Qnap TS-128A SSD czy HDD?

Meriox

Passing Basics
Beginner
5 Październik 2018
19
5
3
42
QNAP
null
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Cześć,
Zakupiłem niedawno TS-128A. Wiem... wiem... zaraz mnie zganicie, że jednodyskowy ale nie jest przeznaczony do backupu.
Ściągam nim multimedia z kont premium (przez jDownloadera) a następnie udostępniam innym urządzeniom. Służy również jako serwer DLNA.
Pliki starsze niż 6-mcy są kasowane i zastępowane nowszymi materiałami tak ze nie zależy mi na dużej pojemności.
W związku z powyższym mam dylemat jaki dysk wybrać? HDD WD Red 2TB czy może jakiś SSD 980GB?
Czy w przypadku dysku SSD i utworzeniu na nim partycji wymiany wpłynie to na ogólną wydajność Qnapa?
Pomijam różnice transferach po LANie między SSD a HDD bo ograniczone jest to do 1000Mbps.
 
Wcześniej podobne zadania spełniał asus rt-ac56u z podpiętym pod USB dyskiem 500GB i spokojnie to wystarczało. Multimedia, które już przeglądnąłem lub przesłuchałem i mi się znudziły były wywalane.
W związku z tym SSD 980GB jeżeli chodzi o pojemność też byłby wystarczający. Pytanie tylko czy jest sens?
Czy SSD przyspieszy działanie systemu na QNAPie zauważalnie w stosunku HDD?
 
Myślę, że poniżej 600zł.
 
Aż sprawdziłem i rzeczywiście za Goodrama 960GB trzeba zapłacić 585zł. Szok. Całkiem niedawno tyle płaciło się za 240GB.
 
Adata na 3D Nand też jest e podobnej
Aż sprawdziłem i rzeczywiście za Goodrama 960GB trzeba zapłacić 585zł. Szok. Całkiem niedawno tyle płaciło się za 240GB.

Patriot i Adata na NAND 3D też są w podobnych cenach.
 
Odnośnie ADATA warto wiedzieć: Tak wygląda reklamacja w firmie ADATA

Ja wybrałem jako systemowy GOODRAM IRDM PRO ze względu na 5 lat gwarancji i brak limitu na TBW (Total bytes Written) oraz zastosowane kości Toshiba NAND FLASH w technologii MLC. Może nie jest najtańsza opcja ale zmniejsza ryzyko utraty danych.