QDA-A2AR czy warto ?

JohnyB

Entry Technician
Q Associate
7 Wrzesień 2012
68
1
16
8
QNAP
TS-x73A
Ethernet
1 GbE
Witam,

Zastanawiam się nad zamontowaniem tej kieszonki w jednej z zatok w TS-453BE i zainstalowanie na tych dyskach podstawowej konfiguracji systemu, następnie zamontowanie do pozostałych trzech kieszeni dysków, które będą pracowały w RAID 5 i przechowywały dane. W efekcie miałbym dwie osobne storage pool.

Czy ktoś testował może już te kieszonki do multiplikacji portu SATA i jak z wydajnością przy zastosowaniu dwóch dysków SSD 2,5".
Czy TS-453BE będzie w stanie wykorzystać tą kieszonkę ?

Pozdrawiam
 
Wydajność napewno będzie SATA 6gbps ale masz więcej iops :)
 
W opisie na stronie produktu jest na czerwono:

Uwaga: Podłączony dysk może działać z niższą wydajnością w związku z translacją protokołu lub przeciążeniami.

więc jeśli producent ostrzega, to może jednak ta wydajność mocno spada.

Jedyny test kontrolera, który jest tam zawarty jaki znalazłem w sieci dotyczy karty rozszerzeń do Raspberry PI
http://www.jarzebski.pl/blog/2016/02/21/raid-dla-komputerkow-sbc-dlaczego-nie.html

transfery jak na dyski talerzowe z wykorzystaniem USB3.0 całkiem realne.

Wymóg jaki jest to QTS w wersji 4.4.1 i wyższej. Dodatkowo mając tylko jedną taką kieszeń to nie skorzystamy z QTier bo QTS wykrywa dyski w QDA-A2AR jako pojedynczy wolumin. Do obsługi funkcji Qtier wymagana jest instalacja w NAS minimum dwóch QDA-A2AR. Tu jednak widziałem film z Czeskiego oddziału QNAP jak po zamontowaniu jednej takiej kieszonki oprogramowanie zobaczyło dwa dyski SSD jako pojedyncze.
 
To jak będą dyski widoczne ustawiasz przełącznikiem
 
Zgadza się dip switchem ustawiamy.

Inna sprawa to dostępność tych różnych dodatków, które QNAP wprowadza do oferty oraz z cenami, co zapewne wynika z małych wolumenów zamawianych w fabrykach.
 
@JohnyB - zastosowałeś ten moduł? Jakie wrażenia?
 
Właśnie do mnie jedzie. Podzielę się informacją, jak tylko przetestuję.
 
Ja miałem wstawiać SSD do zatoki 3.5" ale ostatecznie zdecydowałem się na QM2-2P-244A z dwoma dyskami ADATA 256GB i na tym postawiłem system, działa pięknie.
Jestem ciekawy jak się sprawdzi ten moduł bo cenowo to niewiele tańszy.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
I jak wygląda sytuacja? Kupił/przetestował ktoś to rozwiązanie? Póki co się nad tym nadal zastanawiam a tymczasem na Amazon znalazłem taki wpis:

Uses its internal chip for Raid 0 or 1 or JBOD, does not use QNAP's raid so only seen as 1 drive by QNAP no matter what. QNAP does recognize the individual drives for statistics and SMART however. Crucial SSD's radi 1 get around 355 MB/s sequential read.

Niby zapis sekwencyjny blisko parametrów MX400, ale jednak brakuje... Co ciekawsze znalazłem obudowę tego typu na Ali za 40$ więc sporo taniej niż QDA....
 
  • Lubię to
Reakcje: pimposh
Hej,

Opisze ją w moim przekonaniu takimi oto plusami i minusami.

+ wydajność: ja nie zauważyłem ograniczeń, według narzędzi wbudowanych w QNAP osiągałem 513 MB/s dla dysków SSD WD Blue 250 GB odczyt sekwencyjny i IOPS na poziomie 7280

+ podłączając kieszeń masz taki bardziej rozbudowany dysk bo składający się z dwóch dysków i np. możesz go skonfigurować w sprzętowy RAID1, ale to jest jednocześnie minus - patrz niżej.

