Pomoc Qnap TS-251 do użytku domowego - chmura i backup

Hubalus

Nowy użytkownik
Noobie
16 Lipiec 2017
3
0
1
34
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Cześć,
jestem nowym użytkownikiem forum i za niedługo będę posiadaczem swojego pierwszego Qnapa.

Przejrzałem forum i pierwsze wrażenie to szok bo dla mnie Qnap miał być backupem i chmurą plików. Zamówiłem 2 dyski WD RED 3TB i teraz nie wiem czy nie zwrócić.
Wiem że nie będą spięte w RAID tylko dwa single i teraz na obu kopie robić? Pomóżcie mi jak to zorganizować, aby móc mieć w miarę możliwości bezpieczny choć jeden dysk z danymi, móc synchronizować 2-3 komputery PC Windows i 2 telefony na Androidzie bo chyba mnie nieco przerosła rzeczywistość.

Kopia zapasowa ma mi archiwizować zdjęcia, filmy i inne duże pliki. Dostęp do plików chciałbym mieć na wszystkich urządzeniach taki sam do tego samego.
Jak to ogarnąć zaraz przy konfiguracji.

Czy te 2 dyski 3TB to dobry układ?

Dziękuję za każdą odpowiedź i cierpliwość
Model serwera: QNAP TS-251 2x4GB RAM Crucial
 
Cześć
Czemu chcesz zwracać sprzęt skoro jeszcze go nie masz bo nie rozumiem?

1. Jak masz komputery w Windowsem to spokojnie wszystko sobie zsynchronizujesz dokumenty i mniejsze pliki z Qsync. Duże pliki proponuje trzymać na serwerze i podłączyć sobie folder jako dysk sieciowy.
2. Możesz zrobić dwa oddzielne dyski i robić backup z jednego na drugi - Backup jest przyrostowy. Tylko że to rozwiązanie nie uchroni Ciebie jeśli sprzęt trafi szlag to i dyski mogą paść np. po piorunie.
3. Nie wiem ile masz danych. Ja mam 3 x 2TB i jest OK.
 
Zamówiłem 2 dyski po 3 TB bo NAS miał zbierać i być kopią dla 1 PC i 1 laptopa. Później poczytałem że to i tak nie ratuje skóry i lepiej mieś SSD i HDD i w tedy działa sprawniej. Czytałem też że można jeden zużywać mniej przez zrobienie go bardziej backupem statycznym, a drugi do synchronizacji i funkcji chmury. Co sądzicie o takiej opcji?
Mam listwę antyprzepięciową, mieszkanie w bloku więc o negatywny efekt uderzenia piorunu nie martwię się za bardzo, choć wiadomo ryzyko jest zawsze.

Rozwiązanie jakim jest NAS polecił mi znajomy informatyk bo do tej pory korzystam z dysku zewnętrznego na USB, ale już jeden taki mi padł razem z 750GB danych nie do odzyskania :/
Teraz chcę mieć chociaż szansę na próbę odzyskania danych jeżeli syski będą połaczone przez SATA i jak będą w 2 kopiach.
Po lekturze forum zniechęciłem się do spinania w RAID :/ Ale może dokładnie opiszę jak chcę wykorzystywać NASa i liczę że mi pomożecie.

Na Qnapie chcę mieć po pierwsze zsynchronizowane dane z 2 komputerów tak aby móc mieć do nich dostęp z każdego miejsca z podłączeniem do internetu - coś ala dropbox.
Chcę żeby automatycznie raz na dzień wykonywał kopię dysków z danymi z komputerów i do tego synchronizował dane z 2 telefonów.
Ma być biblioteką, backupem i chmurą plików.

Poczytałem już trochę i Qsync i Qfile powinny dać radę. Pytanie jak skonfigurować NASa na początku? Uruchomić z 1 dyskiem a później dołożyć drugi? Jak ustawić ten backup - jaka apka?

Obecnie mam 1 TB dysku na lapku, 1 TB na dysku USB i po 2 TB spięte w RAID 1 na PCecie.

Piszecie też często że bacup robiće na dysku USB - ale taki zwykły marketowy czy jakaś kieszeń?
Czekam na Wasze sugestie żeby to dobrze rozegrać, a nigdzie lepiej zorientowanych osób niż tu chyba nie znajdę :)
 
Hej,

wszystko zależy od twojej paranoji ,masz nasa z dwoma dyskami:
  • jeśli nie masz potrzeby mieć dużo miejsca, to polecam RAID1 - jak coś się stanie z JEDNYM dyskiem to masz kopię na drugim
  • jeśli potrzebujesz więcej miejsca, to instalujesz dyski na pojedyńcze bez snapshotów itp rzeczy, cenne dane "kopiujesz" za pomocą HybridBackupStation na drugi dysk
Mega cenne dane powienieś mieć jeszcze kopie w chmurze albo na innym nośniku POZA QNAPem - czy to bedzie 120GB pendrive czy zwykły dysk wpinany na USB - nie wnikam - fizycznie odłączony od QNAP i schowany w szafie.

