Qnap & PC pod virtualki

dziadek-NET

Network Architect
Q's Professional
2 Styczeń 2016
511
21
18
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Witam

Posiadam już Qnap-a model TS-251 i cały czas myślę czy nie zmienić na większy model np. TS-453 lub TS-471
ale ceny TS-453 i TS-471 są zbyt wysokie.
Wczoraj zewnętrzny informatyk instalował u mnie program na wirtualce (xp) i mówi że jest bardzo fajny komputer z procesorem Intel E8500 za około 300zł brutto 12miesięcy gwarancji i systemem Win 7 Pro.
Co prawda przyznał ze bardzo szybko chodzi ten xp na tej virtualce, ale przecież system jest czysty i sam program fakturujący. A jeśli przyszło by instalować Win 7 na tym modelu TS-251 to jak czytam forum NAS sobie nie poradzi. Nawet dla TS-453 było by na styk a co z kolejnymi virtualkami ?

Teraz doszedłem do wniosku żeby Qnap-a zostawić na multimedia, kopie zapasowe, monitoring a dla virtualek przeznaczyć osobny mocny PC, co o tym myślicie ?
Ile virtualek można postawić na tych Pc-tach które wymieniłem ?

Moje typy:
* DELL 780 2x 3,16 GHz 6 MB DELL 780 SFF E8400 6MB 4GB/160 Win7Pro GW-12M FV
* Fujitsu E500 i3 4GB 3 MB Komputer Fujitsu E500 i3 4GB 250GB Windows 7 PRO
* LENOVO M90P i5 Komputer LENOVO M90P i5 2GB 160GB + GRATIS Win7 FV
* HP Compaq 8200 i5 4x 3,4 GHz 6MB Komputer HP Compaq 8200 i5 4x 3,4 GHz 6MB WINDOWS

Co sądzicie o takim rozwiązaniu, aby Nas odciążyć a dla virtualek przeznaczyć osobną maszynę z mocnym procesorem które są chyba w przystępnych cenach ?
Ale nie wiem jakie są ich parametry, wiadomo ram można zwiększyć, dodać dyski itp. ale jak reszta procesor, chipset itp ?
 
Generalnie ilość "wirtualek" będzie zależeć głównie od ilości RAMu oraz rdzeni/wątków procesora oraz OSów tychże wirtualek oraz aplikacji, które będą uruchomione, a także ilości użytkowników korzystających z tych serwerów.
Serię E8xxx bym zostawił w spokoju, jako, że to dobre i udane procesory, ale blisko 10 letnie z rodziny Core 2 Duo i Quad i zużywają dużo prądu, generują dużo ciepła a nie obsługują jeszcze hyperthreadingu (ale nadal są świetne w desktopach - sam używam E8400 i działa świetnie).
Dlatego rozpatrywałbym procesory z rodziny i5 choć osobiście wolałbym coś z Xeonów ew. i7.
Z powyższych modeli tylko HP spełnia minimalne oczekiwania, jako, że oprócz czterordzeniowego i5 ma jeszcze 8GB RAM. W przypadku Lenovo nie wiem czy ten i5 jest dwu, czy czterordzeniowy. Jeśli cztero to po dołożeniu RAMu również powinien być ok.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Czy na takim pc/serwerze można postawić ********* ?
Mam dylemat czy jest sens kupować TS-470 PRO za parę tysięcy czy kupić ten serwer:
Komputer HP Compaq 8200 i5 4x 3,4 GHz 6MB WINDOWS
i postawić na min ********* lub inny program (proszę o sugestie)

Rozsądek podpowiada żeby kupić PC który ma na dzień dobry procek i5 i legalny system Windows Pro + gwarancja 12 miesięcy za niecałe 750zł
w porównaniu do paru tysięcy za Qnapa bez gwarancji.

Pewnie można do tego PC wstawić kartę graficzną która pozwoli puszczać materiał 4k ?

Czy jest na rynku komercyjne oprogramowanie które zrobi z PC --> Qnap-a
Jak by się tak zastanowić to w przypadku Qnapa przepłacamy ze względu na oprogramowanie i zarazem otrzymujemy produkt którego nie możemy modernizować technicznie (zmieniać podzespołów) - czysto marketingowy ruch
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Generalnie to do ********* duzym powodzeniem cieszyl sie kiedys hp proliant n54l, wzglednie n40l. Na ceneo ceny kosmiczne, ale jak jeszcze o tym myslalem, to na ebayu w okolicach 700-800zl mozna bylo dostac z uk, a funt teraz tani...