QNAP + Odtwarzacz

Sand

Nowy użytkownik
Noobie
5 Listopad 2013
5
1
3
39
QNAP
null
Ethernet
null
Witam,

planuję zakup serwera NAS, póki co najbardziej skłaniam się właśnie ku QNAP'owi. Zanim jednak podejmę decyzję chciałbym upewnić się, że to co sobie wymysliłem będzie działać :) Największym problemem w mojej aktualnej konfiguracji jest "archiwalny" sprzęt niezgodny z DLNA. W jego skład wchodzi monitor/telewizor Samsung z wejściem HDMI i cyfrowym wyjściem optycznym oraz wieża Yamaha z cyfrowym wejściem optycznym (jestem poza domem i nie pamiętam modeli). W dalszej kolejności chciałbym rozszerzyć to o Smart TV. To tak w skrócie. Póki co najbardziej zależy mi na odtwarzaniu filmów i muzyki. Najważniejsze założenia to:

- możliwość przeglądania zasobów filmowych i sterownie na smartphonie lub laptopie (ale nie na zasadzie sterowania TV)
- odtwarzanie muzyki bez konieczności włączania TV, przeglądanie zasobów muzycznych i sterownie smartphonem lub laptopem

Funkcjonalność którą oferuje np Popcorn Hour A-400 i oprogramowanie NMJ Navigator (Popcorn Hour - porównanie odtwarzaczy

I. Konfiguracja QNAP TS-269
1. QNAP podłączony bezpośrednio przez HDMI z TV Samsung
  • Pod USB podłączony tuner DVBT
  • Dostęp do HD station, TV Station, Music Station itp
2. QNAP jako serwer muzyczny
  • Cyfrowe wyjście optyczne w TV podłączone do Yamahy. Rozumiem że w tym połączeniu aby przeglądać i odtwarzać muzykę TV musi być włączony.
  • Pod USB podłączona kompatybilna karta dźwiękowa (ubogi wybór). Wyjście karty dźwiękowej połączone z Yamahą. W jaki sposób przegląda się i odtwarza muzykę? Czy TV musi być włączony?
  • Dokupienie DAC'a (koszt ok 1500zł) i spięcie z Yamaha. Możliwoś sterowania pilotem lub smartphonem.
  • Jakieś inne opcje?
W tej konfiguracji spełnienie założeń chyba jest niemożliwe. Po drugie konfiguracja dosyć droga. Taniej byłoby chyba wymienić TV i HiFi na kompatybilne z DLNA.
II. Konfiguracja QNAP TS-210/211

1. QNAP podłączony do Odtwarzacza Multimediów
  • Pod USB podłączony tuner DVBT
  • Dostęp do Video Station, TV Station, Music Station itp
3. Odtwarzacz Multimediów (odtwarzający wiekszość formatów video i audio w tym FLAC)
  • Podłączony przez HDMI z TV
  • Podłączony przez optyczne wyjście z Yamaha
Póki co uwagę zwróciłem na WD TV Live. Ale nie jestem pewien czy uda się spełnić dwa podstawowe założenia o których pisałem na początku, czyli sterowanie Odtwarzaczem Mulimediów z poziomu laptopa lub smartphona, a w przypadku muzyki, bez włączania TV.
Ponadto w drugim pokoju chciałbym umieścić Smart TV który po Wi-Fi ma odtwarzać multimedia (w tym filmy HD, i udostępnianą telewizję DVBT), bo nie mam tam żadnej infrastruktury. Czy to podoła?

Edit by kaktus

Z góry przepraszam za przydługi post i dzięki za wszelkie wskazówki!

Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
W dalszej kolejności chciałbym rozszerzyć to o Smart TV.
Nie jestem pewien czy tak samo rozumiemy Smart TV.

  • Pod USB podłączony tuner DVBT
Zacznę od tego, że TV Station pozwala Ci obejrzeć telewizję za pomocą odtwarzacza VLC. QNAP Systems, Inc. - Network Attached Storage (NAS) - Resources - Tutorials - How to expand Turbo NAS as a remote digital TV center?