Listwa ? Nie, do NASa masz mieć UPSa - koniec dyskusji - jak ci prąd walnie w dwa dyski to nie masz nic.
Co do kopii zapasowej - jest to opisane na forum - nie będę się powtarzał , szukajka nie gryzie.

Co do clouda - sprawdź czy masz adres IP publiczny i pełny dostęp do routera.
 
3 TB mi wystarczą więc w zasadzie RAID 1 byłby jakimś rozwiązaniem, mogę z dysku usp zrobić coś ala sejf na najważniejsze dane. Jak będę mieć RAID1 to backup przyrostowy jest bez sensu chyba że na inny dysk poza Qnapa, tak?
Mam IP publiczny i ruter jest pod moją kontrolą. Czy bardzo skomplikowane jest stworzenie chmury z NASa?

Na UPSa muszę dozbierać, czy 300W wystarczy? Pewnie tylko na NAsa bo w PCcie mam zasilacz 550 W.
Dzięki za dotychczasową pomoc
 
Mam IP publiczny i ruter jest pod moją kontrolą. Czy bardzo skomplikowane jest stworzenie chmury z NASa?
Jeśli chodzi na wzór dysku google/drobbox, to taką funkcjonalność masz od razu przez przeglądarkę. Jeśli chciałbyś coś więcej to FTP (ale to podobno przestarzałe), to ustawienie VPN i mapowanie dysków sieciowych.
 
Jeśli chodzi na wzór dysku google/drobbox, to taką funkcjonalność masz od razu przez przeglądarkę. Jeśli chciałbyś coś więcej to FTP (ale to podobno przestarzałe), to ustawienie VPN i mapowanie dysków sieciowych.
Ewentualnie do połączeń przez przeglądarkę File Station a do synchronizacji na komputerach to Qsync.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
Dołączę się do tematu, zakupiłem też QNAP TS-251 mam tylko jedno pytanie, 4 GB ramu wystarczy jeżeli nie zamierzam raczej używać wirtualizacji? tylko plex, chmura, ściąganie plików (dużo plików jednocześnie ze względu na szybkie łącze) i cała reszta "normalnego" używania ?
mam niby niedrogie pamięci 4 GB po 80 zł ale nie wiem czy jest sens.. i jeszcze jedno pytanie jak mam standardową kość 2 GB to pójdzie 4+2 czy 2 GB do wywalenia?
 
4 GB ramu wystarczy jeżeli nie zamierzam raczej używać wirtualizacji
Tak.

jak mam standardową kość 2 GB to pójdzie 4+2 czy 2 GB do wywalenia?
QNAP działa tylko z pamięciami takiego samego rozmiaru. 4+2 nie zadziała, 4+4 zadziała


Czyli generalnie wsadzenie 8 GB oprócz wirtualizacji nic więcej nie wniesie w mojej pracy, prędkości, stabilności itp? pytam bo x-kom ma fajną promocję z wymontowanych laptopów 4 GB po 79 zł jedną już zamówiłem, i zastanawiam się nad drugą.. 2 GB Qnapa dostałem w cenie 1 GB ale widzę, że to i tak bez różnicy bo kość do kosza..: )
 
  • ·
  • TS-x73
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • 5.0.1.20230421@TS-473 / 5.0.0.1891 @TS-251A
Obecnie mam 1 TB dysku na lapku, 1 TB na dysku USB i po 2 TB spięte w RAID 1 na PCecie.

Piszecie też często że bacup robiće na dysku USB - ale taki zwykły marketowy czy jakaś kieszeń?
Czekam na Wasze sugestie żeby to dobrze rozegrać, a nigdzie lepiej zorientowanych osób niż tu chyba nie znajdę :)

Podpowiem z mojego krótkiego biginerskiego doświadczenia, żeby najlepiej :
- od razu podpiąć dyski w docelowej konfiguracji i założyć zasoby / foldery w docelowych dyskach. Bo wbrew pozorom przenoszenie tego później (po fazie testów) wcale nie jest takie łatwe i przyjemne
- po drugie od razu rozróżnić strukturę docelową (np jedna biblioteka) od przejściowej (dwa pc, trochę danych tu trochę tam itp)
Bo inaczej dużo czasu zajmuje uporządkowanie tego po fazie testów. Z czym wciąż sam walczę. (Patrz mój wątek w tym dziale).

Tapatalked via P9 EVA-L19
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ustawienie dysków