Przedzakupowe dylematy

Franz1906

Nowy użytkownik
Noobie
25 Listopad 2018
9
1
3
38
Sosnowiec
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Przymierzam się w najbliższym czasie do zakupu serwera NAS. Ma być on serwerem plików w sieci domowej. Ważny jest dla mnie dostęp dla kilku użytkowników, możliwość odtwarzania filmów przez TV, zdalny dostęp przez telefon też byłby mile widziany.

Patrząc na swój budżet na chwilę obecną najbardziej interesuje mnie model TS-231P2-4G z 4GB RAM. Myślę, że to minimum w tych czasach, skoro zamierzam też zainstalować kilka programów. Myślę, że w podobnej cenie nie znajdę nic lepszego, chyba, że sami mi coś polecicie? Może spróbować czegoś tańszego z 2GB RAMu, a w razie potrzeby wymienić na 2x4GB? Za prawie 400zł mniej mogę mieć model TS-251A-2G.
Na początek dokupię jeden dysk 5-6TB (na 90% Seagate), z czasem myślę o drugim podobnym. I tutaj mam największy dylemat. Jak skonfigurować NASa. Dla mnie najwygodniej byłoby ustawić macierz JBOD lub RAID 0, po dokupieniu drugiego dysku mógłbym łatwo powiększyć przestrzeń. Kopię zapasową najważniejszych plików i tak robiłbym na zewnętrzne dyski, z których obecnie korzystam. Opcja single drive mnie jakoś nie zachęca. Niby większe bezpieczeństwo, ale równie dobrze mógłbym mieć dwa zwykłe dyski zewnętrzne, dzielenie danych pomiędzy dyski czy partycje po prostu mnie irytuje ;) .
 
JBOD i bezpieczeństwo ?

polecam wpis od konkurencji

upload_2018-11-26_18-15-35.png


Myślę, że to minimum w tych czasach, skoro zamierzam też zainstalować kilka programów.
Tzn ?

Za prawie 400zł mniej mogę mieć model TS-251A-2G.
Zdecydowanie lepsze rozwiązanie !

dzielenie danych pomiędzy dyski czy partycje po prostu mnie irytuje
To nie pracuj w IT - zostanie Ci więcej włosów na głowie :p
 
JBOD i bezpieczeństwo ?

Poważnie aż tak źle z tym jest? Nie miałem do tej pory problemów z dyskami, może dlatego nie czuję zagrożenia. Jeszcze to przemyślę, bo przeglądam forum i w spora większość poleca takie rozwiązanie..

Zdecydowanie lepsze rozwiązanie !

Lepsze? W sumie sporo tracę, w tańszym modelu mam procka dwa rdzenie po 1,6GHZ i 2GB RAM.
 
OK, to już chyba ostatnie pytanie, dysk 5900rpm czy 7200.
Będzie widoczna różnica? jak nie wielka, to raczej wolę 5900 bo uchodzą za mniej awaryjne.
 
im szybciej tym głośniej .. dyski psują się jak każdy inne urządzenie obrotowe ..
 
Kup zdecydowanie 251A KONIECZNIE z 2gb pamieci ram, i i za 250zl kupisz 8gb pamieci, sam mam, i polecam taka. Crucial DDR3L SODIMM 8GB 1600MHz CL11 (CT102464BF160B) w Morele.net

Wydaje mi sie jednak po zaglebieniu sie w temat ze JBOD qnap definiuje troche inaczej niz inne firmy.

Prosta analogia:
Skoro raid0 przyspiesza transfer - ale jak padnie jeden dysk to pada wszystko.
single disk - normlany transfer - padnie jeden dysk, drugi jest ok
To dlaczego JBOD ma dzialac tak samo jak raid0 ale nie zwiekszac transferu? To jest nielogiczne.
Z tego co sie orietuje JBOD w qnapie to taka "maska" dzieki ktorej system widzi jako jeden duzy dysk, a tak naprawde dane zapisywane sa po kolei, czyli jest to tak samo bezpiecznie jak single disk.

Glowy jednak nie dam sobie uciac wiec prosze mnie ewentualnie poprawic.
 
