Przy piwie Qmail Agent i backup lub archiwizacja poczty

kazmroot

Entry Technician
Q Associate
19 Lipiec 2013
50
13
8
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Cześć!

Czy bardziej wtajemniczeni koledzy posiadają jakieś informacje na temat zapowiedzianej przez QNAP aplikacji Qmail Agent? W szczególności interesuje mnie możliwość używania jej do backupu poczty z serwerów IMAP, razem z wszystkimi folderami.

Z tego co wyczytałem, Qmail Agent, jak prawie każdy klient webowy będzie mógł pobierać pocztę z innego konta przez POP3, ale sami dobrze wiecie, jakie to ma ograniczenia (tylko wiadomości przychodzące, brak obsługi folderów).

Może ktoś się pochwali jakimś patentem na backup, a najlepiej archiwizację poczty z dostępem do tych zasobów przez przeglądarkę? Oczywiście nie pytam o komercyjne, kosztowne jak na nasze warunki, rozwiązania typu MailStore, tylko o możliwie niedrogi lub darmowy sposób oparty o QNAPa.

@Silas Mariusz Nie bądź żyła, przyznaj się co tam wiesz o tym Qmail Agent :)
 
Qmail Agent, jak prawie każdy klient webowy będzie mógł pobierać pocztę z innego konta przez POP3
bzdura na kółkach - gmail śmiga po IMAPie .. WP.pl też

Może ktoś się pochwali jakimś patentem na backup, a najlepiej archiwizację poczty z dostępem do tych zasobów przez przeglądarkę? Oczywiście nie pytam o komercyjne, kosztowne jak na nasze warunki, rozwiązania typu MailStore, tylko o możliwie niedrogi lub darmowy sposób oparty o QNAPa.
ściągaj sobie maile i zapisuj w odpowiedniej strukturze - Back up Email with a Single Command » Linux Magazine
a potem poszukaj jakiegoś interfejsu WWW do tego , voila !

@Silas Mariusz - cześć żyła ! :>
 
bzdura na kółkach - gmail śmiga po IMAPie .. WP.pl też

Nie wiem tylko gdzie ta bzdura i co ma do tego Gmail i WP.pl (chyba, że masz na myśli to, że już go testujesz i Tobie tak to działa).

Być może źle to przedstawiłem. Qmail najpewniej będzie się mógł łączyć z serwerami pocztowymi przez IMAP oraz POP3. Przez IMAP o backupie nie ma mowy, bo znając życie będzie na bieżąco synchronizował zawartość z serwerem pocztowym, a więc jeżeli ktoś, dajmy na to, usunie jakiegoś potrzebnego maila przez pomyłkę w swoim Outlooku czy innym Thunderbirdzie (podłączonym również przez IMAP), to zmiany pojawią się też w Qmail. To nie będzie backup i dlatego wspominałem tylko POP3.

Z tym POP3 chodziło mi o to, że będzie zapewne można w taki sposób pobierać przychodzące wiadomości, pozostawiając kopię na serwerze, dzięki czemu jakiś tam backup jest, ale POP3 jest ograniczony w swojej funkcjonalności i nie pobierze nam zawartości pozostałych folderów (z jakiegoś powodu wielu użytkowników uwielbia segregować maile w folderach ;) ).

ściągaj sobie maile i zapisuj w odpowiedniej strukturze - Back up Email with a Single Command » Linux Magazine
a potem poszukaj jakiegoś interfejsu WWW do tego , voila !
Za to akurat dziękuję, bo nie znałem. Sprawdzę, bo wygląda ciekawie, ale pytanie, czy sprawdzi się przy kilkuset użytkownikach w wielu różnych domenach (jeżeli chodzi o zarządzanie).

Może ktoś jeszcze coś podpowie?
Chętnie poczytałbym jak to robi @mariuszsal, bo wydaje się być rozsądnym człowiekiem :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
bo wydaje się być rozsądnym człowiekiem
To jest pomówienie :p

Ale w przypadku Qmail działa on identycznie jak Gmail Backup, robiąc archiwa wg kont/dat i załączników + interfejs użytkownika/użytkowników i tak jak @pigers pisał chodzi jedynie na IMAPie. Nie wiem czy będzie wzbogacony o POP'a bo to beta i to bardzo wczesna.

