Pomoc QNAP 453A problemy i pytania (UPS, transkodowanie, airplay, upnp, audio)

hlynur

Nowy użytkownik
Noobie
27 Styczeń 2017
3
0
1
39
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Witam
Niedawno kupiłem QNAP 453A i od początku borykam się z problemami których nie udało mi się rozwiązać. Założyłem jeden zbiorczy wątek bo trochę się tego nazbierało. Mam też kilka pytań odnośnie funkcjonalności.

1. Wsparcie dla mojego UPS: Dell h914n. Pracuje on na zwykłym sterowniku HID jak większość UPS i działa bez problemu pod Linuxem, Windows i OSX bez żadnych dodatkowych sterowników. Do tej pory używałem go pod OpenWRT na którym stał serwer NUT i wszystko śmigało, problem pojawił się po kupnie QNAPa. Chiałem go mieć wpiętego bezpośrednio do NAS. Oczywiście narzędzie do UPS w admin panelu QTS nie widziało UPS dlatego zacząłem szukać rozwiązania i próbowałem postawić NUT, który też nie działa. Zacząłem przeglądać logi dmesg i wygląda to na problem z modułem hid-generic. Czy miał ktoś z was podobne problemy z urządzeniami hid, UPS na QTS? Zastanawiam się nad użyciem ToolChain i próby kompilacji modułu hid-generic ale pewnie nie przyniesie to skutku. Korzystałem z HelpDesk i jedyne co mi poradzono to zmiana UPS co raczej nie wchodzi w grę.
Załączam log dmesg po podpięciu UPS do USB:

[ 960.648063] usb 1-4: new low-speed USB device number 3 using xhci_hcd

[ 961.335324] usb 1-4: ep 0x81 - rounding interval to 128 microframes, ep desc says 160 microframes

[ 964.568322] hid-generic 0003:047C:FFFF.0001: collection stack overflow

[ 964.574855] hid-generic 0003:047C:FFFF.0001: item 0 1 0 10 parsing failed

[ 964.581711] hid-generic: probe of 0003:047C:FFFF.0001 failed with error -22
.​

2. Następny problem to nie działające transkodowanie w tle. Pliki wideo oczywiście mam w obserwowanych katalogach, próbowałem wymusić transkodowanie z FileStation - bez skutku. Nie działa żaden proces w tle który wskazywałby na transkodowanie, obciążenie CPU to kilka % po dodaniu pliku do kolejki. Media Streaming add-on i Codex pack oczywiście zainstalowane. Próbowałem nawet na nowo stawiać QTS z pełnym resetem i formatem - nic nie dało. Natomiast wygląda na to że w Video Station lokalnie działa transkodowanie, można przełączać rozdzielczość transkodowania obciążenie CPU dochodzi do 80% (choć tu jestem zdziwiony bo niby jest sprzętowy encoder intela...).

3. Nie działa streaming AirPlay do Apple TV. Próbowałem już mnóstwo razy odpalić filmy z Video Station na Apple TV, bez skutku. Kilka razy nawet udało się odtworzyć film ale po ok 10s zrywa połączenie, Video Station wywala wtedy błąd że plik nie istnieje.

4. Czy da się w jakiś sposób w Video Station ustawić kodowanie cp1250? Na liście w configu napisów jest tylko ISO-8859-2 oraz UTF-8 z obsługujących środkowoeuropejskie kodowanie znaków.

5. Wywala losowo usługę UPNP (może jest to związane z powyższym problem ze streamingiem ale jeszcze nie zauważyłem zależności). Objawia się to tym że nagle QNAP przestaje się dogadywać z urządzeniami po upnp, np z routerem, nie działa przekierowywanie portów z Transmission. Po restarcie urządzenia wszystko wraca do normy, miałem już 3x taki problem z wciągu 2 tygodni więc uważam to za duży problem z niestabilnością.

6. Następny problem ze stabilnością (mało powiedziane) wystąpił po włączeniu opcji "Pokaż pliki i foldery moje komputera" w File Station. Chciałem przetestować tę funkję, oczywiście na zalecanych przeglądarkach wspierających JAVA czyli najnowsze Safari i FF. Po uruchomieniu tej funkcji web panel się zawiesił i straciłem możliwość logowania się na mojego użytkownika, udało mi się przywrócić porządek dopiero z logując się z admina i usuwając a następnie tworząc od nowa konto usera na którym zmieniałem ustawienie. Czy ta funkcja w ogóle działa i dlaczego powoduje tak niestabilne działanie interfejsu?