  • Lubię to
Reakcje: pkvv
Kup zdecydowanie 251A KONIECZNIE z 2gb pamieci ram, i i za 250zl kupisz 8gb pamieci, sam mam, i polecam taka. Crucial DDR3L SODIMM 8GB 1600MHz CL11 (CT102464BF160B) w Morele.net
A wymieniałeś sam kości RAM-u. Trudne to jest?

Z tego co sie orietuje JBOD w qnapie to taka "maska" dzieki ktorej system widzi jako jeden duzy dysk, a tak naprawde dane zapisywane sa po kolei, czyli jest to tak samo bezpiecznie jak single disk.
Niby też to czytałem, że da się odzyskać dane z działającego dysku. Ale i tak nie wiadomo który dysk padnie, więc co mi po tym.
Przewagą single drive jest tutaj to, że żyją dłużej niż dyski w macierzach. Przynajmniej też tak czytałem ;) .
 
To dlaczego JBOD ma dzialac tak samo jak raid0 ale nie zwiekszac transferu? To jest nielogiczne.
czemu ? w raid (celowo bez wersji ) dane są czytane z N-urządzeń na raz - więc mając dwa dyski - czytasz dane 2x szybciej (teoretycznie).

Z tego co sie orietuje JBOD w qnapie to taka "maska" dzieki ktorej system widzi jako jeden duzy dysk, a tak naprawde dane zapisywane sa po kolei, czyli jest to tak samo bezpiecznie jak single disk.
Nie - implementacja RAID jest "podręcznikowa".
 
A wymieniałeś sam kości RAM-u. Trudne to jest?

Wymienialem sam, wszystko gladko, bez problemu. Na 100% dasz sobie rade.

Nie - implementacja RAID jest "podręcznikowa".

Dobra, to wytlumacz mi roznice miedzy raid0 a JBOD.

Bo na moje, to JBOD nie jest raidem, to pierwsza sprawa, po drugie, jezeli 3 dyski zepniesz w JBOD, to dane na dysk sa zapisywane tak Dysk1, gdy sie zapelni to dysk2... i tak dalej.
W razie awari dysku1, dane z dysku 2 i 3 sa nienaruszone. Bo dlaczego mialy by byc?
 
A wymieniałeś sam kości RAM-u. Trudne to jest?

Wymienialem sam, wszystko gladko, bez problemu. Na 100% dasz sobie rade.

Nie - implementacja RAID jest "podręcznikowa".

Dobra, to wytlumacz mi roznice miedzy raid0 a JBOD.

Bo na moje, to JBOD nie jest raidem, to pierwsza sprawa, po drugie, jezeli 3 dyski zepniesz w JBOD, to dane na dysk sa zapisywane tak Dysk1, gdy sie zapelni to dysk2... i tak dalej.
W razie awari dysku1, dane z dysku 2 i 3 sa nienaruszone. Bo dlaczego mialy by byc?

Mylisz się :

"..
JBOD prezentuje się na systemie operacyjnym jako pojedynczy dysk logiczny. W tym miejscu przypomina grupę dysków RAID. Jednak w przeciwieństwie do macierzy RAID 1 RAID 6, sieć JBOD nie zapewnia większej dostępności zapisanych danych.

I w przeciwieństwie do RAID 0, dane nie są pisane i czytelne w dwóch lub więcej dyskach twardych, ale z JBOD jednym dyskiem naraz jest wypełniony danymi. JBOD polega na optymalnym wykorzystaniu całkowitej pojemności wielu dysków twardych..."

Tak więc ten tego.....
 
JBOD prezentuje się na systemie operacyjnym jako pojedynczy dysk logiczny. W tym miejscu przypomina grupę dysków RAID. Jednak w przeciwieństwie do macierzy RAID 1 RAID 6, sieć JBOD nie zapewnia większej dostępności zapisanych danych.

No czyli JBOD nie jest raidem.
I w przeciwieństwie do RAID 0, dane nie są pisane i czytelne w dwóch lub więcej dyskach twardych
No wlasnie, sa czytane po kolei, dlatego nie rozumiem co ma awaria jednego dysku do drugieo? Skoro dane zapisywane sa liniowo, od dysku 1 do dysku N
JBOD polega na optymalnym wykorzystaniu całkowitej pojemności wielu dysków twardych...
Co to znaczy optymalne wykorzystanie? To jest jakis idiotyzm.

