QNAP TS-351 czy TS-431p2

lukast

Entry Technician
Q Associate
16 Październik 2020
33
0
6
40
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Cześć,
Planuję zakupić swój pierwszy NAS - Wybór padł na QNAP.
Niedrogi NAS do użytku typowo domowego - i zastanawiam się pomiędzy modelami TS-351 a TS-431p2.
NAS musi mieć 3 lub 4 kieszenie na dyski (docelowo RAID5).
Na starcie planuję wrzucić 2 x 4TB WD Red, docelowo kolejne.
Który z tych modeli lepiej się sprawdzi ? Znam podstawowe różnice, ale ciekawi mnie:
1) Który w typowych zastosowaniach będzie szybszy (procesor Celeron w 351 vs arm w 431) ?
2) Czy któryś będzie cichszy lub mniej będzie sie grzał (będzie stał w szafce)
3) Może sa jakieś istotne rzeczy nie opisane przez producenta w specyfikacji, które moga przechylić szalę na jeden z tych modeli ?

Z góry dziękuję za wskazówki
PS: TS-431p2 bardziej mi się podoba - zwłaszcza że nie trzeba go rozkręcać by dorzucić lub wymienić dysk - ale znowu aż tak często się tego nie robi. z HDMI racze nie planuję korzystać. ciekawi mnie kwestia procesora - który lepszy ? Czy proces ma znaczenie w typowo domowych zastosowaniach ?
 
Niedrogi NAS do użytku typowo domowego - i zastanawiam się pomiędzy modelami TS-351 a TS-431p2.
a potem piszesz - noo bo chce postawić serwer pocztowy , to nie przejdzie.
prosze tu ładnie wypunktować, co chcesz robić na nasie.

2) Czy któryś będzie cichszy lub mniej będzie sie grzał (będzie stał w szafce)
oba mają wentylatory i muszą mieć przewiew, jak zamykasz go w szafce, to musisz mieć gdzieś dziure na wciąg powietrza.
Hałas zależy głównie od dysków - chyba że trafi ci się lewa sztuka obudowy co będzie wpadać w drgania.
 
Dziękuję za odpowiedź.
W szafce - ale z odpowiednimi dziurami na wentylację - ale oczywiście im mniej sie dany model "grzeje" tym lepiej.
Jeśli chodzi o zastosowania to głównie storage - bezpieczeństwo danych - zdjęcia, filmy.
Mam w domu 3 kamery ip - ale nagrywają na wewnętrzne karty SSD (128) - i to sie na ten moment sprawdza - używam softu dołączanego do kamery do przeglądania na telefonie - wiem że 351 ma jakieś wsparcie dla kamer - ale na ten moment nie jest to dla mnie ficzer kluczowy.
Serwer pocztowy raczej odpada - natomiast bawię sie tez w smart home - i być może kiedyś postawiłbym tam jakiś soft typu openhab lub coś na docker (ale z drugiej strony mam tez raspberry pi, więc nie podchodzę do tego tak że NAS musi być pełnoprawnym serwerem).
Ale może zapytam tak - czy na którymś z wymienionych modeli jakby co postawię pełnoprawną dystrybucję linux - np. mint czy ubuntu ?
Czy na któryms postawię serwer DNS - gdybym chciał sobie zrobić w domu priwatny dns tak by do każdego urządzenia nie uderzać po lokalnym IP ?

Pozdrawiam ! :)
 
jak chcesz wirtualizację, to jesteś skazany na qnapa z procesorem intela - wszystko inne odpada.
dockera możesz uruchomić na annapurnlabs - ale ilość dockerów na niego - jest dużo mniejsza niż na x86_64 (intel)
 
jak chcesz wirtualizację, to jesteś skazany na qnapa z procesorem intela - wszystko inne odpada.
dockera możesz uruchomić na annapurnlabs - ale ilość dockerów na niego - jest dużo mniejsza niż na x86_64 (intel)
A jaka jest różnica między tymi prockami (nie chodzi mi o architekturę) - w kwestii wydajności ?
Załóżmy że chcę wrzucić na dysk 10GB danych - czy któryś z tych NAS'ów będzie szybszy ? (zakładając taką samą ilośc ramu w obu) ?
 
A jaka jest różnica między tymi prockami (nie chodzi mi o architekturę) - w kwestii wydajności ?
https://nascompares.com/2018/06/24/...er-and-efficiency-when-buying-your-first-nas/

Dzięki, przeczytałem.
Nadal nie wiem co brac nie znając w pełni przyszłych potrzeb (nie przewidzę wszystkiego).
Pierwotnie już prawie kupiłem TS-431p2 - ale wychodzi na to że ten TS-351 to może być rozsądniejszy wybór.
 
tak, jest tylko jedno tycie ale, nie wiem czy na TS-351 można system postawić na M2 SSD (1 gen) , bo wolisz mieć odseparowane dane od systemu.
 
tak, jest tylko jedno tycie ale, nie wiem czy na TS-351 można system postawić na M2 SSD (1 gen) , bo wolisz mieć odseparowane dane od systemu.
No rozumiem - ale TS-431p2 w ogóle nie wspiera M2 - więc chcąc mieć system na SSD musiałbym włożyć jakiś dysk SSD normalny w kieszeń ? (jaka wielkość minimum ?)