7. Nieszczęsny wyświetlacz LCD. Czytałem już na zagranicznym forum qnapa wątki o funkcjonalności frontowego wyświetlacza i widzę że ludze od kilku lat domagają się większej funkcjonalności i konfiguracji LCD, a głównie funkcji always on. Czy kiedyś doczekamy się lepszej funkcjonalności wyświetlaczy? Ewentualnie czy jest możliwość jakoś odpalić LCDproc nie tracąc istniejącej funkcjonalności menu/klawiszy/info o systemie?

8. Czy da się postawić razem z serwerem drukowania CUPS usługę Airprint? Teraz mam to obsłużone na OpenWRT ale tak jak UPS chciałbym mieć wszystko postawione na NAS.

9. Z racji tego że żadna usługa streamowania i transkodowania w moim przypadku nie działa zastanawiam się nad wykorzystaniem HDMI i użycie KODI. Tu pojawia się pytanie, czy znacie jakieś sprawdzone interfejsy spdif/toslink które będą działać z DD/DTS passthrough. Znalazłem w szafie starą kartę na USB z PCM2702 która ma wyjście TOSLink, podpiąłem pod QNAPa i nawet dźwięk działa ale pamiętam że w tym modelu nie ma opcji wypuszczenia po optyku DD/DTS więc będę musiał poszukać zgodnego interfejsu/karty dźwiękowej. Jakieś propozycje? :) btw. QNAP chwali się że 453a posiada wysokiej jakości 24bit wyjście audio, które w rzeczywistości jest kiepskim, przedpotopowym i badziewnym Realtekiem ALC262, co te chińczyki...

10. Jestem zawiedziony wydajnością interfejsu QTS, szczególnie File Station. Działa to bardzo wolno (np listowanie katalogów z wolumenów). Reszta interfejsu też pozostawia wiele do życzenia, oprócz tego spójność UX jest po prostu kiepska Czy jest jakaś poprawa na QTS 4.3 beta. Zastanawiam się nad instalacją bety żeby wypróbować ale skoro stabilna wersja ma tyle bugów i jest tak niedopracowana to po prostu się boję co może mnie spotkać na becie ;) Uzywa ktoś z was QTS 4.3 na 453a? Jaka jest wersja kernela na 4.3? Może moduł od usb hid jest już naprawiony. Jest jakaś data planowanego wypuszczenia stabilnej wersji 4.3?

11. Czy jest możliwość postawienia innego hypervisora niż qemu? Po zakupie zdziwiłem się że to właśnie qemu zostało użyte do wirtualizacji bo kompletnie się nie nadaje do wirtualizacji np Windows (jest mało wydajne i nie ma jak konkurencja dodatków optymalizujących VM, brak wsparcia GPU itp).

12. Po wyjęciu urządzenia z pudełka czułem straszny smród spalenizny, rozumiem że podczas lutowania w fabryce płyta jest wygrzewana w piecu ale z czymś takim się jeszcze nie spotkałem. Przez pierwszy dzień QNAP można było poczuć z 2 metrów. Na szczęście się przewietrzył i już nie śmierdzi :) Czy też mieliście podobną sytuację otwierając pudełko z waszym nowym NAS? 3 dni temu otworzyłem NASa żeby dołożyć mu RAM, w ogóle się zdziwiłem jakością PCB i samym layoutem płytek. Wygląda to jak jakiś chiński twór z aliexpress. Moim zdaniem to trochę przesada w takiej cenie ale nie mam doświadczenia z takimi gotowymi skrzynkami więc może to jest też standard u innych producentów (mam nadzieję że chociaż poza zapachem :p). Myślę że nawet nie ma co porównywać takiego QNAPa od środka do chociażby HP MicroServer bo to inna bajka.

Podsumowując zastanawiam się czy uda mi się rozwiązać choć cześć problemów. Mam nadzieje że chociaż transkodowanie które powinno działać z palca uda się odpalić i streaming airplay. Ogólnie jestem rozczarowany jakością software od QNAP, mam cichą nadzieję że 4.3 poprawi sytuację. Przed zakupem wybierałem pomiędzy gotowym NAS a np HP Microserver i postawiniem sobie customowego systemu pod własne potrzeb ale niestety brak czasu skłonił mnie w kierunku gotowego rozwiązania na którym okazało się że mnóstwo rzeczy nie działa jak trzeba albo nie da się skonfigurować tego czego potrzebuje. Jeśli znacie rozwiązania na któryś z moich problemów będę bardzo wdzięczny za pomoc.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.3 Build 20170213
Model Serwera: QNAP TS-453A
 