Nikt zdrowo myslacy nie wybralby w takim razie JBOD gdy ma do dyspozycji raid0.
No taka prawda.
Oba oferuja TO SAMO (wg was) ale raid0 przyspiesza odczyt i zapis, tez jest jednym dyskiem. Jaki sens ma JBOD?

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_e_e2_JBOD.svg_500px_JBOD.svg.png
 
JBOD prezentuje się na systemie operacyjnym jako pojedynczy dysk logiczny. W tym miejscu przypomina grupę dysków RAID. Jednak w przeciwieństwie do macierzy RAID 1 RAID 6, sieć JBOD nie zapewnia większej dostępności zapisanych danych.

No czyli JBOD nie jest raidem.
I w przeciwieństwie do RAID 0, dane nie są pisane i czytelne w dwóch lub więcej dyskach twardych
No wlasnie, sa czytane po kolei, dlatego nie rozumiem co ma awaria jednego dysku do drugieo? Skoro dane zapisywane sa liniowo, od dysku 1 do dysku N
JBOD polega na optymalnym wykorzystaniu całkowitej pojemności wielu dysków twardych...
Co to znaczy optymalne wykorzystanie? To jest jakis idiotyzm.

Nikt zdrowo myslacy nie wybralby w takim razie JBOD gdy ma do dyspozycji raid0.
No taka prawda.
Oba oferuja TO SAMO (wg was) ale raid0 przyspiesza odczyt i zapis, tez jest jednym dyskiem. Jaki sens ma JBOD?

22837.png
W skrócie zaletą JBOD-a w stsounu do RAID0 jest możlwiość łączenia różnych dysków ( o róznych pojemnościach ) - jak ci sie skończy miejsce do dokładasz bykejaki dysk i masz. W RAID0 tak nie ma.
Ale ten ostatni oferuje najwiekszą wydajność.
Obydwa przy awarii jednego dysku blokują dostęp do danych ( w przeciwieństwie do RAID1 i wyższych ).
Tak wieć wybór masz albo elastyczność albo wydajność :)
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
W skrócie zaletą JBOD-a w stsounu do RAID0 jest możlwiość łączenia różnych dysków ( o róznych pojemnościach ) - jak ci sie skończy miejsce do dokładasz bykejaki dysk i masz. W RAID0 tak nie ma.
Ale ten ostatni oferuje najwiekszą wydajność.
Obydwa przy awarii jednego dysku blokują dostęp do danych ( w przeciwieństwie do RAID1 i wyższych ).
Tak wieć wybór masz albo elastyczność albo wydajność :)

No ma to sens ;)

Powiem ci nawet na ang forum sa sprzeczne informacje co do zasady dzialania tego. Troche to dziwne.
 
Ok, na razie zdecydowałem się na zakup TS-251A z dyskiem Seagate SkyHawk / IronWolf.
Jak go skonfiguruje, jeszcze nie wiem. Mam czas na decyzję, aż do mnie nie dojdzie.
RAM na razie zostawiam. Zobaczę jak to będzie chodzić na 2GB. A jak się zdecyduję na rozszerzenie to raczej wezmę 2x4GB.

A tak swoją drogą, kto miał jakieś przygody z macierzami JBOD? Kto próbował odzyskać dane z dobrego dysku i jak mu poszło. Bo jeszcze się okaże, że ta awaryjność, to taki mit.
 
Ok, na razie zdecydowałem się na zakup TS-251A z dyskiem Seagate SkyHawk / IronWolf.
Jak go skonfiguruje, jeszcze nie wiem. Mam czas na decyzję, aż do mnie nie dojdzie.
RAM na razie zostawiam. Zobaczę jak to będzie chodzić na 2GB. A jak się zdecyduję na rozszerzenie to raczej wezmę 2x4GB.

A tak swoją drogą, kto miał jakieś przygody z macierzami JBOD? Kto próbował odzyskać dane z dobrego dysku i jak mu poszło. Bo jeszcze się okaże, że ta awaryjność, to taki mit.

Co do dysku to wez ironwolfa.
2gb spokojnie wystarcza, chyba ze chcesz stawiac jakies wirtualki, to wtedy pamiec sie przydaje. Ale do czysto domowych zasotsowan daje rade.

Konfiguracja jest prosta, zreszta jak bedziesz potrzebowal pomocy to postaram sie pomoc o ile bede umial :D
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid różnych dyskach