Przesiadka z TS-212p do TS-251, warto ?

ymmi21

Entry Technician
Q Associate
27 Kwiecień 2015
36
2
8
40
QNAP
TS-x64
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry
Jestem szczęśliwym posiadaczem NASa TS-212p już 2 rok. Ogólnie sprzęt służy mi jako backup do zdjęć. W tej chwili w NASie pracują 2 dyski po 1TB w raid 1. Ogólnie wszystko prawie ładnie śmiga ale zauważyłem lekki spadek w mocy sprzętu. W tej chwili głównie 2 użytkowników wrzuca codziennie po kilkanaście zdjęć. Ponadto dodatkowo kolejnych 3 użytkowników ma do nich dostęp ale bez możliwości edycji mają tylko prawa odczytu. Ogólnie zebrałem już 67000 zdjęć wszystkich zindeksowanych. Problem nie problem polega na tym, że sprzęt chyba zaczyna się dławić już taką ilością zdjęć. Załadowanie samej aplikacji Photo zajmuje ok 28 sek. (mierzyłem przed chwilą) wraz z najświeższą partią zdjęć (chyba 30-50 szt) zjeżdżając w dół by zobaczyć kolejną 50 potrzebuje 12 sek.
Ten NAS jest dość podstawowym modelem wyposażonym w jednordzeniowy procesor 1,6Ghz i 0,5Gb ramu. Ten nad którym się zastanawiam to TS-251 ma już dwu-rdzeniowy procesor oraz 1GB ramu z możliwością do rozbudowy (taki też miałem zamiar rozszerzyć do 4GB ram). Pytanie czy jest sens w ogóle inwestować ? Koszt nowego to ok 950 zł. Ten jest wart koło 400 zł. Zatem 500+ różnicy. Czy wzrost wydajności będzie widoczny ? Korzystam też z mobilnej aplikacji i tam również czas przeładowania jest widoczny. Pewnie przez to, że ściąga sobie na początek miniaturki ale dlaczego to tak powoli chodzi? Sprawdzałem przez Wifi i sieć mobilną LTE.