Pomoc Przeniesienie systemu

mariodecampes

Nowy użytkownik
Noobie
26 Wrzesień 2020
7
2
3
52
QNAP
TS-x53D
Ethernet
100 Mbps
Witam serdecznie !
Posiadam obecnie jeden dysk HDD (docelowo będą dwa wspięte w RAID-0). Chciałbym rozbudować NAS o dysk SSD M.2 PCIe i przenieść na niego system z programami. Macierz RAID służyć ma mi na magazyn multimediów i rejestrator monitoringu.
Na HDD mam w tej chwili ok. 3TB kontentu więc nie uśmiecha mi się tego gdzieś przenosić.

Czy jest możliwość wykonanie tego scenariusza ?
A może macie sugestie aby inaczej zorganizować przestrzeń dyskową pod moje cele ?

Z góry dziękuje za pomoc.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.3.1421
Model serwera: QNAP TS-253D
 
No to może inaczej?:
  1. Wyciągam HDD-1 z obudowy (pusty, niezainicjowany HDD-2 jest w reklamacji)
  2. Montuję SDD M.2 PCIe
  3. Instaluję system.
  4. Montuję dwa HDD.
I teraz mam wątpliwości. Na HDD-1 mam sporo plików i nie chcę ich stracić, wolałbym ich też nie przerzucać na inne nośniki. Czy jeżeli zamontuję oba HDD do NAS z działającym już systemem to mogę zrobić z nich macierz RAID-0 bez utraty danych ? Jak najkorzystniej skonfigurować te dwa HDD, żeby docelowo wykorzystywać je jako serwer mediów i rejestrator monitoringu ?
 
Zrób kopię danych z tego jednego dysku, na wszelki wypadek.

Niby istnieje taka opcja żeby "wykryć" volumen danych ze starego qnap, ale w operacji: import starego voliminu i rozszerzenie RAID coś może pójść nie tak i to raczej z przyczyny że robisz to pierwszy raz. Poza tym na starym voluminie masz jeszcze zarezerwowane miejsce na stary system. Nigdy kilka/kilkanaście GB ale zawsze.

Skopiuj dane na zewnątrz i zainstaluj stary dysk jak nowy. Mniej kombinowania.
 
To zależy od prywatnych preferencji. Zakładając dwa volumin odseparowywujesz dane ale na stałe ustawiasz miejsce na dane i na monitoring. Jezeli prawidłowo rozplanujesz miejsce, typu: 1TB na monitoring i zapewni rotację nagrań w przedziale czasu jaki akceptujesz to problemu nie ma. Ale jak dodasz kamerę to już jedyne czym będziesz mógł sterować to albo jakością nagrań (czyli zurzywanymiejscem) albo okresem monitoringu. Zakładam że wiesz co mi chodzi :).
Jeden volumin to wieksza elastyczność.
 
Posiadam obecnie jeden dysk HDD (docelowo będą dwa wspięte w RAID-0).
Na HDD-1 mam sporo plików i nie chcę ich stracić, wolałbym ich też nie przerzucać na inne nośniki.

Bez urazy, ale to co piszesz nie trzyma się kupy. Nie chcesz przerzucać danych na inne nośniki - znaczy że nie masz kompletnej i aktualnej kopii zapasowej, tak? Masz za to sporo plików i nie chcesz ich stracić. W efekcie planujesz zmienić konfigurację z single disk na RAID0... Wybacz, ale nie rozumiem.
Albo masz dane których nie chcesz stracić i masz porządny backup, najlepiej zgodnie ze strategią 3-2-1, albo masz dane które możesz stracić, jedziesz na single disk albo RAID0 bez backupu i nie przejmujesz się, że pewnego razu dane radośnie wyparują. Inaczej się nie da.
 
Czyli podsumowując Twoją wypowiedź: założyć RAID-0 z dwóch HDD, utworzyć jeden wolumin na dane i później foldery pod odpowiednie zastosowania, czy tak ?
Albo dwa "Single disks" albo RAID 1. RAID 0 nie powinien Cię interesować, zysk nikły a ryzyko utraty danych wysokie.
Co do woluminu - tak polecałbym jeden.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Przeniesienie systemu
  2. przeniesienie systemu qm2