Pomoc Problemy dyskowe-niewiedza użytkownika

wojtekdu

Systems Admin...
Q's Expert
6 Marzec 2015
387
34
28
63
Lisów
lisow.eu
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Mam problem z dyskami, najprawdopodobniej z mojej niewiedzy. Na włączonym NAS wyjąłem dysk 2. Wymieniłem go na nowy. Po problemach udało mi się go zainicjować. Przekopiowałem z dysku 1 cztery katalogi, żeby zrobić trochę miejsca na dysku 1. Wyjąłem dysk 2 i ponownie włożyłem stary dysk 2. Niestety go nie widzi. Twierdzi, że jest nieaktywny. Były to wolumeny statyczne. Czy jest jakaś rada na odzyskanie (przekopiowanie) danych z jednego i drugiego dysku. Czy jest jakiś sposób na aktywację drugiego dysku bez utraty danych?

Firmware version: 4.5.2.1630
Model name: QNAP TS-251
Czy coś z tego dysku odzyskam?
upload_2021-4-15_7-13-18.png


upload_2021-4-15_7-13-48.png


upload_2021-4-15_7-14-56.png


Czy w jakiś sposób podłączając dysk do Windows można go odczytać? Zależy mi na 2 folderach.
W informacji o stanie systemu mam następującą informację:
Grupa RAID 2 w wolumenie DataVol2 ma status "Nieaktywny". Aby uzyskać szczegółowe informacje, wybierz opcję "Pamięć masowa i migawki" > Magazyn migawka.
 
Wojtku, czemu tak maglujesz tymi dyskami? Jak robisz kombinacje, a nie wiesz jak to:
1. Zrób kopię
2. Kombinuj
Nie wiem skąd moda u większości użytkowników na robienie takich rzeczy w odwrotnej kolejności.
Możesz spróbować dołącz i odzyskaj a jak się nie da to: Darmowe Odzyskiwanie Danych w systemie Windows. Disk Drill
 
Magluję dyskami dlatego, że drugi dysk to 2TB i brakowało mi miejsca. Kupiłem 4TB, ale muszę skopiować dane z tego 2TB i przerzucić na nowy 4TB. Kopi nie za bardzo mam gdzie zrobić, bo są to opasłe katalogi rzędu 100GB i więcej. Więc co mogłem przerzuciłem z dysku 1 na nowy 4TB i chciałem ze starego dysku 2TB przerzucin na 1 i potem na 4TB. Stąd te manewry. Myślałem, że dyski są Hotswapowe (niewiedza). Odnośnie rady pigersa nie da rady bo:
upload_2021-4-15_8-51-45.png

Będę musiał zainstalować na Windows DiskInternals Linux Reader i mozolnie, partiami pokopiować wszystko, zainicjować ponownie nowy 4TB i przenieść to na ten dysk. Roboty po same pachy. No ale trudno.
 
Ten Windows DiskInternals jest o tyle dobry, że mogę nim przekopiować cały folder wraz ze strukturą katalogów. Natomiast Disk Drill umożliwia odzyskanie plików różnego typu, ale bez struktury i ścieżki.
No może prościej tylko nie umiem podmontować dysku pod QTS.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. windows nie widzi NAS
  2. sata
  3. nieaktywny
  4. Nie widzi dysku