Pomoc Przenoszenie konfiguracji/danych z TS-212 do TS253A

knd

Nowy użytkownik
Noobie
26 Kwiecień 2016
3
0
1
40
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam, serdecznie :)

Przyszedł czas wymiany mojego ts-212 z 2x2TB RAID 1 na coś mocniejszego. Kupiłem ts-253 z nowymi dyskami 2x3TB.
Zastanawiam się na najszybszym i najmniej ryzykownym przeniesieniem całości z ts-212 do ts-253. Pierwszym moim pomysłem było wykorzystanie Menadżera kopii zapasowych ale boję się że unieruchomi mi to na jakiś czas pracę.
Czy mogę zrobić coś takiego: Stare dyski włożyć do nowego 253, odpalić go. A jak już sobie wszystko poustawia na nowym 253 to dopiero włożyć jeden z nowych dysków aż do momentu poszerzenia wolumenu ?
Ewentualnie najpierw włożę jeden nowy dysk do starego nasa, niech się macierz odbuduje, później nowy dysk do nowego nasa, kolejna odbudowa macierzy ??

Z góry dziękuję za pomoc

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.0 Build 20160130
Model serwera: QNAP ts-212
 
Wymyśliłeś... Dwa NAS'y obok siebie, stary jak do tej pory, nowy skonfigurowany z nowymi dyskami, oba NAS'y podłączone do gigabitowego switcha, na nowym Q w File Station mapujesz zasoby starego Q przegrywasz co chcesz zostawiając proces na noc...
 
Jeśli na nowym nasie chcesz zachować wszystko jak na starym to zrób tak jak pisałeś. Przenieś oba dyski ze starego nasa do nowego, oczywiście zachowując ich kolejność. Jak wszystko wystartuje to wymień jeden z dysków i odbuduj RAJD. Potem kolejny i znów odbudowa. Na koniec rozszerz pojemność.

Jeśli chcesz postawić wszystko na świerzo to po prostu skonfiguruj nowego QNAPa i skopiuj dane.
 
Jeśli na nowym nasie chcesz zachować wszystko jak na starym to zrób tak jak pisałeś. Przenieś oba dyski ze starego nasa do nowego, oczywiście zachowując ich kolejność. Jak wszystko wystartuje to wymień jeden z dysków i odbuduj RAJD. Potem kolejny i znów odbudowa. Na koniec rozszerz pojemność.

Jeśli chcesz postawić wszystko na świerzo to po prostu skonfiguruj nowego QNAPa i skopiuj dane.

Dziękuję za odpowiedź, dokładnie o to mi chodziło tym bardziej że mam tam sporo konfiguracji na której zachowaniu mi zależy :)
hmm, tak się jeszcze zastanawiam: Czy różnica w modelach nie zrobi mi psikusa po przełożeniu dysków do nowego Qnapa pod tytułem: "rozsypanie się całej macierzy" ?? Muszą mieć tą samą wersje firmware czy to nie ma żadnej różnicy ?
 
Powinny nmieć tą samą wersję i to polecama, ale robiłem kiedyś takie wolty i jedyne co QNAP stwierdził to błąd w różnicy pomiędzy macierzą a DOM. Wystarczyło puścić upgrade. Oczywiście róznica była niewielka. Tak czy inaczej polecam robić to na ujednoliconej wersji. Zainstaluj najnowszą na obecnym a na drugim na dzień dobry przez qfindera podnieś do takiej samej.
 
No to jestem po wymianie :) sprawa wygląda bardzo dobrze, byłem w dobrej sytuacji bo mogłem zaryzykować gdyż do starego nasa wkładałem również nowe dyski więc gdyby coś nie wypaliło miałem kopie. A zrobiłem tak. Ze starego ts-212 wyciągnąłem dysk z 2 baya, włożyłem nowy 2tb i włączyłem replikacje. Odpaliłem go wszystko ruszyło - no w tym przypadku nie mogło być inaczej. Do nowego nasa włożyłem ten stary dysk w 1 bay i po prostu go odpaliłem tym bardziej że nie miałem nic do stracenia. Ale nas odpalił bez żadnego problemu. Tak więc wyłączyłem go i włożyłem w 2 bay nowy 3tb dysk. Nas odpalił, zaczęła się robić replikacja :) Teraz tylko jeszcze zostaje włożenie do starego nowego dysku 2tb i do nowego nasa 3tb w miejsce starego 2tb - ale to już tylko formalność.

Jedyną zmianę jaką zauważyłem to że z nowego nasa zniknęły domyślne aplikacje które są przy pierwszym uruchomieniu ts-253a.

Pozdrawiam.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. przenoszenie danych na nowy