  • Cyfrowe wyjście optyczne w TV podłączone do Yamahy. Rozumiem że w tym połączeniu aby przeglądać i odtwarzać muzykę TV musi być włączony.
  • Pod USB podłączona kompatybilna karta dźwiękowa (ubogi wybór). Wyjście karty dźwiękowej połączone z Yamahą. W jaki sposób przegląda się i odtwarza muzykę? Czy TV musi być włączony?
  • Dokupienie DAC'a (koszt ok 1500zł) i spięcie z Yamaha. Możliwoś sterowania pilotem lub smartphonem.
  • Jakieś inne opcje?
Dziwnie trochę kombinujesz...

XBMC może być odtwarzaczem Twojej muzyki, ale aby tak było naturalnie musiałbyś mieć włączony TV na którym wyświetlany jest jego interfejs. Yamaha czyli AVR (Odbiornik Audio-Video) pełni funkcję multi-plexera sygnałowego - czyli przełącznika wejść sygnałowych.

W poprawnej konfiguracji ma to wyglądać tak: NAS HDMI > AVR > TV. Wszystko podłączysz kablem HDMI.

  • Dokupienie DAC'a (koszt ok 1500zł) i spięcie z Yamaha. Możliwoś sterowania pilotem lub smartphonem.
Kup sobie Squeezebox'a, zainstaluj serwer na QNAP'ie i działaj. Jeśli uda Ci się gdzieś znaleźć używkę Squeezebox Classic to się podłączam!

Moja była nie oddała mi urządzenia po rozstaniu :-(

W tej konfiguracji spełnienie założeń chyba jest niemożliwe. Po drugie konfiguracja dosyć droga. Taniej byłoby chyba wymienić TV i HiFi na kompatybilne z DLNA.​
DLNA? Możliwe, że są zwolennicy, ale wszystkich, których znam mówią NIE.

Ponadto w drugim pokoju chciałbym umieścić Smart TV który po Wi-Fi ma odtwarzać multimedia (w tym filmy HD, i udostępnianą telewizję DVBT), bo nie mam tam żadnej infrastruktury. Czy to podoła?
Tak, ale WiFi na 5GHz ;)
802.11n na 2.4GHz też podoła, ale jedną rzecz trzeba ustawić w Access-Pointie: Pracuj tylko w trybie 802.11n (300Mbps : 2 : 8). Uniemożliwi to klientom niepotrafiącym pracować w wyższym standardzie na łączenie, dla których AP musiałby obniżyć prędkość pracy do np. 802.11g (54Mbps : 2 : 8).
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Hej, dzięki za szybką odpowiedź.
Nie jestem pewien czy tak samo rozumiemy Smart TV.
W skrócie przez Smart Tv mam na myśli TV z You Tube, Skype i DLNA ;)

Dziwnie trochę kombinujesz...
XBMC może być odtwarzaczem Twojej muzyki, ale aby tak było naturalnie musiałbyś mieć włączony TV na którym wyświetlany jest jego interfejs. Yamaha czyli AVR (Odbiornik Audio-Video) pełni funkcję multi-plexera sygnałowego - czyli przełącznika wejść sygnałowych.
W poprawnej konfiguracji ma to wyglądać tak: NAS HDMI > AVR > TV. Wszystko podłączysz kablem HDMI.

Może nie do końca jasno to przedstawiłem.Jako że Yamaha nie posiada żadnego złącza cyfrowego (teraz sprawdziłem, że nawet optycznego wejścia cyfrowego nie mam, model MCR-810), a chcąc wykorzystać to co mam (czyli fajną wieżę bez HDMI ;) ) to muszę pokombinować. Zatem z wcześniejszych opcji zostaje:
  • Pod USB podłączona kompatybilna karta dźwiękowa (ubogi wybór). Wyjście karty dźwiękowej połączone z Yamahą.
W takim układzie jak przegląda się i odtwarza muzykę? Czy TV musi być włączony? Da się sterować smartphonem?

