Pomoc QNAP TS-231P Jestem zawiedziony i chyba zwrócę do sklepu

skystar

Nowy użytkownik
Noobie
30 Grudzień 2017
3
0
1
36
QNAP
TS-x31
Ethernet
1 GbE
Witam,

Od chyba 5 lat używam starego NASa DLINK DNS325 z 2 x WD GREEN2TB i nigdy z tym nasem nie miałem żadnych problemów. Nigdy nie straciłem danych i uruchomiony raz działał niedotykany, aż sam go nie zrestartowałem. Przyszedł czas na wymianę serwera i kupiłem TS-231P.

Żeby nie przedłużać przejdę od razu do tego co mi się nie spodobało po 2 dniach z tym urządzeniem.
Po pierwsze brak kontroli nad tym jak QTS rezerwuje miejsce na poszczególnych dyskach i co z nimi robi, np.

Chcę zwykły prosty wolumen (Static Single Volumen) ext4, wkładam na próbę dysk 500GB (dostępne dla użytkownika 460 GB), a po utworzeniu wolumenu QNAP rezerwuje sobie jeszcze jakieś ponad 30GB nie wiadomo na co i po co, do tego tworząc jeszcze na tym dysku z 5 partycji...
Do tego system rezerwuje sobie 16 GB na SWAP i nie można tego nigdzie w żaden prosty sposób zmienić, wyłączyć. Skoro nie korzystam z tych wszystkich multimedialnych funkcji urządzenia to dla mnie ten SWAP jest bezużyteczny, co więcej w RESOURCE MONITORZE widzę, że zarezerwowane ma 16 GB a w użyciu 0, to jakiś żart... To ze swapem udało się akurat obejść skryptem wykonywanym przy starcie i komendami swapoff i ręcznym usunięciu pliku qnap_swap w /share/CACHEDEV1_DATA/.swap/qnap_swap ale jak zobaczyłem, że kolejne ponad 30GB jest System Reserved to ręce mi opadły i nie chciało mi się już dochodzić o co z tym wszystkim chodzi. Pomijam już fakt, że autorun udało się uruchomić po wielu godzinach kombinacji i nie tak jak opisane jest to w wiki tylko poprzez wpis w /etc/conf/qpkg.conf i dopisanie tam [Autorun] i kilku innych linijek...

Pomijam już też fakt, że urządzenie uruchamia się z 5 minut, bo to jestem w stanie to znieść... Nie mam pojęcia dlaczego tak długo startuje ten system, skoro wszystkie zbędne aplikacje mam wyłączone i odinstalowane. Chyba tyle właśnie zajmuje mu utworzenie 16GB pliku SWAP, który ja i tak usuwam po uruchomieniu się systemu, bo nic innego mi do głowy nie przychodzi dlaczego tak długo wstaje ten system...

Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie miałem doczynienia z QTS i QNAP, kupiłem bo parametrami i osiągami odpowiadał moim potrzebom, transfery po sieci są ok, w trybie balance-rr dobrze to działa, podoba mi się ale wszystko inne mnie totalnie zniechęca do tego urządzenia.

Całkowicie dobił mnie fakt, że system nie wstanie bez dysku twardego systemowego, to jakaś kpina totalna wg mnie. Nawet nie chce mi się nawet myśleć co z wszystkimi ustawieniami i konfiguracją w sytuacji czy chęci wymiany 1 systemowego dysku twardego. W starym dlinku wyciągam dysk który chcę, zastępuję innym i wszystko działa dalej, nikt o nic nie pyta, ustawień żadnych nie tracę i całość zajmuje 200 sekund.

Taguję jako POMOC, bo może ktoś wytłumaczy mi jak zrobić, aby po włożeniu dyskow z dostępnymi dla użytkownika 2x1800GB tyle było do wykorzystania w QNAPIE i aby nie tworzył on po 6 partycji na każdym z tych dysków, nie rezerwował sobie po 40 GB na każdym dysku i nie tworzył kolejnych 16 GB SWAPU...