1. wgraj 4.3 beta i sprawdź, mi to pomogło z moim wynalazkowym everem
3. jaka wersja ATV
8. Czy drukarka jest usb czy sieciowa? - ew. możesz przerzucić ja do kontenera i w nim cupsa postawic z obasługa airprint - IOS – iPhone, iPad – drukowanie via CUPS | 8px
9. możesz zblokować pulseaudio i via hdmi - tak sam mam - mam dts truehd na wzmacniacz z kodi puszczone aby to on dekodował
11. nie, masz celerona więc tutaj żaden hypervisor nie zdziała cudów :/, na swoim ts-215+ mam testowo windows - fakt powoli działa ale daje rade do testów

Wcześniej używałem Dell T20 - o zmiany na Qnap nie żałuje, właśne z braku czasu - Tutaj masz praktycznie wszystko gotowe z paczki :) a czego brak to realizuje za pomocą kontenerów LXC
 
Czy da się w jakiś sposób w Video Station ustawić kodowanie cp1250?
nie, kto używa kodowania Windows ... cały świat jeździ na UTF8.

6. Następny problem ze stabilnością (mało powiedziane) wystąpił po włączeniu opcji "Pokaż pliki i foldery moje komputera" w File Station. Chciałem przetestować tę funkję, oczywiście na zalecanych przeglądarkach wspierających JAVA czyli najnowsze Safari i FF. Po uruchomieniu tej funkcji web panel się zawiesił i straciłem możliwość logowania się na mojego użytkownika, udało mi się przywrócić porządek dopiero z logując się z admina i usuwając a następnie tworząc od nowa konto usera na którym zmieniałem ustawienie. Czy ta funkcja w ogóle działa i dlaczego powoduje tak niestabilne działanie interfejsu?
czy ktoś moze to potwiedzić ? jesli tak to pisac ładnie do helpdesk.qnap.com ze jest bubel

7. Nieszczęsny wyświetlacz LCD. Czytałem już na zagranicznym forum qnapa wątki o funkcjonalności frontowego wyświetlacza i widzę że ludze od kilku lat domagają się większej funkcjonalności i konfiguracji LCD, a głównie funkcji always on. Czy kiedyś doczekamy się lepszej funkcjonalności wyświetlaczy? Ewentualnie czy jest możliwość jakoś odpalić LCDproc nie tracąc istniejącej funkcjonalności menu/klawiszy/info o systemie?
Czekać aż qnap coś z tym zrobi.
 
  • Lubię to
Reakcje: grzenio
1. wgraj 4.3 beta i sprawdź, mi to pomogło z moim wynalazkowym everem

Super, czyli jest nadzieja. Tylko przeglądałem wątek o 4.3 beta i nie wygląda zbyt dobrze sprawa kompatybilności i stabilności, ludzie mają różne problemy. Chyba pozostanie mi czekać na 4.3 stable. Jak myślicie jest to kwestia np 2-3 miesięcy? Ewentualnie można bez żadnego uszczerbku i całej konfiguracji wrócić do 4.2?

3. jaka wersja ATV

ATV3, do tej pory używam Beamer na OSX i Infuse na iOS do otwarzania filmów i raczej nie sprawiają problemów więc wykluczam problem infrastruktury. Wygląda na to że transcoding na QNAP się po prostu wysypuje albo w ogóle nie odpala, sytuacja podobna do transkodowania w tle - w ogóle nie działa.

8. Czy drukarka jest usb czy sieciowa? - ew. możesz przerzucić ja do kontenera i w nim cupsa postawic z obasługa airprint - IOS – iPhone, iPad – drukowanie via CUPS | 8px

Drukarka USB, stare urządzenie wielofunkcyjne Brother. Dzięki za pomysł z dokerem, pewnie tak załatwię sprawę :)

9. możesz zblokować pulseaudio i via hdmi - tak sam mam - mam dts truehd na wzmacniacz z kodi puszczone aby to on dekodował

Właśnie zależy mi na na oddzielnym spdif toslink, nie posiadam TV (które często mają wyprowadzone spdif) wszystko oglądam na rzutniku a nie chcę się bawić w żadne hdmi splittery/extractory bo już kiedyś próbowałem i nie działało to najlepiej, wzmak mam podpięty przez switch toslink, rzutnik przez switch hdmi i po prostu chciałbym dorzucić komplet HDMI i SPDIF z QNAPa.

Wcześniej używałem Dell T20 - o zmiany na Qnap nie żałuje, właśne z braku czasu - Tutaj masz praktycznie wszystko gotowe z paczki :) a czego brak to realizuje za pomocą kontenerów LXC

Ja też chciałem z tego powodu rozwiązanie out-of-the-box ale trochę się przejechałem bo na razie mam trochę problemów. Myślałem że funkcje które są tak wyraźnie reklamowane na stronach, pudełku, recenzjach zadziałają, a jak na razie mam drogi serwer AFP/SMB. Oczywiście taki NAS ma sporo zalet jak choćby kultura/głośność pracy czy energooszczędność, prosty interfejs. Jak na razie nie odpowiada mi jakość ich softu który jest mułowaty, zbugowany i ważne dla mnie funkcje nie działają albo są dalekie od oczekiwań.

pigers napisał:
nie, kto używa kodowania Windows ... cały świat jeździ na UTF8.

