Pomoc Problem z w

jon_nbr

Nowy użytkownik
Noobie
12 Sierpień 2021
3
0
1
45
QNAP
null
Ethernet
null
Witam. Od niedawna korzystam z NASa qnap ts451+. I napotkałem problem. Mam 2x 3TB w RAID 1. Dziś zauważyłem, że dostępna pojemność to 1 TB, a reszta jest nieprzydzielona. Rozszerzyłem ręcznie (znalazłem taką opcję - rozszerz wolumin chyba), tj. wpisałem coś ok 2,6 TB, bo tak mi podpowiedziało, że to max.
Po chwili NAS zaczął wyświetlać, że ma ok 3 TB. Przyszło powiadomienie, że jest wolne 0 MB. Na dysku realnie zapisanych jest 600 GB.
Kopii migawkowych nie ustawiałem, a właśnie w takiej zakładce jest info, że zajmują 100%. Screen nie jest mój, nie mogę w tej chwili zrobić, nie mam sprzętu teraz przy sobie. Screen poglądowy
awww.qnap.com_images_products_Application_notes_snapshots_QTS434_02.png

To jak to w końcu jest? Miało być 3 TB, a drugie 3 to odbicie lustrzane. O co chodzi? Co mogę zrobić?



Wersja oprogramowania Firmware: QTS 4.5.4.1741 build 20210726
Model serwera: QNAP ts451+
 

Załączniki

  • upload_2021-8-12_16-51-30.png
    upload_2021-8-12_16-51-30.png
    262 KB · Wyświetleń: 54
Wiem, że lipa bez tych screenów, ale nie mam możliwości na razie :/

Zrobiłem to, co pokazane na ss
awww.qnap.com_images_products_Application_notes_Flexible_Volume_20.png

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_Flexible_Volume_21.png

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_Flexible_Volume_22.png

i nic poza tym, później włączyło się zadanie, które trwało max kilka minut, i pojemność się zwiększyła. Ale pojawił się komunikat
"Osiągnięto wartość progową puli magazynu 1. Zbyt mała ilość miejsca do magazynowania może doprowadzić do zmniejszenia wydajności. Sprawdź dostępne miejsce lub dostosuj wartość progową".
 
A czy czasem to nie jest tak, że ustawiłeś pule pamięci na rozmiar 3TB, potem stworzyłeś na niej wolumin o rozmiarze 1TB, a teraz rozszerzyłeś rozmiar woluminu do 3TB (czyli do rozmiaru puli)? Jeśli tak, to zapewne masz ustawioną wartość progową dla puli pamięci (standardowo 80%) i teraz przez rozszerzenie woluminu próg ten został przekroczony stąd pojawia Ci się taki komunikat.

No ale jak pisał pigers, daj screeny to będzie łatwiej pomóc.
 
Witam,

podstawowe pytanie : dlaczego zrobiłeś wolumen pełny ? Lepszy jest cienki, bo dynamicznie dostosowuje zajęte miejsce do ilości danych. Jak osiągniesz wspomniany próg 80 %, to dostaniesz ostrzeżenie, wtedy możesz albo usunąć niepotrzebne pliki, albo dołożyć kolejny dysk i zwiększyć pojemność puli.

Jeżeli masz możliwość, to przegraj dane na inny dysk, w sumie nie ma tego zbyt wiele i zacznij od początku, tzn. usuń wolumin i ponownie go załóż wybierając cienki.

Przy tej ilosci danych nie zajmie Ci to długo myślę.

Pozdrawiam,

S.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. osiągnięto wartość progową puli magazynu
  2. rozmiar woluminu
  3. dysk pełny
  4. osiągnięto wartość progową