- raz skonfigurowana kieszeń nie podlega modyfikacjom bez utraty danych. Przy czym wymiana sekwencyjnie dysków w ramach wymiany na tą samą pojemność lub większy nie powoduje utraty danych. Natomiast jeśli do tej pory miałeś np. 2x250 GB i chcesz to zmienić na 2x500 GB to dyski zostaną przyjęte, ale macierz ciągle będzie miała tylko pierwotne 250 GB. Pomaga tylko zmiana trybu na individual, podpięcie do PC (bo potrzebne jest zasilenia kieszonki, aby elektronika naniosła zmiany), odpięcie, zmiana dip switchami na RAID1 i wtedy zostanie wykonana inicjalizacja kieszeni na nową pojemność, ale danych już tam nie będzie.

- te dwa dyski z kieszeni nie są widoczne np. dla SSD Profiling Tools - softu dostarczanego domyślnie z QNAP, więc nie zrobisz profilowania.

- jak padnie kontroler w tej kieszonce to nie ma danych.

Gdyby QNAP nie zablokował (moim zdaniem jest to zablokowane) w firmware możliwości wykorzystania tej kieszeni w trybie individual to fajnie można by było podwoić liczbę dysków np. w TS-453Be z 4 do 8 po zastosowaniu takich 4 kieszonek i dysków 2,5". Niestety ten tryb działa tylko na PC a w QNAP ta kieszeń w "Pamięć masowa i migawki" jest widoczna przy tworzeniu puli jako dysk pojedynczy z dwoma pod dyskami działającymi w trybie RAID np. 1, ale samych dysków nie można wykorzystać w osobnych pulach, tak aby stworzyć z nich programowe osobne grupy raid. W efekcie przy dwóch takich kieszonkach w trybie RAID1 możemy się pokusić o stworzenie takiego potworka:

Grupa RAID1 składająca się z:
kieszeń 1: RAID1 w QDA-A2AR 2xSSD/HDD
kieszeń 2: RAID1 w QDA-A2AR 2xSSD/HDD

a przy trzech:

Grupa RAID5 składająca się z:
kieszeń 1: RAID1 w QDA-A2AR 2xSSD/HDD
kieszeń 2: RAID1 w QDA-A2AR 2xSSD/HDD
kieszeń 3: RAID1 w QDA-A2AR 2xSSD/HDD

Tylko to już trzeba być chyba paranoikiem, aby w ten sposób wykorzystywać te kieszenie.

Ja wykorzystałem to tak jak niżej bo wydawało mi się to fajne rozwiązanie, tym bardziej, że mam wstawioną kartę QWA-AC2600 w miejsce kart rozszerzeń i musiałbym z niej zrezygnować, aby przejść na rozwiązanie @jerry1333.

Grupa Pojedynczy dysk składająca się z:
kieszeń 1: RAID1 - QDA-A2AR = 2x250 GB SSD obecnie 2x500 GB SSD widziane jako 232,84 GB i nie wiem jak to przeskoczyć bez utraty danych.
Grupa RAID5 składająca się z:
kieszeń 2: pojedynczy dysk HDD
kieszeń 3: pojedynczy dysk HDD
kieszeń 4: pojedynczy dysk HDD

To zostało wrzucona do pierwszej puli z włączonym Qtier, w której stworzyłem potrzebne wolumeny.

Obecnie stoję przed dylematem jak wymienić dyski w kieszonce na większe, na której zainstalowany jest OS + włączony Qtier (tu o ile wiem można go wyłączyć i dane powinny wrócić do pierwotnego miejsca) bez utraty danych. Obecnie mam zamontowane 2x500 GB SSD w 1 grupie RAID a system pokazuje, że ta kieszonka ma tylko 232,84 GB całkowitej pojemności w trybie RAID1, czyli tyle ile było, gdy została zainicjowany RAID1 z dyskami 2x250 GB
To się poddałem, a dlaczego ? Poniżej małe wyjaśnienie.

