Pomoc QNAP HS-251 - płyta QW57 Rev:1.3

pinelesss

Nowy użytkownik
Noobie
2 Sierpień 2018
4
1
3
48
QNAP
HS-251
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie.
Dostałem do naprawy Qnapa w modelu HS-251. Urządzenia po podpięciu zasilacza startuje, włącza się na stałe zielona LED i to jest wszystko. Przekopałem kilka różnych for dyskusyjnych, jednak bez rezultatu. Qnap nie jest widoczny ani po sieci LAN (tylko podpięcie kabla się świeci, ruchu żadnego nie ma), nie reaguje na podpięcie klawiatury, po podłączeniu pendrive tylko zaświeci na chwilkę i gaśnie.
Z wypowiedzi użytkowników innych Qnapów podobne zachowania mają urządzenia z uszkodzonym BIOSem.
Ponieważ posiadam programator, postanowiłem odczytać zawartość BIOS. W treści BIOS zawiera się informacja, iż jest to wersja QW57AR04 z 2014 roku.
Pytanie moje, czy jest opcja gdzieś zdobyć obraz pracującego BIOS do płyty QW57? Na samej płycie również widnieje nadruk QW57 Rev:1.3.
Napięcia na płycie głównej pomierzyłem i wydają się poprawne, jest 12V, jest 5v, jest 3.3V, jest 1.8V i co ciekawe, na układzie TPS54426 równe 1.0V - tu nie wiem, jakie powinno być.
Byłby wdzięczny za wskazówki, gdzie mogę znaleźć BIOS do tejże płyty. Próbowałem wgrać do QW37 ale niestety bez zmian, sztywna płyta nadal.
Jakie ewentualnie mogą być inne uszkodzenia, jeśli nie jest to BIOS?
 
Mogę spróbować załatwić bios do tego modelu. Ten, który wspominasz lub nowszy. Ale skoro odczytales kość to raczej BIOS jest okay.
A masz jakies informacje jak sie zepsul ten QNAP?

Niestety nie mam pojęcia co z nim się stało, kolega do przywiózł z Niemiec jako zepsuty. Raczej wcześniej nikt w nim nie grzebał, bo były plomby na śrubach płyty głównej.
Właśnie, tak jak piszesz kolego, czytać się da dlatego się obawiam, czy nie leży coś dalej a o schemacie można pomarzyć.
Przedzwoniłem wszystkie przetwornice napięciowe i podstawowe napięcia są,z wyjątkiem tego 1V na TPS54426 (przetwornica 4A step-down). Na wejściu 5V, na wyjściu 1V.
Nie wiem po co napięcie 1.0V, CPU do czegoś potrzebuje? Dziwna rzecz jak się go przyciskiem wyłącza, na chwilkę LED zaświeci jaśniej (ułamek sekundy) i się wyłącza. Tak jakby mu napięcia jakiegoś brakowało.
Jeśłi byłąby szansa na zdobycie wsadu BIOSa w dowolnej w sumie wersji do tego modelu płyty, byłbym wdzięczny, wykluczyłbym przynajmniej kwestię BIOS.
Jeszcze na MB są dwie pamięci serii 25L4006E, nie wiem co w nich siedzi, jedna przy DOM, druga w okolicy LAN
 
Nie wiem jak w tym modelu ale w jednej moze byc zaszyte zabezpieczenie przed uruchomieniem oprogramowania QNAP QTS na innym sprzęcie. Ale moge sie mylic...
Po drugie tak jak mowisz schematu nie bedzie. Moglbym jedynie sprobowac zalatwic ale konkretnie jednej czesci płyty - np. ukladu zasilajacego - ale tez watpie.
Po trzecie poszukaj dokumentacji niskonapieciowego procesora typu SOC (System-on-a-chip – Wikipedia, wolna encyklopedia) jakim jest Intel Celeron J1900.
 
Nie wiem jak w tym modelu ale w jednej moze byc zaszyte zabezpieczenie przed uruchomieniem oprogramowania QNAP QTS na innym sprzęcie. Ale moge sie mylic...
Po drugie tak jak mowisz schematu nie bedzie. Moglbym jedynie sprobowac zalatwic ale konkretnie jednej czesci płyty - np. ukladu zasilajacego - ale tez watpie.
Po trzecie poszukaj dokumentacji niskonapieciowego procesora typu SOC (System-on-a-chip – Wikipedia, wolna encyklopedia) jakim jest Intel Celeron J1900.

A... faktycznie, cenna uwaga ze specyfikacją CPu, przynajmniej napięcia będą znane..
Kiedyś kurcze pamiętam, że na ftp Qnapa były dostępne BIOSy, ale zdechy hasła std.
 
Hej,
czy cos sie udalo ustalic w tym temacie? Co bylo problemem?
Mam podobny przypadek. HS-251+. Z dnia na dzien przestal dzialac. Po uruchomieniu slychac, ze dyski zaczynaja pracowac, ale nie ma sygnalu dzwiekowego bootowania.
Wymienilem baterie, i jedyna roznica ktora nastapila, to, ze po wlaczeniu zasilania zaswiecila sie zielona dioda z przodu, po czym zgasla i ponownie nie botuje.

Jakis pomysl? Bylybym wdzieczny za wszystkie sugestie.

Pozdrawiam.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qw57
  2. https://forum.qnap.net.pl/threads/qnap-hs-251-p%C5%82yta-qw57-rev-1-3.24174/