Pomoc Q-RAID 1 jako upgrade poprzedniego dysku

hans

Entry Technician
Q Associate
17 Grudzień 2014
32
9
8
42
QNAP
Ethernet
1 GbE
no więc włączyłem Q-Raid 1 w celu upgread'u z 1TB do 3TB na moim TS-112p
podmieniłem dysk i qfinder chcę instalować wszystko na nowo :-(
co zrobiłem nie halo?
 
po podmianie dysku mój qnap zmienił adres IP a strona która się załadowała jest poniżej na obrazku

[Nieprawidłowy link obrazu]:View image: Untitled 2

a teraz po instalacji firmware wszystkie dane zaostały wykasowane :-(

nie mam zamiaru czekać znowu 3 dni na kopiowanie danych

i spróbuję z Acronis tutaj How to upgrade HDD for one bay model - SynologyWiki
 
a teraz po instalacji firmware wszystkie dane zaostały wykasowane :-(

nie mam zamiaru czekać znowu 3 dni na kopiowanie danych
Jeśli przeprowadziłeś na nowo inicjację dysku, to sam sobie jesteś winny.
A jeśli nie, to przypomnij sobie w jakich udziałach sieciowych miałeś dane i je utwórz ponownie. Bo postawiony do ustawień domyślnych system czemu niby miałby je przywrócić?
A po za tym kto robi RAID'a po USB? Ludzie opanujcie się...
 
według kilku postów na forach wystarczy właczyć Q-Raid 1 poczekać aż dysk skończy kopiować, następnie podmienić dysk. i tyle
jednak w moim przypadku dysk próbował inicjować sie na nowo.
wysłałem ticket do qnapa i odpisali mi żebym spróbował jeszcze raz, więc próbuję bo clonezilla nie dała rady.

If the internal disk of 1-bay NAS fails when QRAID-1 configuration is enabled, can I replace the internal disk with the eSATA or USB disk? :: System & Disk Volume Management ::NAS :: QNAP
If the internal disk of 1-bay NAS fails when QRAID-1 configuration is enabled, can I replace the internal disk with the eSATA or USB disk? -
QNAP NAS Community Forum • View topic - [HOWTO]Clone current HDD to new HDD no data loss
QNAP NAS Community Forum • View topic - HDD upgrade TS-112 1-Bay NAS
i jest tego więcej
 
Czytaj dalej te bzdury i wyłączaj minimum analogi.
1. RAID 1 ma zapewnić Ci redundantną kopie
2. Zajeżdżając dysk w real-time numer jeden zajeżdżasz identycznie drugi.

Solucja:
Zamiast pchać do głowy bełkot marketingowy i stereotyp czym jest RAID, zaplanuj kopie zapasowe dysku nr.1 ma dysk nr. 2 według harmonogramu.

Rezultat:
Dysk nr.1 będzie utylizowany na maksimum, ale dysk nr.2 tylko w kilku procentach, co spowoduje znaczne wydłużenie jego pracy.

Mam rację?
 
Czytaj dalej te bzdury i wyłączaj minimum analogi.
1. RAID 1 ma zapewnić Ci redundantną kopie
2. Zajeżdżając dysk w real-time numer jeden zajeżdżasz identycznie drugi.

Solucja:
Zamiast pchać do głowy bełkot marketingowy i stereotyp czym jest RAID, zaplanuj kopie zapasowe dysku nr.1 ma dysk nr. 2 według harmonogramu.

Rezultat:
Dysk nr.1 będzie utylizowany na maksimum, ale dysk nr.2 tylko w kilku procentach, co spowoduje znaczne wydłużenie jego pracy.

Mam rację?

Ja chcę podmienić dysk 1TB na 3TB i jest tam około 780GB danych którę chcę mieć spowrotem na nowym 3TB dysku
nie mam zamiaru używać Q-Raid 1 do czego innego jak do upgrade'u - paranoikiem nie jestem :p
 
To robisz to od zupełnie złej strony:
  1. Wyciągasz stary dysk
  2. Podłączasz do komputera i instalujesz jakis EXT2FSD tool czy coś innego opisane w how-tos u nas na forum
  3. Kiedy wykryje odpowiednio partycje i masz dostęp do swoich danych, instalujesz w serwerze nowy czysty dysk bez partycji i przeprowadzsz inicjalizacje
  4. Na koniec przywracasz kopie ustawień z wcześniej zgranych settingow - aby znow nie konfigurować serwera
How-To - Odzyskiwanie danych z RAID 1 lub Single Drive (pojedynczo skonfigurowanego woluminu)
 
  • Lubię to
Reakcje: hans
Nie ma to znaczenia.
RAID ma zapewnić tylko redundanty storage w przypadku awarii jednego z dysków. Czyli funkcjonuje firma, pada jeden dysk a storage nadal działa. Administrator natychmiast podmienia uszkodzony dysk. To jest RAID.
Kopie dysku mógł również zrobić programem CloneZilla i poszerzyć partycję DATA...
Ale po co...

Dla zastosowań domowych tylko Single Drive. Tylko!
... i odpowiednio zaplanowane kopie...
FYI: Ja z harmonogramu mam kopie na dysk drugi.
Oraz z crontaba kopie dysku na dysk trzeci, ktory jest wyłączam "fizycznie":
Bash:
echo 1 > /sys/block/sdd/device/delete
 
No i tak będzie najszybciej. Jak bym się nie dał nabrać na ten mizerny Q-raid 1 to już bym miał wszystko zainsatlowane :/
Dzięki
Albo dopłacił 100 zł więcej za model z dwoma dyskami ...

ani trochę nie narzekam na ten co mam :p a wręcz jestem bardzo zadowolony że kupiłem go tak tanio. Jest to mój pierwszy NAS i nie chciałem pchać się w coś drogiego na start. Teraz wiem że to nie będzie mój ostatni NAS. Nie zdawałem sobie sprawy ile można na takim NASie zdziałać. moja córka może oglądać bajki gdzie kolwiek jest, ja filmy, mail, własna stron a www, TFTP po prostu bomba!
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
chodzi jak masło :) trochę tnie na początku ale to pewnie połączenie
Plex dla mojego nasu to kosmos haha. ale radzę sobie przez mapowanie dysku sieciowego

spadam bo mnie żona już goni