Pomoc Program do jednostronnej synchronizacji bez ponownego backupu.

HISTORIAE

Nowy użytkownik
Noobie
17 Marzec 2023
5
0
1
54
QNAP
TS-x51
Ethernet
10 GbE
Dzień dobry.

Mam QNAP TS-251B i korzystałem z niego wykonując na niego backup z komputera programem NetBakReplicator. Niestety program ten, albo też możliwości samego QNAPa nie spełniają moich, myślę, że prostych potrzeb.

- Jak ustawić automatycznie i okresowo (np. co 6 lub 12 czy 24 godz.) powtarzający się backup, by w sytuacji kiedy celowo skasuję jakieś katalogi i pliki na dysku komputera, QNAP przy wykonywaniu takiego automatycznego okresowego backupu skasował je także u siebie. Czyli taka synchronizacja w jedną stronę, by stan katalogów i ich zawartości na QNAPIE co kilka/kilkanaście zadanych godzin aktualizował się do stanu tych samych katalogów na komputerze (przy czym na komputerze katalogi te mogą znajdować się na różnych fizycznych dyskach). Obecnie korzystając z zakładki Schedule Backup NetBakReplicatora QNAP dopisuje tylko nowe katalogi i pliki, bez kasowania tych na komputerze już wykasowanych, przez co tworzy ogromny bałagan i jednocześnie też bardzo szybko zapełnia dyski QNAPa. Więcej więc z niego straty czasu przy ręcznym kasowaniu, niż pożytku. Ważne też by można było włączać i wyłączać poszczególne katalogi lub całe dyski, do tej synchronizacji, ale bez ich ponownego backupu. Obecnie bowiem każdorazowe włączenie lub wyłączenie katalogu skutkuje rozpoczęciem ponownego backupu i to nie tylko tych nowo-włączonych, ale wszystkich zaznaczonych katalogów.

Nie rozwiązuje dla mnie tych problemów zakładka Auto-Backup, która aktualizuje na bieżąco dyski QUNAPa (w tym także kasuje ze swego dysku to, co skasowałem na komputerze), ponieważ QNAP musi być wtedy przez cały czas pracy z komputerem do niego i sieci podłączony, a ja chcę tego uniknąć z powodu ciągłej głośnej pracy QNAPa oraz ze względów bezpieczeństwa danych, bo nie chcę mieć cały czas podpiętego QNAPA do sieci.

Czy jest jakiś darmowy program do backapu i synchronizacji z komputera na QNAP, który spełniałby powyższe wymogi?

- Co zrobić, by QNAP szybciej wykonywał backup, bo żeby 3 TB przegrywał 2 doby to już mocna przesada. Mam 32 GB RAM, procesor Ryzen 5 3600 6-core z 3,6 GHz, Windows 10 na 64 bit. Komputer jest podłączony do modemu Orange FunBox 2.0 a od niego do QNAPa.

- Ponieważ QNAP nie kopiuje plików i katalogów o ścieżce dostępu dłuższej niż 260 znaków, jaki polecicie darmowy program do odszukiwania na komputerze ścieżek o zadanej ilości znaków, ale taki program, który po odnalezieniu ścieżki pozwoli od razu w nią kliknąć i edytować nazwy plików i katalogów by tą ilość znaków zmniejszyć.

Proszę uprzejmie o pomoc.

Serdecznie pozdrawiam

Paweł T.
 
Czy jest jakiś darmowy program do backapu i synchronizacji z komputera na QNAP, który spełniałby powyższe wymogi?
Czy ktoś wzywał Syncovery ? Darmowy to słowo względne (patrz zasoby forum)
1679125774201.png


- Co zrobić, by QNAP szybciej wykonywał backup, bo żeby 3 TB przegrywał 2 doby to już mocna przesada.
Primo: na pewno ma cały czas przegrywać te 3 TB ? Co ty tam masz ? pliki wideo RAW ?
Secudno: jestem cięty jak widzę sieć zrobioną jak ty masz: komputer do routera, a router do nasa. A łączyłes się bezpośrednio do nasa , omijając router ?
Po trzecie: jakie masz prędkości podczas kopiowania ? Więc niż 100 MB/s ?

- Ponieważ QNAP nie kopiuje plików i katalogów o ścieżce dostępu dłuższej niż 260 znaków,
How to Make Windows 10 Accept File Paths Over 260 Characters to problem Windows, popraw to.
 
