QNAP HS-251+ – NAS do salonu z HDMI

QNAP HS-251+.JPG


Wstęp i specyfikacja techniczna
Serwery typu NAS powstały głównie jako urządzenia służące do przechowywania wszelkiego rodzaju danych. Z czasem, gdy ich moc obliczeniowa wzrosła producenci w obliczu zwiększającej się konkurencji rozpoczęli wyścig wzbogacając swoje w urządzenia w dodatkowe funkcje i możliwości. Jedną z takich funkcji są multimedia. QNAP jako jeden z pierwszych wyposażył swoje serwery w złącze HDMI, za nim poszli inni. Niestety serwer nadal wyglądał po prostu jak serwer i kiepsko się prezentował na półce ze sprzętem RTV, o ile w ogóle dało się go tam postawić ze względu na wymiary.

Tutaj znów wkroczył QNAP i zaprezentował serię urządzeń HS (pierwsza wersja jeszcze bez HDMI – HS-210), które nie tylko dobrze się prezentują w towarzystwie sprzętu audiovideo, ale również bez problemu zmieszczą się na większości półek lub szafek RTV.

Najnowsze urządzenie tej serii oznaczone jest symbolem HS-251+. Producent wyposażył go w czterordzeniowy procesor Intel Celeron J1900, 2GB pamięci operacyjnej i dwie kieszenie na dyski twarde. Ważną jego cechą jest też brak wentylatora.

Testowany model uzupełniły dwa 4TB dyski Seagate ST4000VN000, przeznaczone do zastosowań w serwerach NAS. Producent skupił się tutaj na przystosowaniu dysków do dużego obciążenia i pracy przez całą dobę. Talerze dysków obracają się z prędkością 5900 obrotów na minutę. Dyski są wyposażone w 64MB pamięci podręcznej.

Seagate NAS HDD.JPG


W tej recenzji położyliśmy główny nacisk na zastosowania multimedialne.

Specyfikacja techniczna:
  • Procesor: Intel® Celeron® J1900 quad-core
  • Pamięć: 2GB DDR3L RAM, 512 MB Flash DOM
  • Dyski hot-swap: 2 x 3.5", 2.5" HDD/SSD
  • LAN: 2 x Gigabit RJ45 Ethernet
  • LED'y: Status
  • Porty: 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, HDMI
  • Przyciski na obudowie: Power, Reset
  • Odbiornik IR,
  • Rozmiary obudowy: 41,3(H) x 302(W) x 220(D) mm
  • Waga: 1,56kg
  • Pobór energii: z dwoma dyskami 3TB: gotowość:7.1W, uśpienie: 0.6W, praca: 15.8W,
  • Zasilanie: zewnętrzny zasilacz, 100-240V, 60W
  • Zabezpieczenie przeciw kradzieży: gniazdo Kensington

Budowa i wygląd
Obudowa serwera zdecydowanie odróżnia się od dostępnych na rynku urządzeń typu NAS. Jest płaska i bardziej przypomina tuner satelitarny niż serwer NAS. Stało się tak, ponieważ producent umieścił dyski poziomo i obok siebie. Kolejnym zaskoczeniem jest absolutny brak przycisków z przodu urządzenia, a jedyna dioda jaka się tam znajduje pokazuje status urządzenia. Może świecić na zielono lub czerwono.

Przedni panel jest ściągany, a za nim znajdują się szuflady na dyski twarde. Do jego demontażu nie jest potrzebna duża siła, gdyż trzyma się na magnesie. Kieszenie też są na swój sposób odmienne. Wykonane są z cienkiego aluminium, a przykręcone do nich dyski montuje się w urządzeniu do góry spodem. Dzięki temu lepiej przylegają do górnej pokrywy serwera, która jest wykorzystyna jako duży radiator. Taka konstrukcja przy całkowitym braku wentylatorów zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła.

Górna pokrywa, ze względu na wspomniane wcześniej zadania odprowadzania nadmiarów ciepła, została wykonana z aluminium. Nie dotyczy to bocznych paneli, które zrobione są w całości z plastiku; niestety miękkiego i błyszczącego. Jeśli na górnej pokrywie kurz będzie rzeczywiście mało widoczny, to na bocznych częściach urządzenia każde zabrudzenie będzie widoczne od razu, a próba jego usunięcia może skończyć się porysowaniem plastikowych części.

Wszystkie złącza QNAP'a znajdują się z tyłu obudowy. Wszystkie, czyli: 2x 1Gb Ethernet, 2x USB 3.0, 2x USB 2,0 i jedno HDMI. Fizyczny włącznik serwera również znajduje się z tyłu obudowy. Możemy uspokoić osoby z większą wyobraźnią, które właśnie pomyślały o wpychaniu ręki między półkę a elektronikę w celu włączenia/wyłączenia serwera: HS-251+ wyposażony jest w pilota, za pomocą którego można go włączyć. Ponadto urządzenie można uruchomić korzystając z funkcji Wake-on-LAN.

