Pomoc Problemy po migracji z TS-212P na TS-253A

tnt_gt

Passing Basics
Beginner
8 Styczeń 2015
22
7
3
45
QNAP
TS-x53A
Ethernet
10 Mbps
Po zakupie używanego TS-253A zrobiłem na migrację z TS-212P.
Dzięki opisom w internecie i na forum udało mi się wykonać migrację do nowego NASa bez utraty danych, jednakże pojawiły się pewne problemy, do których nie mogę znaleźć rozwiązania:

1. W App Center pojawiły się aktualizacje kilku programów (Download Center, License Center, itp.). Próbowałem zaktualizować te aplikacje, jednakże za każdym razem pojawiał się błąd opisany "[App Center] LicenseCenter install failed du to the QTS firmware is not compatible, please upgrade QTS to 4.3.4 or newer version." I takie błędy pojawiały się w przypadku kilku innych aplikacji.

"[App Center] Media Streaming Add-on install failed due to the QTS firmware is not compatible, please upgrade QTS to 4.4.1 or newer version."
"[App Center] netmgr install failed due to the QTS firmware is not compatible, please upgrade QTS to 4.3.5 or newer version."


Nawet po ich odinstalowaniu/usunięciu nie mogę ich ponownie zainstalować, bo pojawia się powyższy komentarz.

2. Nie widać ustawień dla "Serwer mediów DLNA". Przy próbie wejścia do ustawień pojawia się okno "upnpMediaServer is not ready". Po jego zamknięciu nie pojawiają sie ustawienia dla DLNA.

Na razie to tyle, albo aż tyle problemów, które zauważyłem.

Co zrobić w tym przypadku?

Da się to naprawić, czy trzeba będzie od nowa zainicjować server NAS?
Dodam, że wszystkie dane z dysków zostały zabezpieczone na dysku zewnętrznym.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1 Build 20191025
Model serwera: QNAP TS-253A
Punkt pierwszy udało mi się rozwiązać poprzed tzw. downgrade systemu, z 4.4.1 1101 na 4.4.1 1064.
Teraz mogłem już zaktualizować aplikacje i doinstalować te, których nie mogłem przy poprzedniej wersji systemu.

Pozostał mi tylko jeszcze problem z DLNA. Przy próbie wejścia do ustawień serwera DLNA pojawia sie komunikat "upnpMediaServer is not ready" i nie widać żadnych ustawień. Na razie nie mam pojęcia, jak to zrobić, szukam w internecie, ale nie widzę rozwiązań.
Zainstalowałem Twonky Server i na razie muzyka hula na moim Marantzu. Niestety Twonky w wersji darmowej działa tylko 30 dni.

Nadal szukam rozwiązania problemu z niedostępnymi ustawieniami dla "Serwer mediów DLNA" i pojawiającym się komunikatem "upnpMediaServer is not ready".
Niestety nie natknąłem się na rozwiązanie mojego problemu.

Jedyny trop znalazłem tu na forum Rozwiązany - Serwer multimediów DLAN, gdzie kolega nicosc21 też miał podobny problem, ale nie za bardzo wiem jak został rozwiązany. Muszę go zapytać.
Kolejnym etapem była instalacja najnowszej wersji QTS. Skorzystałem z porad zawartych w wątku Firmware upgrade QTS - savoir vivre.
I teraz mogę cieszyć się nowym najświeższym systemem.

Niestety problem z DLNA pozostał. Przy próbie wejścia do ustawień pojawia się okno z komunikatem "upnpMediaServer is not ready".
Tak powinno wyglądać okno z ustawieniami DLNA
DLNA_UPnP_01.png


A tak wygląda moja próba wejścia do ustawień.
DLNA_moje.PNG


Jednakże usługa ta wydaje się być włączona, ponieważ na liście usług widnieje jako włączona.
Tylko dlaczego nie pojawia się okno z ustawieniami???
DLNA_moje_ON.PNG


Jak można okno z ustawieniami DLNA aktywować i pozbyć się komunikatu "upnpMediaServer is not ready"?
Czy to jest błąd nowej wersji oprogramowania, czy może pozostałości/błędy spowodowane migracją?
Będę szukał dalej.

Czuję się trochę, jakbym pisał pamiętnik z moich zmagań z Qnap'em. :)
 
Może komuś moje wsponienia się przydadzą.
Dziwi mnie jednak, że nie mogę znaleźć żadnje podpowiedzi w wielkim internecie. Być może to jest pierwszy taki przypadek...

