Recenzja QNAP TS-251+ wydajność i różnorodność dla domu i biura - Mój Mac Magazyn

amojmac.pl_wp_content_uploads_2015_10_QNAP_TS_251Plus.jpg


Dzięki uprzejmości wiodącego producenta dysków sieciowych i systemów wirtualizacji, firmy QNAP mamy możliwość testowania w naszej redakcji jako pierwsi w Polsce dysku sieciowego QNAP TS-251+ (Plus).

Pełną recenzję znajdziecie w grudniowym wydaniu Mój Mac Magazynu!

Według producenta, model ten dedykowany jest dla najbardziej wymagających użytkowników domowych oraz małych firm, ale moim zdaniem ten QNAP sprosta potrzebom wielu firm nawet średniej wielkości.

QNAP TS-251+ wyposażony jest w dwie kieszenie na dyski 3,5″ lub 2,5″. Dyski można wymieniać „na gorąco” podczas pracy systemu. Bezpieczeństwo danych zapewnia tryb RAID 1 (jednoczesny zapis na obu dyskach – lustrzane odbicie). W tym trybie przy awarii jednego dysku nie tracimy danych, a po wymianie uszkodzonego na nowy, dane na nim zostaną automatycznie odtworzone że sprawnego dysku. Oczywiście są dostępne inne tryby działania np. jak RAID 0 (połączenie objętości obu dysków) czy praca na dyskach widzianych osobno. Możemy używać dysków o pojemności nawet 8 TB, a gdy to będzie mało podepniemy zewnętrzne dyski przez porty USB 3.0 lub 2.0. TS-251+ współpracuje też z dodatkowymi obudowami RAID np.: QNAP UX-500P.

amojmac.pl_wp_content_uploads_2015_10_QNAP_TS_251Plus_z_C5_82_C4_85cza.jpg


Od poprzednika, modelu TS-251 (klasa średnia) odróżnia go mocniejszy czterordzeniowy procesor Intel Celeron 2 GHz i kolor obudowy. Obudowa oraz kieszenie na dyski wykonane są z czarnego mocnego tworzywa, ale ważniejsze jest to co w środku.

Poza mocnym procesorem wydajność zapewnia 2 lub 8 GB pamięci RAM, dwa gigabitowe porty Ethernet mogące pracować w trybie łączenia przepustowości oraz jednostka sprzętowa wpierająca transkodowanie wideo w czasie rzeczywistym i grafika Intel HD. Zapytacie po co układy graficzne i multimedialne w dysku sieciowym? Otóż jest on wyposażony w port HDMI dzięki któremu można oglądać filmy, prezentacje i inne multimedia bezpośrednio z dysku na telewizorze. Transkodowanie wideo w czasie rzeczywistym pozwala na przesyłanie np. do Apple TV via AirPlay strumieni z plików wideo zakodowanych w formatach nieobsługiwanych natywnie przez Apple TV. Wykorzystanie multimedialnych (i nie tylko) funkcji NAS QNAP ułatwia dołączony do zestawu pilot na podczerwień.

amojmac.pl_wp_content_uploads_2015_10_QNAP_TS_251Plus_pilot.jpg


Z ciekawostek warto wspomnieć o funkcji stacji monitoringu dla kamer IP. W cenie urządzenia mamy licencję na obsługę 2 kamer, ale TS-251+ poradzi sobie z nawet kilkudziesięcioma kamerami (jeżeli dokupimy licencje).

Wydajność sieciowa TS-251+ również osiąga maksymalne wartości. Przy jednoczesnym użyciu obu portów Ethenret (i wspierających takie połączenia switchy) uzyskujemy prędkość zapisu i odczytu danych ponad220 MB/s, a przy szyfrowaniu całej zawartości dysków za pomocą AES 256 bit zapis odbywa się z prędkością 178 MB/s, a odczyt 205 MB/s.

amojmac.pl_wp_content_uploads_2015_10_QNAP_TS_251Plus_pud_C5_82o.jpg


Na koniec warto wspomnieć, o narzędziach wirtualizacji wbudowanych w system QTS instalowany na dyskach QNAP. Dzięki wirtualizacji możemy na TS-251+ uruchamiać rożne systemy operacyjne jako wirtualne maszyny. Np. Windows lub rożne odmiany Linuxa.