Oprócz pilota w komplecie znajdują się również: zasilacz, dwa kable Ethernet oraz komplet śrubek do montażu dysków 2,5” i 3,5”.

rDSC_4865.JPG


rDSC_4865.JPG rDSC_4867.JPG rDSC_4869.JPG rDSC_4870.JPG rDSC_4871.JPG rDSC_4873.JPG rDSC_4875.JPG rDSC_4876.JPG rDSC_4861.JPG rDSC_4862.JPG rDSC_4863.JPG

Użytkowanie
Dzięki czterordzeniowemu procesorowi Intel Celeron J1900 i dwóm gigabajtom pamięci RAM testowany serwer jest jednym z najmocniejszych, dwudyskowych serwerów NAS (w chwili pisania tego tekstu). System operacyjny oparty na Linux'ie. Interfejs użytkownika to najnowsza wersja oprogramowania QTS 4.2. Interfejs dostępny jest - podobnie jak w innych tego typu urządzeniach - poprzez przeglądarkę internetową. Oprogramowanie systemowe współczesnych serwerów jest wyposażone w tak dużą ilość funkcji, że łatwiej jest je wyszukiwać za pomocą wbudowanej wyszukiwarki niż ręcznie przeglądać panel administracyjny. Nie oznacza to, że menu jest chaotyczne. Absolutnie nie. Tak jest po prostu sprawniej. Do tego bardzo dobry system pomocy sprawia, że nawet początkujący użytkownik da sobie radę, mimo że liczba funkcji może go na początku nieco przytłoczyć.

a005.png a007.png

QNAP HS-251+ wyposażony jest w port HDMI, a jego budowa pozwala na postawienie go w salonie pod telewizorem. W komplecie również znajduje się pilot zdalnego sterowania, a brak wentylatorów sprawia, że serwer (pomijając dyski) jest całkowicie niesłyszalny. Do urządzenia można także podłączyć myszkę i klawiaturę. Z tych powodów w następnych akapitach skupimy się na funkcjach, które przydadzą się głównie w salonie.

HybridDesk Station, to aplikacja umożliwiająca wykorzystanie portu HDMI i podłączenie serwera do telewizora. Po jej zainstalowaniu użytkownik uzyskuje dostęp do kolejnych aplikacji z których będzie mógł korzystać za pośrednictwem rzeczonego telewizora. Znajdują się tam programy do odtwarzania multimediów i zarządzania nimi, przeglądarki internetowe, pakiet biurowy a także gry.

a006.png rDSC_4916.JPG

Możliwości multimedialne serwera są ogromne. Wystarczy wymienić dwie z kilku aplikacji multimedialnych dostępnych na serwerze. PLEX i KODI (dawniej znany jako XBMC).

PLEX to nie tylko odtwarzacz, ale i serwer mediów. Po dodaniu do niego biblioteki (katalogu) z mediami, aplikacja w pełni automatycznie znajduje w sieci okładki i krótkie opisy filmów i albumów muzycznych. Bibliotekę taką można przeglądać i odtwarzać na wielu różnych urządzeniach na które dostępny jest klient PLEX, a oprócz długiej listy telewizorów (praktycznie każdy TV nowej generacji) i odtwarzaczy multimedialnych znajdują się na niej również aplikacje na Androida, iOS i mobilny system Windows. PLEX posiada znakomitą funkcję udostępniania swojej biblioteki znajomym i odtwarzanie jej zawartości z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. PLEX potrafi też wyświetlać napisy w formacie srt (UTF8). Przy wykorzystaniu szybkiego łącza bez problemu możemy oglądać filmy w rozdzielczości FullHD.

qnap_qts_plex_movie_playback.png rWP_20160130_21_44_51_Pro.jpg

rand02.jpg rand03.jpg

4_ficzery_4.png


2016-01-17.png


KODI to prawdziwy "potwór" i lider w oczach wielu miłośników odtwarzaczy multimedialnych. To nie tylko odtwarzacz, ale wręcz kombajn multimedialny. Potrafi odtwarzać praktycznie wszystko co się do niego wrzuci, ma wiele ustawień oraz można do niego dodać ogromną ilość dodatkowych funkcji poprzez paczki z oprogramowaniem (na przykład obsługa DropBoxa, IPLA, WebTV, etc) dostępne bezpośrednio z menu. KODI możemy obsługiwać z poziomu pilota zdalnego sterowania, smartfona, czy też dowolnego tabletu lub komputera

(...)
> Czytaj więcej na: QNAP HS-251+ - NAS do salonu - Dyski Twarde/SSD - CDRinfo.pl

(Źródło)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 451+ przedni panel