Pomoc Problemy z synchronizacją pomiędzy dwoma urządzeniami NAS

Toporek

Nowy użytkownik
Noobie
6 Lipiec 2013
2
1
3
49
QNAP
Ethernet
10 Mbps
Witam!
Może mi ktoś udzielić informacji dotyczącej synchronizacji pomiędzy dwoma NASami? Chodzi o to, że posiadam 2 biura, w których mam po jednym komputerze ale ze względów bezpieczeństwa nie chcę trzymać na nich danych. Wymyśliłem sobie, że zakupię NASa TS-112 i przy jego pomocy będę zgrywał dane z jednego biura, a przy pomocy starego 8level z drugiego. Oczywiście po skończonej pracy w jednym biurze chciałbym mieć dostęp do tych samych danych w drugiej lokalizacji.
Pytanie: czy aby dokonać synchronizacji pomiędzy jednym i drugim NASem potrzebuję 2 urządzeń tego samego typu (producent, oprogramowanie itp) czy mógłbym to wykonać przy pomocy posiadanego sprzętu? Nadmienię jedynie, że przeprowadziłem próby w takiej konfiguracji ale synchronizacja nie odbywała się automatycznie (trzeba było restartować kompa lub aplikację). Po wyznaczeniu folderu na dysku twardym kompa zamiast na NASie problem znikł. Zależy mi jednak na umieszczeniu danych w innym miejscu niż dysk notebooka czy kompa. Sprawa jeszcze być może istotna - jeden system to XP, drugi Win7.
Pozdrawiam i zachęcam do pochylenia się nad tym tematem.
 
Hey.

Zacznę od tego: Co to jest 8level?

Jeśli potrzebujesz dostępu do danych z lokalizacji X do Y to może wystarczy uruchomić serwer VPN (po stronie Y) kompatybilny z PPTP dzięki, któremu będziesz mieć dostęp z dowolnego Windows'a do sieci lokalnej Y.

Jeśli natomiast chcesz synchronizować dane pomiędzy lokalizacją X i Y (jednocześnie zapewnić sobie natychmiastowy dostęp do plików od strony lokalizacji zdalnej Y) to najlepiej do tego wykorzystać oferowaną przez serwery firmy QNAP usługę rsync - jednak ona wymaga po dwóch stronach uruchomionej usługi rsync (czyli np. 2 QNAP'ów).

Ale mając zainstalowane oprogramowanie 4.x w serwerze QNAP, w panelu zarządzania przejdź do usług składowych (Applications; polskie niepoprawne tłumaczenie: Serwery aplikacji), następnie do centrum archiwizacji (Backup Station; tłum. Menadżer kopii zapasowych) i w nowo otwartym oknie przejdź do zdalnej replikacji RTRR. Real-time Remote Replication - czyli zdalna replikacja w czasie rzeczywistym, pozwala synchronizować dane między serwerem macierzystym a serwerem docelowym i na odwrót za pomocą protokołu RTRR oraz przez klasyczny FTP. A więc jedyną rzeczą jaką potrzebujesz, to uruchomić w lokalizacji Y serwer FTP.

:)
 
8level o którym piszę to urządzenie NAS firmy 8level :)
Niestety jest to dość słaby sprzęt ale dowiedziałem się o tym dopiero kilka dni temu. Zakupiłem go po namowie kolegi nie wnikając co dokładnie oferuje. Jakiś czas temu został zresztą wycofany ze sprzedaży.
http://8level.pl/index.php?page=sho...y_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=2&lang=pl

Zadając pytanie na tym forum chciałbym otrzymać potwierdzenie, że zakupując drugiego QNAP'a bez problemów będę mógł między nimi wymieniać dane w czasie rzeczywistym, bez składowania ich na dyskach komputerów.
Zainwestuję kolejne 5 stówek żeby mieć pewność i spokój ponieważ nie ufam staremu sprzętowi.
Co w momencie przerwania połączenia (most) pomiędzy dwoma QNAP'ami? Czy przy powtórnym połączeniu one samoistnie wymienią dane? I jeszcze jedno, czy owa synchronizacja działa w obie strony (bo jak pisałem często po 14 wrzucamy dane z drugiego biura, a raczej z domu)?