Pomoc Qnap 351 Raid1 jak rozbudowac?

kula

Nowy użytkownik
Noobie
5 Grudzień 2016
4
0
1
46
QNAP
Ethernet
1 GbE
Dzień Dobry,

Z góry piszę, że się zbytnio na tym nie znam, ale myśle że jasno opiszę o co mi chodzi, a minowicie :

w tej chwili mam zamontowane 2x WD RED 2TB w RAID1 i mam jeszcze dwa gniazda wolne. Zaczyna mi brakować miejsca już na tych dyskach i chciałbym rozszerzyć pojemność qnapa. Zależy mi na raid, ponieważ muszę mięć dane bezpieczne w razie czego :)
Pierwszą myślą jaka mi wpadła do głowi to zakup dwóch nowych dysków i zmontowanie je również w RAID1, ale nie wiem czy to nie jest troche marnotrawienie miejsca na dyskach, prosze podpowiedzcie mi co zrobić,
- czy dołożyć dyski i inaczej je domontować np. RAID 5 i jakie plusy by były
- czy mogę dołożyć tylko jeden dysk o większej pojemności - jak go wtedy domontować? jako co? rozszerzenie?
doradźcie może coś innego?

Pozdrawiam,
T

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0229 (20170624)
Model serwera: QNAP TS-431
 
moim zdaniem dostawić dwa kolejne dyski tej samej pojemności (nie musza być takiej samej jak dysk z 1. raid) i zrobić z nich kolejny RAID.

czemu nie dokładac do 1. raida ? bo nic to nie zmieni - czemu ? poczytać sobie na wikipedii
RAID5 ? - po co ? dla zabawy ? szkoda czasu, dwa raid 1 do domu ci wystarczą. poza tym raid5 jest TRUDNY w odzysku w razie padu


niepozdrawiam
p.