O co walka była:

PULA z włączonym Qtier zawierająca :
- grupa raid typu POJEDYNCZY = QDA-A2AR lub QDA-A2MAR ( 2 x SSD )
- grupa raid typu RAID 0/1/5 = np. 3xHDD, 2xHDD

Taka konfiguracja jest możliwa do osiągnięcia tylko jeśli:
- w czasie inicjalizacji urządzenia zamontowane będą tylko dwa/trzy dyski, ale w układzie: QDA (1 x SSD lub 2 x SSD) + 1 x HDD lub bez adaptera 1 x SSD + 1 x HDD
- następnie można dodać kolejne dyski HDD i stworzyć RAID 1 lub RAID 5

Czyli mamy przy grupach raid typu: POJEDYNCZY (QDA=2xSSD) + RAID5 (3xHDD) zajęte 4 zatoki.

Jeśli zajdzie potrzeba wymiany dysków w QDA to trzeba wyłączyć Qtier (logiczne) dane zostaną przeniesione do grupy mało wydajnej złożonej z dysków HDD. Co robimy dalej:
- adapter wyciągamy,
- montujemy nowe dyski SSD
- adapter montujemy w NAS a przy pierwszym uruchomieniu się inicjuje do wybranego RAID 0 lub 1
- próbujemy do istniejącej puli dodać adapter z nowymi dyskami SSD, aby włączyć Qtier i co się dzieje - nie ma takiej możliwości.

Dlaczego ? Ponieważ pule z włączonym Qtier można budować z grup raid typu POJEDYNCZY, można daną grupę migrować do wyższego RAID, ale ponownie włączyć można tylko wtedy jak warstwa szybka będzie się składała z minimum grupy RAID 1, a że adapter przez NAS jest rozpoznawany jako jeden dysk (nie ważne że jest to sprzętowy RAID 1 na poziomie adaptera) to niestety kreator nie dopuści do aktywacji Qtier.

Czy to jest błąd ? Z informacji supportu nie. Jest to prawidłowe działanie bo jeśli awarii ulegnie adapter to tracimy dane z całej puli, więc QNAP nie zaleca budowania puli składającej się z warstwy szybkich nośników jako grupa raid typu POJEDYNCZY, mimo iż one są w konfiguracji RAID1 tylko realizowanym sprzętowo.

W mojej ocenie kontroler w samym NAS może ulec również awarii jak kontroler w adapterze. QNAP miał jakiś pomysł na adaptery, produkt opuścił fabryki i do gry weszli księgowi, którzy zwrócili uwagę, że przecież w ten sposób zabijemy sprzedaż nowych urządzeń bo użytkownicy w tani sposób będą zwiększać liczbę dysków. W efekcie QNAP zablokował tryb indywidualny, który na PC jest dostępny (gdzieś trzeba opchnąć te wyprodukowane adaptery). Do takiego myślenia skłania mnie:
- możliwość podejrzenia każdego z dysków adaptera w Storage & Snapshots - są widoczne jako: "numer zatoki - numer dysku adaptera" np. 4-1 i 4-2
- można odczytać SMART każdego dysku
- nie można wykonać profilowania dysków SSD a adaptera

Na chwilę obecną ten adapter nie ma większego zastosowania w urządzeniu jakim jest serwer NAS firmy QNAP. No chyba, że jako SSD Cache w trybie read-only i gdy adapter skonfigurujemy jako RAID 0. Awaria adaptera tylko w tym trybie nie zaszkodziła by danym bo w miejscu oryginalnym nadal by istniały. W trybie odczytu i zapisu awaria adaptera niesie ryzyko utraty danych w przypadku uszkodzenia adaptera jak w przypadku wyżej opisanego Qtier.

Szkoda, że QNAP blokuje możliwość łączenia QDA w trybie sprzętowego RAID1 w zastosowaniu Qtier poprzez nierozpoznawanie trybu sprzętowego RAID 1 adaptera. Bo to u mnie całkiem dobrze się sprawdzało do czasu chęci wymiany dysków w adapterze na większe.

Do Qtier nie dodamy również dysków znajdujących się w TR-00[2/4] do puli zbudowanej z dysków z podstawowego urządzenia - informacja potwierdzona w supporcie.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
@JohnyB czy może wiesz czy coś się zmieniło w możliwościach konfiguracji QDA-A2AR. Czy może poprawili coś i jest lepiej?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QDA-A2AR
  2. QDA-A2MAR czy QDA-A2AR
  3. qm2-2p-244a