Pomoc Przeniesienie dysków z 253Pro do 453A

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Na wstępie napiszę, że nie wiem czy w dobrym miejscu zadaję pytanie, ale jeśli powinno być gdzieś indziej to proszę o przeniesienie.

Do tej pory miałem TS-253Pro, włożone dwa dyski pracujące w RAID1. Ale skuszony tym co kiedyś napisał @pigers "dorobiłem" się QNAPa czterodyskowego, dokładnie to TS-453A. Chcę do niego przenieść oba dyski z 253 oraz dołożyć dwa nowe. Zamysł jest taki (jak to własnie kiedyś @pigers pisał) żeby na jednym dysku (nowym) wrzucić system, na drugim (nowym) trzymać jakieś multimedia (czyli dane mniej ważne), a na kolejnych dwóch (tu chcę użyć tych co mam) trzymać ważne dla mnie dane, więc te dwa dyski mają pracować w RAID1.
W związku z tym jest pytanie, jak najlepiej przenieść te dyski z 253 na 453. Czy najpierw włożyć jeden dysk (nowy), zainstalować system, aplikacje itd, a potem dołożyć kolejne dyski? Tylko czy jak włożę dyski wprost z 253, to skąd QNAP będzie wiedział z którego dysku "ma brać system"? Czy wtedy jak włoże te dwa dyski to 453 będzie widział wolumen który był zrobiony pod 253 i będzie wiedział, że to ma być RAID1? Czy jednak muszę tą konfigurację robić od nowa pod 453?
A może lepiej zgrać dane gdzieś na chwilę "na bok", potworzyć wszystkie wolumeny, raidy itd od nowa, a potem po prostu pokopiować dane?
 
najpierw włożyć jeden dysk (nowy), zainstalować system, aplikacje itd, a potem dołożyć kolejne dyski?
po prostu.

Czy wtedy jak włoże te dwa dyski to 453 będzie widział wolumen który był zrobiony pod 253 i będzie wiedział, że to ma być RAID1?
Tak - opcja odzyskaj w managierze dysków (jak już włożysz te dyski).

A może lepiej zgrać dane gdzieś na chwilę "na bok", potworzyć wszystkie wolumeny, raidy itd od nowa, a potem po prostu pokopiować dane?

Tak było by najlepiej ! Nie wiem kiedy raid tworzyłeś, bo jak więcej niż 2 lata to nawet polecam to zrobić, bo były zmiany.
 
Dzięki za (jak zawsze) szybką odpowiedź. Zrobię w takim razie tak jak na końcu napisałem, czyli po prostu wszystko od nowa, tzn. dane na zewnętrzny dysk, na 453 przygotowanie wszystkich dysków, wolumeny, raid, a potem dane od nowa na dyski w 453.

A tak przy okazji zapytam @pigers bo właśnie Ty mnie zmotywowałeś do przejścia na coś z czterema dyskami. Pisałeś, że system masz na dysku SSD. Jeśli można zapytać: duża jest różnica w szybkości działania w porównaniu do dysku HDD? Jaka minimalna wielkość dysku SSD jest potrzebna aby miało to sens? No i jaki dysk? Nie znam się na tym kompletnie: czy są jakieś dedykowane serie dysków SSD do NASów (tak jak to ma miejsce przy HDD)?
 
nowy temat nie łaska ?!
Gdzie jest zainstalowany firmware, na dyskach ?

Chcę zainicjalizować qnapa na nowych czystych dyskach, ale nie chcę stracić konfiguracji i danych na obecnie działających hdd.

Pytanie czy to przejdzie:
1. Wyciągnąć obecnie działające stare dyski
2. Zainstalować nowe czyste dyski i wgrać na nowo qnapa
3. Wyciągnąć nowe dyski
4. Wsadzić stare dyski z ich konfiguracją tak, jakby nic nie było robione
ostrzeżenie ?
co za baran je dał ?

chyba lepiej odkopać stary, podobny temat i kontynuować, niż mnożyć nowe
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. przeniesienie dysków