Sprawdziłem Media Console i oto wynik w zakładkach, gdzie występuje nazwa DLNA, bo co do reszty ustawień, to nie wiem jak mają się do DLNA.
Multimedia console.PNG

Multimedia console_1.PNG


Z powyższych ekranów, to mógłbym się przyczepić do tego z "Zarzadzanie zawartością", ponieważ źródła zawartości=0. Ale to może nie mieć znaczenia.

aa - no i generalnie , po zmianie nasa z ARM na Intela (212 -> 251 ) , musisz wgrać na nowo apki.

Z aplikacjami miałem problem, jak zrobiłem migrację z 212 do 253A i najnowszej wersji QTS.
Później zrobiłem downgrade do wersji .....1064 i problem z aplikacjami zniknął. Dlatego też zdecydowałem się przejść na wersję ......1101. Od tej pory nie pojawiają się komuniaty o błędach i bez problemu mogę instalować aplikacje.

Zastanawiam się tylko, czy "wgrać na nowo apki" jest równoznaczne z tym co napisałem powyżej?
 
Tylko, że w moim przypadku to musztarda po obiedzie.

Irytuje mnie, że nie mogę sobie poradzić z tym problemem. Kosztuje mnie mnóstwo czasu...
Przypomina mi to moje pierwsze zmagania z linuksem... Masakra. Ale przeżyłem.

Jeszcze się nie poddałem, ale rozważam wykonanie pełnego resetu dysków, bo może ustawienia z poprzedniego systemu wpływają na obecne ustawienia.
Nie wiem, ale jak się wkurzę, to zrobię reset i przekonam się, czy to o to chodziło.
Na razie brak wglądu do ustawień DLNA nie przeszkadza mi za bardzo, także jeszcze będę szukał rozwiązania.
 
Dzisiaj dostałem informację o nowe aktualizacji QTS do wersji 1117 i byłem pełen nadziei, że to coś zmieni, ale przeliczyłem się...
Przy próbie wejścia do ustawień DLNA pojawia się komunikat "upnpMediaServer is not ready". Czyli aktualizacja nic nie dała i może w przyszłości też nic nie da.

Rozważam pełen reset, ale dopiero jak poukładam sobie pliki ze zdjęciami...A to trochę zajmie.
Może w międzyczasie pojawi się rozwiązanie.

Tak na marginesie, to chciałem powiedzieć, że przesiadka z TS-212P na TS-253A, to jak przesiadka z HDD na SSD w kompie. Wszystko śmiga i hula w zawrotnej prędkości. Do czasu przesiadki męczyłem się z 212P, muł straszny. Do trzymania danych może być. I tylko tyle.
I w końcu zdecydowałem się na całkowity reset NASa i formatowanie dysków. Poszło bardzo szybko, spodziewałem się, że formatowanie 1TB dysków będzie trwało wieczność, ale system uwinął się z tym chwilę (może ze 1-2 minuty). Pewnie ten format wyglądał tak jak "szybki format w "windzie".
Uprzednio skopiowałe wszystkie dane na dysk zewnętrzny. Kopiowanie danych (~750GB) z NAS na zewnętrzny dysk trwało ok. 8 godzin.
Ale kopiowanie w drugą stronę, tylko 4 godziny. Zastanawia mnie, dlaczego? Ale nie o tem...

No więc po całkowitym resecie objawy były te same, nic się nie zmieniło, nadal nie mogłem uruchomić DLNA. NAS zachowywał się tak, jak to wyżej opisałem.
RĘCEMIOPADŁY.

NIe wiedziałem co robić, więc chwyciłem ostatnią deskę ratunku, czyli pomoc serwisu Qnap. Wystosowałem zapytanie o mój problem i następnego dnia pojawiła sie odpowiedź, która rozwiązała mój problem.

Problemem była przeglądarka (używam Firefoxa),a właściwie zainstalowany w niej uBlockOrigin, którego używam do blokowania treści niechcianych.

Wyłączyłem wtyczkę uBlockOrigin podczas logowania do serwera i wszedłem w ustawienia DLNA, beż żadnego problemu, bez pojawiających się komunikatów "upnpMediaServer is not ready". Wszystko działało bezbłędnie. Przetestowałem jeszcze strumieniowe odtwarzanie muzyki flac w moim odtwarzaczu i wszystko śmiga aż miło.

Kończąc już tę nudą opowieść i zamykając wątek, chciałbym podziękować pomocy serwisu Qnap za rozwiązanie, na które sam bym nie wpadł.

Jedynie pojawia mi się pytanie, jak i dlaczego uBlockOrigin mógł blokować aplikację na serwerze, akurat DLNA, a innych nie???
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. instalacja media streaming add-on
  2. reset qnap ts-212p
  3. ts 212p nowa instalacja
  4. migracja danych z dysków