Przy piwie Producenci vs. żywotność dysków

MarcinSz1976

Nowy użytkownik
Noobie
10 Czerwiec 2014
8
4
3
48
QNAP
TS-x59 Pro II
Ethernet
1 GbE
--edit--wydzielone z tematu: Pomoc - RAID5 inactive po przerwanej odbudowie - Paweł Tołoczko

Dopiszę troszkę nie na temat. Dwa tygodnie temu też miałem przypadek awarii RAID5 na pięciu dyskach. Akurat pech chciał że tam były ważne dane a kopii nie było więc trzeba było się ratować w dość niekonwencjonalny sposób. Zmierzam jednak do czegoś innego. Korzystam z QNAPów w swojej firmie i u klientów kilka lat - w 75% są używane jako urządzenie do backupu lub trzymania mało istotnych danych. Miałem do czynienia z urządzeniami chyba każdego typu od 2 do 10 dyskowych i zauważyłem taką regułę, Qnapy, które pracują dwa lata i więcej NONSTOP bez wyłączenia i są używane regularnie - czyli codzienny backup setek Gigabajtów przez 6 i więcej godzin na dobę pracują bardzo dobrze i bez problemów. Restartowane są baaaardzo rzadko - może raz na pół roku. Po mniej więcej dwóch latach jeżeli Qnap zostanie wyłączony z powodu braku prądu po uruchomieniu NAGLE padają w tym samym momencie dyski.... nie jeden tylko 2-3 naraz - czy to nie dziwne? Statusy SMART do tego momentu były dobre, nic nie wskazywało problemów i nagle takie coś. Dyski do QNAP pakuję zawsze certyfikowane. Takie sytuacje dotyczą mniej więcej 30% urządzeń po 2 latach pracy ( mowię tu o więcej niż 10 sztukach które miały taki problem). Czyżby dyski lub Qnap miały wpisany proces starzenia?:)
IF QNAP pracował dobrze przez dwa lata
THEN zepsuj nie mniej niż 25% dysków naraz
WHERE nawet jeżeli SMART dysków jest dobry


hehehe
Pozdrawiam
MarcinDodam jeszcze że nie jestem mega znawcą tych urządzeń - kupuje , instaluję, konfiguruję do potrzebnych celów i stawiam :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Znowu robie OT ...[OT]

Dyski, ktore kupujesz maja gwarancje na 24-36 m-cy czy na 5 lat?
Z wlasnego doswiadczenie i innych z tego i innych for, moge powiedziec ze czas padania dyskow jest bardzo zblizony czasowo jesli wszystkie dyski sa z tej samej partii. Starzeniem nie obwinialbym Qnapa czy innych producentow sprzetu, a producentow dyskow, ktorzy upychaja jak tylko moga "dane" na coraz mniejszej przestrzeni a co zatym idzie jest wieksze prawdopodobienstwo utraty wiekszej ilosci danych - tez ekonomicznie do tego podchodza, zobacz jaka jest warstwa magnetyczna na talerzach, a jaka byla 10-20 lat temu :) (to samo z powlokami zlota :p ). Jesli dobrze poszukam to moze jeszcze 10-15 letniego 7,8 GB (czy jakos tak) Quantum Fireball gdzies znajde - za czasow jego swietnosci byl nie do zajechania i pewie nadal dziala bez problemow :]
poza tym polecam art. Backblaze Blog » What Hard Drive Should I Buy?
firmy, ktora swego czasu zainteresowala mnie budowa NASa na 45 dyskow (teraz 180TB w v3 i v4):D Backblaze Blog » Storage Pod 4.0: Direct Wire Drives – Faster, Simpler and Less Expensive
oraz Backblaze Blog » Hard Drive Temperature – Does It Matter?

[/OT]