Instruktaż/Tutorial QNAP ARM Native Compiler (109/209/409)

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 168
31
2 248
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
1. Zaloguj sie na swojego QNAP TS-109/209/409 poprzez PuTTY (SSH)

2. Jesli nie masz RAID'a wykonaj ponizsze polecenie:
Kod:
# cd /share/HDA_DATA

Natomiast jesli masz RAID'a, wykonaj to:
Kod:
# cd /share/MD0_DATA

3. Sciagnij qnap_arm_native_compiler-0.16-8
Kod:
# wget http://qnas.pl/tools/arm/qnap_arm_native_compiler-0.16-8.tar.gz

4. Rozpakuj archiwum
Kod:
# tar zxvf qnap_arm_native_compiler-0.16-8.tar.gz
# rm qnap_arm_native_compiler-0.16-8.tar.gz
---

Gotowe!

Teraz musisz pamietac o kilku rzeczach.
Przed przejsciem na inne srodowisko, bedziesz musial zamontowac kilka katalogow. Dlatego tez jest prosty skrypt.

Jak uruchomic?
a) Jesli NIE masz RAID'a:
Kod:
# /share/HDA_DATA/native/native.sh start
# chroot /share/HDA_DATA/native
b) Jesli masz RAID'a:
Kod:
# /share/MD0_DATA/native/native.sh start
# chroot /share/MD0_DATA/native

Notka:
Jeżeli zdecydujesz sie na usuniecie narzedzi z swojego QNAP'a, bedziesz musial odmontowac katalogi. Inaczej stracisz wszystkie dane na QNAP'ie.
A wiec proces odinstalowywania wyglada tak:
a) Jesli NIE masz RAID'a:
Kod:
# /share/HDA_DATA/native/native.sh stop
# rm -r /share/HDA_DATA/native
b) Jesli masz RAID'a:
Kod:
# /share/MD0_DATA/native/native.sh stop
# rm -r /share/MD0_DATA/native
 
brak tr - komendy potrzebnej bardzo często przy kompilacji.
można ją skopiować po wyjściu z chroot'a komendą:
Kod:
cp /usr/bin/tr /share/MD0_data/native/usr/bin
pod warunkiem że ma się RAID. Bez RAID - HD0_data

tak skopiowany tr śmiga już w native chroot.
 
podniosę trochę wątek - jak tam walka z bashburn? masz się czym podzielić? :D a może udało Ci się przekompilować cdrtools?

przy okazji - czy któryś z poweruserów mający doświadczenie i czas w kompilowaniu różności do qnapa mógłby udostepnić swoją pracę na forum?

marzy mi się wishlista - na którą można byłoby wrzucać potrzebne projekty (których nie ma w ipkg ) i ktoś mający wiedzę, czas i możliwości kompilowałby dany projekt i publikował na forumowym ftp


pozdrawiam, c.
 
:)

trochę poczytałem - jedna uwaga co do prędkości zapisu:

2 bardzo istotne rzeczy których mix powodował dziwne wyniki u mnie w kompie (i spod windows i pod linuksami - różne programy do wypalania)

- prędkości obsługiwane przez nagrywarkę
- rodzaj płyty (prędkości nagrywania płyty)

Nie mam bladego pojęcia o co biega ale prędkość nagrywania (tzn wykrywana przez programy - nie realna) jest uzależniona od 2 w/w czynników.

Czasami miałem baaardzo dziwne kombinacje prędkości :) - na jednej płytce pokazywał mi prędkość zapisu (CD-R) 4,8,16,24 a na innej (ta sama nagrywarka, ten sam program na tym samym systemie - inna płytka) 2,4,10,12. Żeby było śmieszniej często jedyna skuteczna** prędkość zapisu to była ta najwyższa rozpoznana... oczywiście zapis z prędkością np 12x (bo taka była maksymalna) powodował że płytka wypalała się z prędkością realną .... około 8x :D

więc wracając do sedna - spróbuj może na kilku różnych płytkach - czy uda Ci się na tej nagrywarce wymusić nagrywanie z inną niż 4x prędkością? chyba że taka jej uroda - obsługuje wyłącznie 4x i już :)

**(często robię płytki bootowalne - skuteczna = PC wstaje z takiej płytki )
 
witam!

chcialbym sprobowac uruchomic na swoim ts 109 squida jako serwer cache proxy, z tego co wyczytalem na forach squid, ktory jest dostepny przez IPKG, nie dosc, ze jest juz troche wiekowy, to wiesza sie przy pierwszym wiekszym obciazeniu, poniewaz jest tak skompilowany. trzeba by go skompilowac od nowa z odpowiednimi flagami. jestem poczatkujacy w temacie linuxa, przed kupnem dysku nie mialem niestety o linuchu zadnego pojecia. wszystkiego ucze sie na bierzaco z forum, wikipedii i metoda prob i bledow. na razie udalo mi sie uruchomic DFS i zmontowac na dysku dnsmasq, ktory swietnie sobie radzi. zainstalowalem tez wg powyzszej instrukcji native_compiler, ale ale sam przebieg kompilowania do juz dla mnie zbyt wielka zagadka. nie mam pojecia od czego zaczac. jest to w ogole mozliwe? dziwi mnie tez troche to, ze znalazlem opis dzialajacego squida z ipkg, ale na S. bylbym ogromnie wdzieczny za pomoc. ponizej garsc linkow:

https://forum.qnap.com/viewtopic.php?f=1 ... uid#p56359 info o 'flagach'
http://www.naschenweng.info/2008/09/19/ ... hing-proxy squid na S
 
fakt jest taki ze chetnie bym Ci pomogl ale nigdy nie instalowalem squida
jesli zainstalowales kompilator to dobrze

pobierz paczke ze zrodlem squid'a, rozpakuj ja i przeczytaj plik README lub INSTALL :)
na chwile obecna tylko tyle Ci moge pomoc... niestety jestem obecnie zajety duza iloscia projektow...