki błąd i żadnych innych komunikatów
1647170303523.png

Jeżeli ktoś był by w stanie mi pomóc to z góry dziękuję.