Pomoc QNAP iPXE serwer po Tftp/http multibooting Linux/Live/Windows/WinPE

Rogalowski

Nowy użytkownik
Noobie
24 Październik 2020
4
0
1
30
QNAP
TS-210
Ethernet
100 Mbps
Siemano,
Czy ktoś z Was może bawił się mocniej z multibootingiem po iPXE na Qnapie?
Wszystko pięknie ładnie, jeśli chodzi o ten poradnik: How-To - PXE+TFTP - czyli instalacja Windows przez sieć lecz, chciało by się rozbudować o multibooting.

Nie potrafię sobie poradzić by pogodzić menu wybór z instalatorem i środowiskiem WinPE Windowsa 10 oraz jakichkolwiek kilku dystrybucji Linuxa.
Chcę stworzyć bazę systemów i narzędzi po PXE. Ktoś ma może jakiś fajne instrukcje? Nie wiem jak z pliku tftproot\pxelinux.cfg\pxelinux.0 - plik z wyborem menu, wskazać by uruchamiał inny plik wskazujący na instalator Windowsa lub uruchamiający jakiś WinPE.
Ktoś coś? :)
 
a nie łaska kod w tagi wrzucić ?
Fajna sprawa z dockerem, rozumiem że trzeba dodatkowo Cntainer Station zainstalować na Qnapie. https://www.8px.pl/nginx-proxy-manager-jako-kontener-na-qnap-nas/ - chyba troche zabawy z tym jest, dodatkowo nie maiłem styczności z dockerem. Dodatkowo, chyba nie można każdej dystrybucji linuxa wgrać, tak? Mam tu też na myśli jakiś obraz serwisowy WindowsPe albo instalacja Windowsa.

Zainteresowałem się i sprawdziłem tego Netbooxyz, nie wiedziałem o takim rozwiązaniu. Fajna sprawa bo zasysa z neta, ale wiadomo łącze różne i czasami obrazy długo zasysało. DO podstawowych rzeczy wystarcza, jeśli na szybkości aż tak nie zależy, lecz nie wszystkie dystrybucje działają - ale toteż chyba zależy od sprzętu. Windę też da radę wgrać, fajnie bo można już pliki wskazać z lokalnego serwera. Sprawdziłem jest ok.

Ogólnie przychyliłem się do rozwiązania AIOBoot, który ma wbudowany Tiny PXE serwer. Po zbudowaniu bootowalnych obrazów na nośnik USB, przekopiowałem pliki na udostępnionej ścieżce serwera www pliki, dodałem plik *.kpxe do bootowania po iPXE. Wskazałem serwerowi DHCP ten plik. Pokombinowałem jeszcze chwilę ze strukturą plików i wszystko śmiga fajnie:
- Normalnie bootouje narzędzia serwisowe w środowisku WinPe, Instalatory Windy też ruszają, lecz mam problem z jakąkolwiek dystrybucją Linuxa. Kernel i plik obrazu wskazany. I problem siępojawia przy montowaniu po NFS ścieżki sieciowej (ścieżka root www, która jest ukryta). Próbowałem na różne sposoby wskazać ścieżkę. Nie wiem czy to może ma związek, że do folderu są wymagane credentiale (dla gościa jest włączony również odczyt - próbowałem róweniż z pełnym dostępem i nie chula). Nie wiem czemu, ale przy próbie instalacji Windowsa wywala prośba o credentiale mimo, że gość ma pełny dostęp (Do środowisk WinPe nie wymaga credentiali). (wpisuje usera: guest, bez hasła i nie wchodzi. Bez usera i tak też nie wchodzi. Wchodzi dopiero po wpisaniu użytkownika i hasła do niego, któremu dostęp został nadany).

Pokaz błędu przy odpaleniu jakiejkolwiek dystrybucji jest w załączniku.
Poniżej wycinek kodu do odpalenia jednej z dystrybucji linuxa. Myślę, że problem może być przy: nfsroot=${nfs-server}:${nfspath} , bo przy zmianie na {boot-url} wywala, że NFS nie może sparsować http (wiadomo, inny protokół). ścieżkę nfspath podawałem na różne inne sposoby, tak jakby blokowały go credentiale, mimo że gość ma ustawione na full dostęp.
:::::menu.ipxe:::::

Kod:
### Start debian
:debian
set path_file /Files/Linux/debian
set nfspath /Files/Linux/debian
kernel ${boot-url}${path_file}/live/vmlinuz-4.19.0-11-amd64  boot=live components netboot=nfs  nfsroot=${nfs-server}:${nfspath}
initrd ${boot-url}${path_file}/live/initrd.img-4.19.0-11-amd64 || goto failed
boot || goto failed
goto start
### End debian


Czy, ktoś wie jak inaczej można wskazać ścieżkę, a może jakaś dodatkowe komenda montująca do tego pliku konfiguracyjnego z dodaniem usera i hasła (wiem, że to jest strzał w kolano jeśli chodzi o bezpieczeństwo :D )? A może przez inny protokół?
 

Załączniki

  • 124161862_2695519500699398_1516201829728240117_n.jpg
    124161862_2695519500699398_1516201829728240117_n.jpg
    251,8 KB · Wyświetleń: 90
  • IMG_8945.MOV
    72,5 MB · Wyświetleń: 81
Sorki, poprawione.
Wydaje mi się, że tak. Pliki są root folderze www, i tak też jest folder udostępniony po NFS. Wklepywałem na sucho ścieżki, bez skutku. Są jeszcze inne możliwości? Nie znam sięna skryptowaniu po PXE, nie wiem jakich ijak prawidłowo mogę jeszcze innych parametrów użyć. Szperałem po google, ale ciężko coś znaleźć
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. tftp
  2. pxe
  3. NetBootXYZ