Kup sobie Squeezebox'a, zainstaluj serwer na QNAP'ie i działaj. Jeśli uda Ci się gdzieś znaleźć używkę Squeezebox Classic to się podłączam!

Właśnie w tym problem, że ciężko to dostać aktualnie, no i brak wsparcia.

DLNA? Możliwe, że są zwolennicy, ale wszystkich, których znam mówią NIE.

Chcesz przez to powiedzieć, że mają nawet TV i DLNA i tak być wybrać QNAP'a z HDMI + XBMC?

Tak czy inaczej, ponawiam pytanie czy istnieje jakieś sensowne rozwiązanie umożliwiające sterowanie zewnętrznym odtwarzaczem lub XBMC poprzez smartphona/lapotopa z pominięciem TV?

Dzięki i pozdrawiam
 
Może nie do końca jasno to przedstawiłem.Jako że Yamaha nie posiada żadnego złącza cyfrowego (teraz sprawdziłem, że nawet optycznego wejścia cyfrowego nie mam, model MCR-810), a chcąc wykorzystać to co mam (czyli fajną wieżę bez HDMI ;) ) to muszę pokombinować. Zatem z wcześniejszych opcji zostaje:
  • Pod USB podłączona kompatybilna karta dźwiękowa (ubogi wybór). Wyjście karty dźwiękowej połączone z Yamahą.
W takim układzie jak przegląda się i odtwarza muzykę? Czy TV musi być włączony? Da się sterować smartphonem?
XBMC i zewnętrzna karta muzyczna - nie.
XBMC i HDMI - tak.

Właśnie w tym problem, że ciężko to dostać aktualnie, no i brak wsparcia.
Co znaczy brak wsparcia? Serwisu? Jakikolwiek Squeezebox połączysz z QNAP'em.

Chcesz przez to powiedzieć, że mają nawet TV i DLNA i tak być wybrać QNAP'a z HDMI + XBMC?
Nie. Po prostu są ludzie, którym DLNA zupełnie wystarcza, a są tacy, którzy uważają DLNA za mało praktyczne i nieprzydatne rozwiązanie.

Tak czy inaczej, ponawiam pytanie czy istnieje jakieś sensowne rozwiązanie umożliwiające sterowanie zewnętrznym odtwarzaczem lub XBMC poprzez smartphona/lapotopa z pominięciem TV?
Jest mnóstwo aplikacji na smartphony umożliwiających sterowanie XBMC. Zainstaluj program na PC i potestuj.
 
Poszedłem za radą i zainstalowałem XMBC na laptopie. Uruchomiłem przeglądarkę na drugim laptopie i sterowałem XBMC, to samo przez smartphona z androidem, czyli przeglądanie po albumach, wykonawcach, play, forward itp. Natomiast chyba nie do końca jest to ta sama funkcjonalność co w zastosowaniu z serwerem NAS, bo serwer XBMC najpierw musi zostać odpalony jakoś (np przez interfejs w TV). Z tego co zdążyłem się zorientować to QREMOTE steruje NAS'em z poziomu HD Station więc XMBC nie musi być włączone. Ale czy w takim układzie HD Station działa jako "usługa" i mam do niej dostęp z poziomu aplikacji mobilnej, nawet gdy nie włączę TV? Sorry za wałkowanie tego tematu ale chciałbym mieć pewność, że komórka/tablet wystarczy mi do przeglądania zasobów sieciowych i odpalania muzyki bez konieczności uruchamiania TV :)

Pozdrawiam
 
Cześć.
tego co zdążyłem się zorientować to QREMOTE steruje NAS'em z poziomu HD Station więc XMBC nie musi być włączone. Ale czy w takim układzie HD Station działa jako "usługa" i mam do niej dostęp z poziomu aplikacji mobilnej, nawet gdy nie włączę TV?
Dostęp masz ale nie widzę możliwości sterowania czymś czego nie widać. TV musi być włączone.
Aby słuchać muzyki masz w tym wypadku dwa wyjścia. Albo z poziomu XBMC lub MusicStation (TV włączony), lub zakup zewnętrznej karty na USB i wtedy możesz sterować MusicStation z poziomu kompa lub przeglądarki pod androidem

XBMC i zewnętrzna karta muzyczna - nie.
XBMC i HDMI - tak.