Przez IMAP o backupie nie ma mowy, bo znając życie będzie na bieżąco synchronizował zawartość z serwerem pocztowym, a więc jeżeli ktoś, dajmy na to, usunie jakiegoś potrzebnego maila przez pomyłkę w swoim Outlooku czy innym Thunderbirdzie (podłączonym również przez IMAP), to zmiany pojawią się też w Qmail.
I tak i nie. W obecnej wersji jeśli użyszkodnik usuwa mail/załącznik itp to faktycznie znika on z IMAPa ale z dysku nie. Czyli sam mail w formie eml + załącznik danego formatu pozostaje na NASie, i jest indeksowany np w Qsirch. Też nie wiem czy to bug czy feature.

Widok załączników z usuniętego maila. Sam mail w formie eml również się zachował po usunięciu

upload_2016-5-13_17-14-58.png



Odpal u siebie testowo na jakimś spamowym koncie i przetestuj możliwości.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
chodzi jedynie na IMAPie. Nie wiem czy będzie wzbogacony o POP'a bo to beta i to bardzo wczesna.

O POP3 pisałem dlatego, że takiego czegoś doczytałem się w jakimś QNAPowym dokumencie dla prasy:

http://files.qnap.com/news/pressresource/datasheet/QTS4.2.1(EN)_51000-023880-RS_0204.pdf

Use Qmail Agent to securely centralize access, and archive all of your email accounts. Full support for POP3 and SSL ensure your privacy enabling you to download and archive all of your email from all of your email accounts onto your NAS, without worrying about provider-specic storage limits.

Stąd moje obawy, że ich wizja backupu opiera się jedynie na pobieraniu przychodzących wiadomości przez POP3, ale teraz już wiem, że jest inaczej.

W obecnej wersji jeśli użyszkodnik usuwa mail/załącznik itp to faktycznie znika on z IMAPa ale z dysku nie. Czyli sam mail w formie eml + załącznik danego formatu pozostaje na NASie, i jest indeksowany np w Qsirch.

A te maile w Qsirch można całe odczytywać, razem z załącznikami? Jeżeli tak to może być niezłym narzędziem nie tylko do backupu ale i do archiwizacji, bo będzie można przypisywać konkretnym userom dostęp read-only do konkretnych folderów i niech sobie przeszukują do woli (?)

Odpal u siebie testowo na jakimś spamowym koncie i przetestuj możliwości.
Nie mam wstępu do tego tajemnego kręgu ;)
@mariuszsal - dziękuję, dokładnie o takie informacje mi chodziło. Wiedziałem, że to nie pomówienia ;)
@pigers - wcale się nie da odczytać Twojego emaila z tych screenów :D (ale dziękuję za ich udostępnienie)
 
To z ciekawości, skoro jest to pewnego rodzaju agregator poczty - czy można użyć go właśnie jako agregatora i klientem np po imapie pobierać wszystkie maile (domyślnie - z wszystkich kont) czy tylko działa na interface www?
A
 
aaaaa, zobacz, chyba uBlock wyciął mi numer i nie widziałem całej wypowiedzi Mariusza.
widziałem coś takiego "Zainstaluj i po sprawie. " - i dlatego zakładałem, że mowa o qmail'u :)
dopiero w cytacie zobaczyłem, że było tam coś więcej :)
A
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Jest możliwość ustawienia tak że jak kasuję wiadomość w aplikacji to też od razu kasuje się na serwerze poczty np. gmail??
Najpewniej tak, bo to chyba przede wszystkim ma być webmailowy klient poczty. Koledzy testujący betę pewnie potwierdzą.

Pytanie do testujących - jak tam idzie rozwój aplikacji? Wydają kolejne bety, czy cisza?
 

Mogą Cię zainteresować