Tak prawie wszędzie się używa SRT w UTF-8 ale mnóstwo odtwarzaczy pod Win, OSX które wspierają polski język domyślnie nadal ustawiają cp1250, programy i wtyczki do pobierania napisów również, chociażby VLC ma domyślnie cp1250 na OSX. Oczywiście mogę konwertować kodowanie, nawet programy typu qnapi mają taką funkcjonalność. Tylko myślałem że na tyle uniwersalny, multimedialny NAS potrafi czytać cp1250 i nie spodziewałem się nawet że to będzie problem, przecież to nie problem dodać do selecta i configu więcej stron kodowych. W całej bibliotece filmowej niestety mam napisy cp1250 i o ile uda się wreszcie odpalić stream do ATV czy transkodowanie to będę musiał przekonwertować wszystko do UTF8.

pigers napisał:
czy ktoś moze to potwiedzić ? jesli tak to pisac ładnie do helpdesk.qnap.com ze jest bubel

Będę uderzać do helpdesk nie tylko w tej sprawie, również transkodowania i streamowania które u mnie nie działa.

pigers napisał:
Czekać aż qnap coś z tym zrobi.

Tylko ciekawe czy kiedyś się doczekamy.

Mam do was jeszcze jedno pytanie. Czy da się trzymać klucz do szyfrowania volumenów na zewnętrznym urządzeniu, udziale itp? Jednym z kryteriów przy wyborze NAS było sprzętowe szyfrowanie które okazało się mało wygodne bo nie znalazłem takiej opcji w QTS. Trzymanie klucza na stałe w wewnętrznym flash nie daje mi żadnego zabezpieczenia, a po restarcie wchodzenie w panel QTS w ustawienia pamięci i wyklikanie opcji wpisania hasła uważam za mega niewygodne. Może nie wiem i jest jakaś szybsza metoda zamontowania wolumenów zaszyfrowanych po reboot? Najchętniej bym skorzystał po prostu z pendrive na którym jest klucz i mógłbym go w razie czego zabrać itp. Z tego co się dowiedziałem do QTS używa implementacji LUKS więc taka funkcjonalność nie powinna być problemem.
 
9. A wzmak nie ma hdmi ??

Na mak używam qnapi i działą bez problemu, dalej idąc na qnap mam pynapi i też poprawnie pobiera napisy - oba vlc rozumie, nie ma krzaczków - kodi sam w sobie też je pobiera.

Majac maka w terminalu masz iconv :) i łądnie ci przekonwertuje pliki na wybrane kodowanie
 
@grzenio

Też używam qNapi, uzywałem też wcześniej iNapi i oba zawsze dawały radę co nie zmienia faktu że domyślnie wszystkie wymienione przez ciebie programy używają nadal cp1250 jak i wiele innych. QNAP nie wiadomo dlaczego nie dał wsparcia w Video Station dla tego kodowania.
Wiem o istnieniu iconv jak i również qnapi wspiera konwersje kodowania ale bardziej boli dlaczego qnap mimo wsparcia dla PL nie dał wyboru ;)
 
@grzenio

Też używam qNapi, uzywałem też wcześniej iNapi i oba zawsze dawały radę co nie zmienia faktu że domyślnie wszystkie wymienione przez ciebie programy używają nadal cp1250 jak i wiele innych. QNAP nie wiadomo dlaczego nie dał wsparcia w Video Station dla tego kodowania.
Wiem o istnieniu iconv jak i również qnapi wspiera konwersje kodowania ale bardziej boli dlaczego qnap mimo wsparcia dla PL nie dał wyboru ;)

Ja mam utf-8 :) Robisz skanowanie katalogu w nim i lecisz automatycznie :)
utf.png
 
Wsparcie dla mojego UPS: Dell h914n
Witam.
Już dłuższy czas używam tego UPS-a ale jedynym minusem jest nie możliwość z parować go z QNAP-em (po USB Qnap go nie wykrywa).
Czy udało Ci się coś w tym temacie ?
Ja nie mam aktualnie karty sieciowej w tym UPS-ie czy dokupienie jej coś pomoże ?
 
hmm, ale ta zaznaczona opcja wymaga kasty sieciowej ?
Czy podania adresu lan urządzenia który da sygnał ?
Jeśli tak to jak to zrobić ?
Podłączyć kabel USB do NAS następnie wykryć nas pod wirtualną ?
I podać numer IP maszyny wirtualnej ?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. AirPrint
  2. drukowanie