Dodam zewnętrzna karta i MusicStation - na twoim sprzęcie da radę.

Tak ode mnie co do DLNA. Moim zdaniem ma znaczne ograniczenia i potrafi wnerwić. XBMC to kombajn z mega możliwościami. Odtwarzanie choć by z iPla, TVNPlayer etc.. bez reklam jest bezcenne. Nie będę się rozpisywał na ten temat. Kożystam z tego już jakiś czas i zamiast wymieniać TV na bogate "SMART ;)" przymierzam się do wymiany mojego 269l na 470.

I jeszcze jedna rzecz. Pamiętaj że TV z tunera DVB-T działa tylko przez www. Żeby wpiąć to do XBMC jest trochę zachodu i lista tunerów jest mocno ograniczona a tunery prawie nie do zdobycia. Tuner do TVStation da się dostać ale lista kompatybilności jest krytyczna. Chodzi tylko dokładnie to co na niej jest.
 
Hej,

Dostęp masz ale nie widzę możliwości sterowania czymś czego nie widać. TV musi być włączone.

Ja widzę taki scenariusz:

1. Jeśli jest STAŁY dostęp do HD Station to za pomocą QRemote moge odpalić XBMC bez włączonego TV (wybierając odpowiednią ikonkę):

Qremote - Aplikacje Android w Google Play

2. W ten sposób uruchamiam XBMC (nie muszę tego widzieć na TV, wystarczy że jest ufam że się odpalił)

3. Przełączam się na XBMC Remote na telefonie i z głównego menu mogę wybrać czym chcę zarządzać (w tym wypadku Music) i wyszukać po albumie, wykonawcy itp interesujący mnie plik:

Official XBMC Remote - Aplikacje Android w Google Play

To w teorii :)

lbo z poziomu XBMC lub MusicStation (TV włączony), lub zakup zewnętrznej karty na USB i wtedy możesz sterować MusicStation z poziomu kompa lub przeglądarki pod androidem

Przeglądając manuale do poszczególnych serisów natknąłem się na informację że Music Station pozwala na streamowianie do danego urządzania albo na USB. W tym wypadku faktycznie do się to zrobić podpinając kartę dźwiękową. Czy komuś udało się poszerzyć oficjalną listę kompatybilności z TS 269?

I jeszcze jedna rzecz. Pamiętaj że TV z tunera DVB-T działa tylko przez www. Żeby wpiąć to do XBMC jest trochę zachodu i lista tunerów jest mocno ograniczona a tunery prawie nie do zdobycia. Tuner do TVStation da się dostać ale lista kompatybilności jest krytyczna. Chodzi tylko dokładnie to co na niej jest.

Co do tunerów to znalazlem dwa:
Asys My Cinema U3100 Mini
PCTV NanoStick 73e

Coś powinno zadziałać :)

Tak czy inaczej, obraz co do możliwości modelu TS 269 już mam i sprawa jest jasna na co będą przeznaczone oszczędności :)

Dzięki i pozdrawiam
 
Tak masz rację ten scenariusz zadziała. Moje prywatne zdanie jest takie, że to nie praktyczne. Bawiłem się tak i będąc przy telewizorze wygodniej, łątwiej a przede wszystkim szybciej jest to zrobić bezpośrednio na nim. Przerabiałem ten scenariusz i na końcu wylądowałem z pilotem od jakiegoś starego media centre. To się sprawdza najlepiej (subiektywnie oczywiście).


Czy komuś udało się poszerzyć oficjalną listę kompatybilności z TS 269?
Osobiście nigdzie się nie natknąłem na coś takiego.