Aktualnie poddałem się i jutro pakuję to urządzenie i oddam do sklepu. Jedyne rozwiązanie jakie aktualnie widzę to zrobienie sobie własnego serwera na bazie OMV lub FreeNAS.

Pozdrawiam

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0404 Build 2017-12-13
Model serwera: QNAP TS-231P
 
Skoro nie podoba Ci się baza QNAPa to po co mamy się bawić w pingponga dalej ? ... litości!

zrób sobie sam nasa i baw się w zarządzanie, albo weź QNAPa czy innego NASa i żyj z tym.

Oznaczam jako ROZWIĄZANY bo problemu nie ma z NASem tylko z użyszkodnikiem.
 
zrób sobie sam nasa i baw się w zarządzanie, albo weź QNAPa czy innego NASa i żyj z tym.

Oznaczam jako ROZWIĄZANY bo problemu nie ma z NASem tylko z użyszkodnikiem.

Pierwszy post Admina w temacie i nazywa mnie użyszkodnikiem nie wiadomo czemu... Może jeszcze bana dasz za nieprzychylną opinię?

Staram się zrozumieć to urządzenie i mówię co mi się nie podoba jednocześnie zaznaczając, że zadowolony jestem z transferów jakie generuje to urządzenie po sieci i chciałbym je mieć w domu. Szczerze mówiąc przesiadając się na to urządzenie myślałem, że tego typu problemy tu nie istnieją i wszystko jest konfigurowalne wedle upodobań, a tu okazuje się, że nie.... Nie mam pojęcia dlaczego w tego typu urządzeniu nie ma możliwości utworzenia sobie wolumenów z pominięciem tych całych RAID Group, po co ten serwer chce mi odbudowywać macierz po wyciągnięciu dysku nr 2 skoro ja nie chcę, aby dyski były połączone w jakiejkolwiek macierzy tylko były zwykłymi pojedynczymi niezależnymi magazynami danych.

A czy to rezerwowane miejsce jest stałe w okolicach 40 GB? Czy jest rezerwowane procentowo? I dla dysku 2 TB będzie to (strzelam) z ~300GB? Jeśli byłoby to bez względu na pojemności dysku zawsze z ~40GB to jeszcze ujdzie ale jeśli liczone jest to procentowo od pojemności dysku to ja dziękuję za taki serwer.
 
Tworzę nowy wolumen jako zwykły Single Static Volumen, dla tego typu wolumenu migawki są wyłączone i nie jest rezerwowane żadne miejsce dla nich.
Spójrz na taki przykład:

Wkładam dysk SSD (80GB, miejsce dla użytkownika to jest 74GB) wkładam do QNAPA i tworzę zwykły Single Static Volumen i teraz:
Z 74 GB robi się do wykorzystania dla użytkownika 43.63 GB, bo 16 GB poszło na SWAP, którego użycie przez 2 dni wynosi 0MB i dla mojego trybu korzystania z urządzenia ten SWAP jest bezużyteczny, a jest po prostu zarezerwowany i aby wyłączyć trzeba kombinować brzydkimi skryptami, plus drugie z 16GB zarezerwowane przez system.

Wkładam 465 GB dla użytkownika w drugim dysku i znika na system files ponad 24GB i dla użytkownika pozostaje 441GB.

I pytam czy jak włożę swój 2TB dysk to qnap zje sobie z 100GB na swoje dane?
Tu jest chyba odpowiedź: What is System Reserved space?
Metadata 1% dla systemu ext4 plus kolejne 20GB dla qnapa... :/
 
Szczerze mówiąc przesiadając się na to urządzenie myślałem, że tego typu problemy tu nie istnieją i wszystko jest konfigurowalne wedle upodobań, a tu okazuje się, że nie....

Szczerze mówiąc dziwię się, że wchodząc w rozwiązanie zamknięte myślałeś, że wszystko będzie konfigurowalne wedle własnych upodobań :)
Sory, no bonus. Coś za coś.