Dodatkowe informacje o QNAP TS-251+ znajdziecie na na stornie producenta. Na razie niestety tylko po angielsku. Do opisu TS-251+ wrócimy w grudniowym wydaniu mój Mac Mac Magazynu po zebraniu większej ilości doświadczeń z normalnego użytkowania. Urządzenie dotarło do nas tydzień temu na kilka dni przed światową premierą.


Więcej o QNAP i zastosowaniu NAS w domu i firmie dowiecie się z serii artykułów, którą rozpoczynamy już w listopadowym numerze MMM.

(Źródło: Mój Mac Magazyn, Post QNAP TS-251+ wydajność i różnorodność dla domu i biura pochodzi z Mój Mac Magazyn.).
 
Witam,
czy ktoś się może orientuję jak ten nowy sprzęt TS-251+ ma się do urządzenia TS-253 PRO. Jakie są ewentualne różnice w zakresie prędkości zastosowanego procesora i wirtualizacji w zakresie sprzętowej akceleracji 2 i 3D?

Pozdrawiam
 
Kod:
https://www.qnap.com/i/useng/product/contrast.php?cp[]=148&cp[]=195

251+ ma odrobinę mocniejszy CPU, tak poza tym nie widzę różnicy.
CPU wygląda na taki sam, więc nie mam czego porównywać.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Tylko musisz wiedzieć ze QNAP bardzo mocno współpracuje z Intelem i efektem tego są często takie smaczki ;)
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
No tak - właśnie zastanawiam się nad zakupem, który z modeli kupić - chociaż ostatnio cena 253 PRO zrobiła się bardziej przystępna.
Dzięki za info i pozdrawiam.
A może ktoś słyszał o następcy TS-253 PRO, który by wykorzystywał procesor Quad-core 64-bit AMD 2.0GHz - bo chyba w tą stronę to pójdzie jeśli chodzi o lokalną wirtualizację z akceleracją @ i 3D??
 
Myślałem raczej o serii TS w wersji z dwoma dyskami. Chociaż jak można zauważyć nowe NASy z serii TS oparte o AMD nie posiadają złącza HDMI. Dla mnie idealnym rozwiązaniem było by urządzenie właśnie takie jak 253 PRO w wersji z procesorem AMD - czyli to co było wraz z akceleracją sprzętową 2 i 3D w wirtualizacji. Niestety chwilowo nie ma takiego rozwiązania a w zapowiedziach też nic nie widziałem.
 
A może ktoś słyszał o następcy TS-253 PRO, który by wykorzystywał procesor Quad-core 64-bit AMD 2.0GHz - bo chyba w tą stronę to pójdzie jeśli chodzi o lokalną wirtualizację z akceleracją @ i 3D??
Tak słyszałem i widziałem roadmap nowych modeli ale nie wiem czy mogę go zdradzać :)_
Nie ma tam tego CPU dla następcy 253Pro - jest inny (od Intela).

AMD jest w serii x63 ale nie ma w niej modeli dwuzatokowych.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
No to teraz niedyskretne pytanie - czy będzie sprzętowe wsparcie dla akceleracji 2 i 3D przy wirtualizacji i jaki to jest ewentualny horyzont czasowy - bo jak widać po wprowadzeniu obecnie modelu TS-251+ (parametry już w tym momencie przewyższają 253 PRO i widać na rynku również spadek ceny) to pewnie nastąpi to w niedługiej przyszłości.
 

Mogą Cię zainteresować