Przydział uprawnień - Prośba o pomoc

JurasM_PL

Nowy użytkownik
Noobie
13 Listopad 2009
6
0
1
QNAP
TS-x39 Pro
Ethernet
1 GbE
Witam
Bardzo proszę o pomoc w nadaniu uprawnień do udostępnianych przez Qnapa katalogów.
Serwer - Qnap TS239
Ilość komputerów w sieci 12
Sieć działa na Windowsach Xp
Wszyscy użytkownicy pracują w grupie roboczej: Firma
Utworzyłem następujące katalogi (przykład):
- System
- Dokumenty
- Prywatny Jurka
- Prywatny Oli
- Prywatny Kasi
Chcę ustawić uprawnienia następująco:
- do katalogów System oraz Dokumenty mają dostęp wszyscy użytkownicy którzy są wyszczególnieni w Prawa dostępu/Użytkownicy
- do katalogów prywatnych tylko użytkownicy którym na to zezwalam np. do Prywatny Jurka ma dostęp tylko Jurek
- do urządzenia nie powinny mieć dostępu żadne inne osoby nie mające nadanych uprawnień w zakładce Prawa dostępu/Użytkownicy w menu Qnapa - pomimo że zalogują się do sieci (grupy roboczej)
Niestety nie mam doświadczenia w konfiguracji tego urządzenia i sprawia mi to dość dużo problemów.
1. Jak ustawić Prawa dostępu do danego katalogu dla GOŚCIA - wydaje mi się że powinien być BRAK DOSTĘPU aby nie logowały się do tego katalogu osoby które nie maja nadanych uprawnień w Prawa dostępu/Użytkownicy?
2. Czy grupie użytkowników EVERYONE nadać uprawnienie czy może całkowicie je ograniczyć przez wybór BRAK DOSTĘPU?
3. Jak ustawić: Kontrola dostępu NFS oraz WebDAV?
4. Blokowanie oportunistyczne powinno być na TAK czy NIE?
Bardzo proszę o pomoc bo walczę z tym już kilka dni i albo mają dostęp wszyscy albo nikt. Nie potrafię natrafić na jakieś logiczne rozwiązanie.
 
Witam,
Nie do końca rozumiem. Z Twojej wypowiedzi wynika, że chodzi Ci o katalogi w ramach udziału. Jeśli tak to bez SSH na chwilę obecną nie da rady zrobić tego co oczekujesz. Jeśli natomiast są to udziały - wszystkie dostępne narzędzia są w panelu QNAP'a.

Ad.1 Zależy od polityki w Firmie. Jeśli każdy użytkownik posiada własne "poświadczenia" gość powinien być "brak dostępu"
Ad.2 Także zależy od polityki, grupa everyone to każdy posiadający konto na QNAP'ie użytkownik.
Ad.3 Dokumentacja i howto na stonie QNAP - pytanie czy są Ci potrzebne?
Ad.4 Zależy co znajduje się w udziale. Włączone powoduje "agresywne" buforowanie przez windowsy. Jeśli znajdują się tam dokumenty, aplikacje Access'a nad którymi może jednocześnie pracować kilka osób ustaw na "false"
 
Wielkie dzięki Jarlath za podpowiedzi. Rozjaśniły mi nieco zasady konfiguracji.
Ad. 1 Każdy użytkownik w firmie posiada (a właściwie powinien posiadać) własne poświadczenia. Napisałem powinien bo tu właśnie jest pies pogrzebany. Na jednym z komputerów chyba jest skopana konfiguracja Windowsa jeżeli chodzi o logowanie do sieci. Po zalogowaniu się na nim jest dostęp zarówno do katalogów udostępnionych na innych komputerach na zasadzie "proste udostępnianie" jak również do Qnapa ale tylko wtedy gdy katalog na Qnapie ma włączony pełny dostęp dla gościa. W innym przypadku dostępu brak. Podobnie komputer ten pomimo wprowadzenia nazwy użytkownika i hasła nie ma dostępu do katalogów na innych komputerach udostępnianych na zasadach bardziej zaawansowanych niż "proste udostępnianie"- i to głównie jest przyczyną moich kłopotów z konfiguracją serwera. Może potraficie podpowiedzieć co się w nim mogło posypać.
Ad. 2 OK - rozumiem
Ad 3. Rzeczywiście po analizie dokumentacji tymi parametrami nie mam co zawracać sobie głowy.
Ad. 4. Tego parametru nie mogłem rozgryść. U mnie najczęściej nad aplikacjami może pracować klika osób i dlatego ustawiam na False
Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. oportunistyczne