W kwestii odesparowania danych od systemu - SSD daje szybkość - ale jaki wpływ ma to na bezpieczeństwo jeśli jest RAID (1 lub 5) ?
 
jakiś dysk SSD normalny w kieszeń
Zgadza się , minimum 256 GB , niżej nie schodź - nie warto.

W kwestii odesparowania danych od systemu - SSD daje szybkość - ale jaki wpływ ma to na bezpieczeństwo jeśli jest RAID (1 lub 5) ?
Sypnie ci się system ... i jesteś w czarnej doopie, bo masz dane na tym samym dysku. Musisz przewalić dane na bok, zainstalowac system, odzyskać konfig z backupu, przegrać dane z powrotem. Czas: parędziesiąt godzin - zależy od ilości danych.
Mając osobny dysk na dane, wzruszasz ramionami, przeinstalujesz sam system, przywraczasz konfig QNAPa z backupu i klikasz 3 razy żeby podpiąć dane z drugiego dysku. Voila! Czas: góra 45 minut.

Interesuje mnie tylko czas, bo techniczne jestem w stanie to sam zrobić, ale jak @Silas Mariusz powiedział , QNAP jest mega wygodny i za to płacę.
Jedna zatoka na system na starcie wydaje się droga, ale później wraca to wielokrotnie.


Zresztą ... kolega z pracy (korpo IT), do tej pory pluje sobie w brode że nie ma 3 dysku na system ... bo już mu się system rozjechał dwa razy i zmarnował weekend na zabawy w kopiowanie danych.
 
Ok, teraz rozumiem.
Ale jeśli mam system na jednym dysku i ten dysk stracę to musze system od nowa instalować.
Nie lepiej miec system też w raid ?
 
prawda ,ale jak skurwi ci się konfig , to masz to samo na obu dyskach.

co daje RAID ?
 
prawda ,ale jak skurwi ci się konfig , to masz to samo na obu dyskach.

co daje RAID ?
Szczerze to nie wiem do czego zmierzasz. Nie jestem specjalistą, więc poproszę o wyjaśnienie.
Z perespektywy laika mając np. raid 1 jesli jeden dysk mi sie spali to nie tracę danych (bo są na drugim) i dzięki raid mam do nich nadal dostęp.
Jeśli system operacyjny byłby w raid to nie straciłbym też plików systemowych.
Jeśli system operacyjny będę miał na osobnym dysku i ten padnie to musze stawiać go na nowo ?
Jesli tak nie jest to ponownie - prośba o wyjaśnienie.
 
Z perespektywy laika mając np. raid 1 jesli jeden dysk mi sie spali to nie tracę danych (bo są na drugim) i dzięki raid mam do nich nadal dostęp.
a) zabezpiecza przed awarią jednego (mocnoo generalizując) dysku (nie dotyczy JBOD i RAID0)
b) przyśpiesza odczyt
c) żaden RAID nie jest kopią zapasową!
 
Z perespektywy laika mając np. raid 1 jesli jeden dysk mi sie spali to nie tracę danych (bo są na drugim) i dzięki raid mam do nich nadal dostęp.
a) zabezpiecza przed awarią jednego (mocnoo generalizując) dysku (nie dotyczy JBOD i RAID0)
b) przyśpiesza odczyt
c) żaden RAID nie jest kopią zapasową!

Rozumiem.
Ale zakładając że mamy tylko 2 dyski i Raid 1 - jak to wtedy działa - jeśli jeden dysk ulegnie awarii to mam nadal dostęp do systemu operacyjnego NAS i danych czy nie ? Gdzie wtedy zainstalowany jest system ?
 
zakładając że mamy tylko 2 dyski i Raid 1
Tak - będziesz miał dalej dostęp do danych.
Czyli pliki systemu operacyjnego są na macierzy raid ? Właśnie do tego dążyłem - że wtedy nie musze stawiać systemu na nowo - jeśli natomiast mam system na osobnym pojedynczym dysku (nawet ssd) to jak ten padnie to tracę wszystkie ustawienia systemowe i musze go stawiac od zera.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts351
  2. qnap ts-431p2
  3. jdownloader2
  4. kopia plików systemowych
  5. szybkość dysku
  6. standby
  7. hałas