Pomoc QNAP 253D 16 GB RAM i karta QM2-2P-244A (NVME)

lord_yabol

Entry Technician
Q Associate
10 Sierpień 2018
81
10
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam

Dokupiłem kartę QM2-2P-244A i dysk SSD Samsung EVO 970 1 TB.
System i aplikacje zainstalowałem na SSD + wiirtualne maszyny, a dane pozostały na dotychczasowych dyskach 2 x 4TB Seagate IroWolf w RAID0.
Dodatkowo podłączone mam po USB 3.1 dwa dyski HDD i SSD na backup ważnych danych.

NAS używam głównie: Plex zdjęcia rodzinne, muzyka i filmy kinowe, rtorrent, qvrpro (jedna kamera 4K), wirtualki...

Pytania:

1. Czy ewentualny drugi dysk SSD może być wykorzystany jako cache, trier itp?
2. Czy ma to sens skoro system jest na ssd?
3. Jak najlepiej wykorzystać ten drugi slot a co za tym idzie (potencjalny zakup) drugiego dysku ssd?

Pozdrawiam
 
Czy ewentualny drugi dysk SSD może być wykorzystany jako cache
Polecane rozwiązanie - cache RO (tylko odczyt) , żeby był RW (zapis) trzeba dwa dyski SSD złożyć w RAID1

QTier ? można - ale raczej nie ma zastosowania w domu .. no chyba że bawisz się QFiling ;)

Czy ma to sens skoro system jest na ssd?
Jest różnica w dostępie do danych , na plus.

Jak najlepiej wykorzystać ten drugi slot a co za tym idzie (potencjalny zakup) drugiego dysku ssd?
Nie ma reguły - pamiętaj tylko że cache RW wciągnie Ci dyski SSD w ~2 lata
 
Witaj @lord_yabol,
Jeżeli mogę to chciałbym Cię zapytać o kilka rzeczy:
  • Na jaki RAM się zdecydowałeś bo widziałem, że na forum głównie polecany jest Crucial?
  • Używasz dokupionej kości 16GB razem ze stock'ową 4GB od QNAP?
  • Swojego QNAP'a odpaliłem wczoraj po raz pierwszy (dyski 2 x 4TB Seagate IroWolf w RAID1) ale również przymierzam się do zakupu QM2-2P-244A razem z SSD NVMe (póki co jeden) i jeżeli do tego dojdzie to jak ogarnąć migrację systemu + aplikacji na SSD? Trzeba na nowo przejść proces pierwszej konfiguracji?
  • Czemu decyzja padła na Samsung EVO 970 przy ograniczeniu karty QM2 do PCIe 2x4?
  • Jeżeli chodzi o dyski zewnętrzne, które masz podłączone do USB 3.1 to są to zwykłe dyski czy specjalne pod NAS? Podłączone są 24h/7?
Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi!
 
Witam,

2x 8 GB Crucial z laptopa.
ADATA generowała problemy ze stabilnością systemu 2 x 8GB.
Samsung EVO- ponieważ miałem taki dysk na stanie ;)
Dyski USB to jeden HDD 2.5" i jeden SSD SATA w kieszeni.
Na karcie QM2-2P-244A mam jeden 1 TB nvme jako system i drugi 1 TB nvme jako cache (read only).
Chcąc postawić system na nvme musisz wypiąć dyski HDD,zainstalować system i później podłączyć dyski.
Szczegóły w różnych tematach na forum.

Pozdrawiam
 
Podłączę się, żeby nie zakładać nowego tematu. Czy warto do TS-453D z 32GB RAM, 4TB RAID1 dołożyć dyski NVME na system i cache?

QM2-2P-244A - zastanawiam się nad tym plus dwa dyski WD Black SN750 1TB
 
Jeżeli masz zamiar używać nasa do czegoś więcej niż backup - to zdecydowanie tak. VM, docker, miniatury, generalnie apki systemowe - TAK.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Podłączę się pod temat ponieważ pojawiła się w nim interesująca mnie kwestia. Wydaje mi się, że w jakimś innym wątku wyczytałem, że nie można w przypadku używania karty QM2-2P i podłączenia dwóch dysków nvme na jednym postawić system a na drugim zrobić cache. A z tego wątku wynika, że jednak można. Mam wolny slot w karcie QM2 i chętnie wstawiłbym tam dysk do wykorzystania jako cache.
 
Jednak chyba bardziej przyszłościowo bedzie zainwestowanie w PCIE gen 3 czyli model QNAP QM2-2P-344
Do tego mam dysk WD Black SN750 1TB i zastanawiam się nad drugim?
Jak skonfigurowalibyście NAS? Black na system plus drugi na cache? Jaki drugi dysk SSD dokupić? A może inny na system a black na cache? Znalazłem jakiś ssd dedykowany do NAS WD Red™ SN700 NVMe™ dysk twardy SSD 500 GB - co sądzicie?

W dodatku myślę w pozostałe 2 zatoki włożyć 2x14TB Ironwolf Pro - co sądzicie? Ma być na lata i "uniwersalnie"
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QM2-2P-244A
  2. system nvme raid0
  3. wd Red SN700
  4. polecane dyski
  5. qm-2p-244a ts-253d
  6. zero trier
  7. jaki dysk nvme