Pomoc QNAP szyfrowany wolumin i FerroBackup system

newnas

Passing Basics
Beginner
25 Sierpień 2019
13
1
3
34
QNAP
null
Ethernet
null
Model serwera: QNAP TS-351 (RAID5) -- dyski Seagate IronWolf 3x6TB
Utworzyłem pulę pamięci w RAID5
Utworzyłem wolumin pełny (zarezerwowałem 20% na migawki i z tego co oglądałem w jednym z poradników to dobrze jest zostawić 5-10% puli pamięci niewykorzystanej) tak też zrobiłem więc z tych 80% zostawiłem jeszcze 10% i utworzyłem taki właśnie wolumin na ok. 7.5TB.
Dodatkowo zaznaczyłem opcję "szyfrowany wolumin" i nie wybierałem opcji "zapisz klucz szyfrowania". Po ponownym uruchomieniu QNAPa muszę za każdym razem podać hasło aby odszyfrować wolumin - dokładnie taki efekt chciałem osiągnąć.

Teraz chciałbym kupić licencję na Ferro Backup System i zainstalować go na Qnapie Instalacja Ferro Backup System na dysku NAS QNAP
Włączyłbym usługę ssh, zabezpieczyłbym sobie połączenie w ten sposób, że do połączenia ssh wymagany by był klucz prywatny + hasło do admina.
Tak naprawdę myślałem, że gdyby wszystko było dobrze skonfigurowane to po instalacji ferrobackupu mógłbym wyłączyć ssh i uruchamiać tylko w razie ewidentnej potrzeby. Ferrobackup byłby zainstalowany w kontenerze i tutaj pojawia się problem - na zwykłym linuxie bez szyfrowania dysku/partycji dodałbym w rc.local zeby ferrobackup wstał po starcie systemu, a w przypadku QNAP...

1) A jak to wygląda na qnapie z szyfrowanym woluminem? tzn. jak podam hasło do woluminu to zaczną mi dopiero wstawać usługi i ferrobackup się uruchomi?
czy po prostu po podaniu hasła będę musiał dodatkowo zalogować się przez ssh i uruchomić ferrobackup ręcznie? (bo podejrzewam, że tak będzie)
2) Czy po prostu zrobić jakiś wolumin nieszyfrowany na którym zainstaluje ferrobackup (o ile jest taka opcja wyboru), a kopie za pośrednictwem ferrobackupu zapisywać już na woluminie szyfrowanym i wtedy wystarczyłoby samo podanie hasła do woluminu?


3. Chyba, że jesteście w stanie dodatkowo polecić jakieś dobre sprawdzone systemu archiwizacji i backupu stacji roboczych i serwerów w tak niskiej cenie i dostosowane do QNAPA? Z ferrobackupu korzystałem kiedyś i jestem przyzwyczajony, był jak do tej pory prosty i niezawodny (więc myślę, że pozostanie przy nim mogło by być dobre).
 
no tak, ale jak to się ma w praktyce? jest opcja tak ustawic ze jak wpiszę haslo do odblokowania woluminu to wstanie mi usluga ferrobackupu? stad pytania w pkt 1 i 2, bo nie wiem jak to lepiej skonfigurować
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ferro backup
  2. klucz szyfrowania
  3. ferro