Kawa i papierosy Przesiadka z TS-251 na TS-253

Paf

Passing Basics
Beginner
15 Maj 2017
17
2
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
10 GbE
Dopadł mnie znany już problem wykrzaczenia się TS-251. Poczytałem, co trzeba i jutro będę dziada reanimował lutownicą, ale zaufanie już straciłem, w związku z czym potrzebuję jednej podpowiedzi. 251 pracował w RAID 1 z czerwonymi WD 4,0 TB i zastanawiam się, czy chamskie przeszczepienie ich do nowego NAS-a pozwoli mi od strzała odczytać wszystkie dane, czy może powinienem postawić starego 251 na nogi i dokonać migracji na nowe dyski?

Pytanie poboczne: przeczytałem w internetach jęki na TS-253, że niby głośno pracuje. To prawda jest? 251 jest słyszalny, kiedy robi np. skan dysków, ale nie powiedziałbym, żeby to było jakoś szalenie uciążliwe. 253 jest w jakiś magiczny sposób głośniejszy, czy to po prostu takie zrzędzenie ludzi nieświadomych?
 
Oczywiście możesz. Strzelam, że docelowy nas to 253D:
Kod:
https://www.qnap.com/en/nas-migration/?os=qts&source=ts-251&destination=ts-253d
Przeczytaj notatki.

Ja mam 453D z 3 HDD, system na SSD i był spokój, nawet spać dało radę w pobliżu, tylko qnap stał w szafce rack. Przód zamknięty, tył otwarty
 
To może jeszcze pociągnę wątek w tym temacie, żeby nie śmiecić gdzieś indziej. Zreanimowałem na ten moment 251 (sposobem forumowym), przywróciłem system do ustawień fabrycznych bez formatu dysków. Pomielił sobie dyskami dzielnie - zrobił synchronizację RAID-a, sprawdziłem system plików, wszystko ładnie, pięknie, ilość miejsca zajętego na dyskach się zgadza... tylko nie widzę struktury katalogów. Dyski były zabezpieczone hasłem, które ładowało się automatycznie przy starcie systemu (jeśli była potrzeba restartu). Siłą rzeczy po zainicjowaniu systemu od nowa (ale bez reinstalacji czy aktualizacji) hasło się nie ładuje samo i teraz powstaje pytanie, jak się dobrać do tych danych, żeby ich nie zniszczyć?

W dalszej kolejności będzie jeszcze kwestia odszyfrowania dwóch katalogów (hasło wpisywane zawsze z palca), ale to już zobaczymy, jak się sprawy potoczą, kiedy odblokuję przestrzeń dyskową.
 
Dyski były zabezpieczone hasłem, które ładowało się automatycznie przy starcie systemu
Z tego zawsze się śmieję - jak zabiorę Ci nasa, to mam Twoje dane - hasło do danych ma być poza NASem! end of story.


jak się dobrać do tych danych, żeby ich nie zniszczyć?
Zrób udział i wskaż do niego ścieżkę ręcznie - chyba wiesz jakie miałes udziały , co nie ? I tam możesz podać hasło do odblokowania.
Jak to zrobić? - Kombajn do pobierania i zarządzania multimediami - instalacja - krok 4.
 
No tak - utworzenie udziałów z ręcznym podaniem ścieżki rozwiązało problem katalogów nieszyfrowanych, w których nie ma w sumie niczego szalenie istotnego.

W przypadku szyfrowanych jest trochę gorzej, ponieważ niby da się podłączyć zawartość z dysku pod udział, wpisać hasło, ale w katalogu widać tylko kaskadę kolejnych o nazwie XXX_lock, gdzie XXX to pierwotna nazwa szyfrowanego katalogu. Dwa już po prostu wywaliłem i odtworzyłem na podstawie innej kopii danych, ale trzeci jest zbyt duży na takie zabawy, tzn. szkoda mi na to czasu.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-253d
  2. migracja danych z dysków
  3. Qnap 453d
  4. migracja hdd
  5. migracja raid 5