Co do tunerów to znalazlem dwa:
Asys My Cinema U3100 Mini
PCTV NanoStick 73e

Sam używam Asusa U3100 mini, i działa ok. Wspomniałem o tym bo diabeł tkwi w szczegółach. U3100 np występije w wersji mini (biała obudowa) i w wersji mini plus (czarna obudowa) i mini plus już nie działa a często np. na aukcjach podają tylko nazwę U3100 mini, plus czy nie plus co to za różnica :)
 
Przeglądając manuale do poszczególnych serisów natknąłem się na informację że Music Station pozwala na streamowianie do danego urządzania albo na USB. W tym wypadku faktycznie do się to zrobić podpinając kartę dźwiękową. Czy komuś udało się poszerzyć oficjalną listę kompatybilności z TS 269?
Zamiast kombinować jak koń pod górę, jednemu i drugiemu życzę kupić Squeezebox Classic, a na serwerze QNAP TurboNAS postawić Logitech Media Server (SlimServer, SqueezeCenter, Squeezebox Server).
 
Zamiast kombinować jak koń pod górę, jednemu i drugiemu życzę kupić Squeezebox Classic, a na serwerze QNAP TurboNAS postawić Logitech Media Server (SlimServer, SqueezeCenter, Squeezebox Server).

Ja osobiście się nie zgadzam bo zupełnie nie widzę takiej potzreby u siebie. Więcej widzę wiele wad tego rozwiązania a nie specjalinie jakieś plusy. Poza tym linia tych produktów została zakończona w zeszłym roku, więc i bez przyszłości ;)
 
Tu mnie masz :) Nie nie miałem i faktycznie nie mam doswiadczeń co do "pomacania" na żywo. Nie neguje oczywiście, być może fantastycznego działana tego cuda. Nie mniej nie widzę co może mi dać więcej od tego co mam w x69 i z czego jestem zadowolony a niestey squeeze jest na wymarciu i nawet chęć zakupu nie wystarczy bo ciężko to dostać. Co akurat świadczy o tym o czym piszesz, że to przyzwoity sprzęt bo nikt się go nie pozbywa :)

A tak na marginesie takie rozwiązanie kompletnie nie nadaje się do słuchania muzyki i ja tego na tm sprzęcie nie robię. Wogóle przy takich sprzętach mówienie o słuchaniu muzyki to lekka profanacja :)

Lepiej powiedz kiedy 4.1.0 dla fanatyków ;)
 
A tak na marginesie takie rozwiązanie kompletnie nie nadaje się do słuchania muzyki i ja tego na tm sprzęcie nie robię.
w00t
Squeezebox Classic pełnił funkcje odtwarzacza stacji internetowych oraz biblioteki medialnej zapisanej na moim serwerze. Podłączony kablem optycznym do mojego AVR'a. Co w tym nie tak?

Jeśli natomiast jesteś audiofilem i uważasz, że kolekcja muzyki (zwłaszcza tej stratnej) lepiej zagra na sprzęcie audiofilskim, to jeszcze raz Logitech - pomimo, że firma nie słynie z tego segmentu produktów:
acontent.hwigroup.net_images_products_xl_036884_4_logitech_transporter_silver.jpg

Specyfikacja:
1206_Transport.jpg


Wogóle przy takich sprzętach mówienie o słuchaniu muzyki to lekka profanacja :)
Tak i nie i dużo by o tym dyskutować. Zwłaszcza, że dzisiejsza muzyka ma tyle wspólnego z poprawną akustyką co śmiech na sali.
 