Czy ktoś wzywał Syncovery ? Darmowy to słowo względne (patrz zasoby forum)
Pokaż załącznik 42414


Primo: na pewno ma cały czas przegrywać te 3 TB ? Co ty tam masz ? pliki wideo RAW ?
Secudno: jestem cięty jak widzę sieć zrobioną jak ty masz: komputer do routera, a router do nasa. A łączyłes się bezpośrednio do nasa , omijając router ?
Po trzecie: jakie masz prędkości podczas kopiowania ? Więc niż 100 MB/s ?


How to Make Windows 10 Accept File Paths Over 260 Characters to problem Windows, popraw to.

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Sprawdzę ten Syncovery.
1. Nie musi cały czas przegrywać 3 TB, tylko jak robię pierwszy backup całości wybranych katalogów to tyle jest, albo jak zmieniam zaznaczenie które katalogi ma aktualizować, to też potem przerabia bezsensownie raz jeszcze całość (czyli nawet to co było zaznaczone już wcześniej i nie było zmieniane). To są różne pliki, muli tak bez względu na rodzaj plików - oczywiście proporcjonalnie do ich wielkości).
2. Nie mam zbyt dużej wiedzy i doświadczenia jeśli chodzi o ogólnie pojętą informatykę, więc podłączyłem QNAP tak, jak sugerowano w instrukcji. Myślałem, że ten router jest tylko powiedzmy rozgałęźnikiem, i nie wpłynie to na przesyła, a tu chyba wychodzi na to, że prędkość przesyłu z komputera na QNAP poprzez router wynosi tyle ile prędkość internetu na wyjściu (mam tylko ok. 8 Mb na wyjściu). Przez co połączyć bezpośrednio QNAP z komputerem - zwykłym kablem z obustronnym USB?
3. Nie wiem jaką mam teraz prędkość kopiowania z komputera na QNAP, gdzie to się sprawdza?
4. Odnośnie 260 znaków. Wiem, że można w Windowsie wyłączyć to ograniczenie 260 znaków, ale to chyba działa tylko przy kopiowaniu z dysku na dysk pod Windowsem. QUNAP jest na Linuxie, czy on nie ma ograniczenia ścieżki do 260 czy też 255 znaków?
Pozdrawiam
 
1. Ok. sprawdzę.
2. ...
3. Kopiuję przez NetBak Replicator gdzie nie widzę prędkości, a to co wstawiłeś powyżej to wizualizacja z Windowsa, jakby się kopiowało pomiędzy dyskami w komputerze. Kurcze, chyba teraz załapałem. Czyli najpierw robię sobie normalnie kopię tych 3 TB z komputera na QNAP poprzez otworzenie dysku sieciowego z poziomu Qfinder Pro. A to teraz widzę, że szybko idzie - transfer ok. 100-115 MB/s. A jak wszystko przegram, to sobie zaznaczę tylko w programie do synchronizacji, które katalogi ma uaktualniać i koniec tak? Czyli najpierw zwykłe przegranie bez pośrednika typu NetBak itp?
4. Ok. wyłączę.
 
więc
2. i 3. są w porządku - czasami router ogranicza przepustowość , ale u ciebie leci na granicy przepustowości dysków twardych , więc jest DOBRZE
Popracuj tylko nad ilością transferowanych danych i będzie dobrze.

200.gif
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Wracając do kwestii 260 znaków. Wyłączyłem to ograniczenie w Windowsie - sprawdziłem i pomiędzy dyskami komputera teraz kopiuje się wszystko 1:1 nawet jeśli są długie ścieżki, ale na QNAPa nadal nie można skopiować plików i katalogów ze ścieżkami ponad 260 znaków. Po prostu są one pomijane i jednocześnie pojawia się o tym informacja. Czyli jednak problem leży po stronie QNAPa, czy też działającego na nim Linuxa. Możliwe, że Linux też ma jakieś wyłączenie tego ograniczenia...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. synchronizacja
  2. netbak
  3. Syncovery
  4. replicator
  5. NetBak Replicator
  6. veeam
  7. backup komputera
  8. syncovery cl
  9. backup z qnap na qnap
  10. program do backupu
  11. synchronizacja plików
  12. dysk