Squeezebox Classic pełnił funkcje odtwarzacza stacji internetowych oraz biblioteki medialnej zapisanej na moim serwerze. Podłączony kablem optycznym do mojego AVR'a. Co w tym nie tak?
Wszystko jest ok, nie ma w tym nic złego i gra. Może nawet i ładnie (o ile nie z mp3 loool!)ale do słuchania muzyki w dowolnym wydaniu się nie nadaje. No nie słucham wszystkiego, więc pewnie do pewnych klimatów to bez różnicy ;)

Jeśli natomiast jesteś audiofilem i uważasz, że kolekcja muzyki (zwłaszcza tej stratnej) lepiej zagra na sprzęcie audiofilskim, to jeszcze raz Logitech - pomimo, że firma nie słynie z tego segmentu produktów:
Nie jestem audiofilem i daleko mi do tego. A temat to jak sprzeczanie się czy skopiowana płyta CD zagra tak samo jak oryginał ? Niby ten sam zapis cyfrowy a odpowiedź jest oczywista.


Tak i nie i dużo by o tym dyskutować.
Temat nie do przegadania.


Zwłaszcza, że dzisiejsza muzyka ma tyle wspólnego z poprawną akustyką co śmiech na sali.
Nie generalizujmy. Wcale nie tak trudno znaleźć naprawdę dobre rzeczy.
 
ale do słuchania muzyki w dowolnym wydaniu się nie nadaje. No nie słucham wszystkiego, więc pewnie do pewnych klimatów to bez różnicy ;)
Nie rozumiem tego - a zwłaszcza "dwolone wydanie". Jednak wnosze, że Music Station ma przewagę nad proponowanym przeze mnie rozwiązaniem?
 
"dowolne wydanie" rozumiane jako gatunki muzyczne. Nie słucham np. techno, nowoczesnej elektroniki i kilku innych więc nie chciał bym generalizować.

Jednak wnosze, że Music Station ma przewagę nad proponowanym przeze mnie rozwiązaniem?
Oczywiście że nie, to zbyt daleko idące uproszczenie. Oczywiście, że proponowane przez ciebie rozwiązanie jest powiedzmy "lepsze", ale nie o to idzie. Jedno i drugie nadaje sie do puszczenia w tle jako wypełniacz przestrzeni (świetnie działa Music Station na laptopie w robocie ;) ) albo organizacji luźnej imprezki. Jedno i drugie sprawdzi się w tej roli podobnie, faktycznie Twoja propozycja pewnie "lepiej". Natomiast do słuchania muzyki nadają się tak samo - czyli wcale. I nie trzeba być audiofilem aby to stwierdzić. Wystarczy zakupić dobre używane stereo za ok 3 - 4 tyś i poglądy się zmieniają. Mówię wyłącznie z własnego doświadczenia. Kombinowałęm już z DACami i to znacznie lepszej klasy niż Logitech ale nie darmo świat wraca do płyty analogowej.

A tak konkludując wątek z mojej strony to jestem zwolennikiem twierdzenia "nie ważne co ładne, tylko to co się komu podoba".
 
Panowie, dzięki za cenne wskazówki. Poszukałem jeszcze informacji na temat możliwości odtwarzania muzyki w konfiguracji sieciowej żeby zobaczyć co jest do wyboru. Więc sprawa ma się następująco:

1. Odtwarzacze sieciowe. Producenci na których warto zwrócić uwagę:

- Pioneer N 30/50
- Denon 720AE
- Marantz NA 7004
- Squeezebox (trudno dostać)

2. Wzmacniacze stereo

- Yamaha R-N500
- Onkyo TX-8050

3. AVR

- Yamaha RX-V475
- Onkyo TX-NR626
- Denon AVR-X1000
- Marantz NR1403/NR1504

Jako że mniej zależy mi na kinie domowym, pomijając większą funkcjonalność, zrezygnowałbym z typowych AVR'ów.
Odtwarzacze sieciowe wydają się sensowną alternatywą ze względu na cenę/jakość.
Najlepiej jakościowo chyba wypadają Wzmacniacze stereo, natomiast jest droższe rozwiązanie bo wymagają jeszcze dokupienia głośników. W moim przypadku mógłbym wykorzystać te co mam, ale wtedy zostaję z bezużytecznym wzmacniaczem mcr-810.
Czy macie jakieś doświadczenia z którymś powyższych sprzętów?

Dzięki i pozdrawiam
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. video station samsung