QNAP TS-351

newnas

Passing Basics
Beginner
25 Sierpień 2019
13
1
3
34
QNAP
null
Ethernet
null
Jestem zainteresowany zakupem QNAP TS-351-4G, ponieważ chciałem go użyć głównie do kopii zapasowych baz danych.

1. Czy serwer NAS będzie działał bez dysków M2? Czy dyski mogę dołożyć w późniejszym terminie - po konfiguracji serwera? Jakie kroki wtedy powinienem wykonać? Jest gdzieś jakaś instrukcja dołożenia dysku M2 i jego konfiguracji?

2. W jaki sposób skonfigurować podłączenie zdalnego pulpitu (w sieci lokalnej)? Chciałbym połączyć się z serwerem NAS, ponieważ nie będę miał do niego podłączonego monitora (monitor mogę podłączyć przez HDMI jedynie na czas początkowej konfiguracji).

3. W jaki sposób wykonujecie kopie baz danych z innego serwera na serwer NAS? Obecnie używam FerroBackupu, który pozwala mi na zrobienie kopii na inny serwer ale widziałem, że jest opcja instalacji Ferrobackupu na QNAPie i tam trzymanie kopii.

4. Czy QNAP TS-351-4G + 2x dysk SEAGATE IronWolf będzie głośny czy będzie z hałasem podobnie tak jak przy zwykłym PC? Chciałbym go zamontować w szafie RACK u siebie w biurze, ale nie chciałbym aby utrudniał mi pracę.

Dzięki.
 
1. Czy serwer NAS będzie działał bez dysków M2?
Tak.

Czy dyski mogę dołożyć w późniejszym terminie - po konfiguracji serwera? Jakie kroki wtedy powinienem wykonać? Jest gdzieś jakaś instrukcja dołożenia dysku M2 i jego konfiguracji?
Wyłącz NAS, włóż dyski (zakładając że są zgodne z nasem i jego listą kompatybilności), skonfiguruj i cześć

W jaki sposób skonfigurować podłączenie zdalnego pulpitu (w sieci lokalnej)?
NAS nie potrzebuje monitora/RDP itp bzdur , wszystko jest w instrukcji którą dostaniesz z nasem.

3. W jaki sposób wykonujecie kopie baz danych z innego serwera na serwer NAS? Obecnie używam FerroBackupu, który pozwala mi na zrobienie kopii na inny serwer ale widziałem, że jest opcja instalacji Ferrobackupu na QNAPie i tam trzymanie kopii.
Jedna z wielu opcji , jak backup Veeam, czy własne skrypty.

4. Czy QNAP TS-351-4G + 2x dysk SEAGATE IronWolf będzie głośny czy będzie z hałasem podobnie tak jak przy zwykłym PC? Chciałbym go zamontować w szafie RACK u siebie w biurze, ale nie chciałbym aby utrudniał mi pracę.
Jeśli masz szafę rack i narzekasz na hałas , to masz problem , bo racki daje się z dala od biura. Można je wytłumić ale kosztem przepływu powietrza.
Poza tym samego nasa raczej nie usłyszysz , tylko dyski.
 
Wyłącz NAS, włóż dyski (zakładając że są zgodne z nasem i jego listą kompatybilności), skonfiguruj i cześć.
Czyli podobnie jak w kompie, ok. Tylko zastanawia mnie czy to "skonfiguruj" jest takie proste jak na Windowsie, bo na Win to wiadomo diskmgmt.msc i tam w Zarządzaniu dyskami dodaje, ale mam nadzieje, że w NASie będzie też jakoś prosto to skonfigurować.

W jaki sposób skonfigurować podłączenie zdalnego pulpitu (w sieci lokalnej)?
NAS nie potrzebuje monitora/RDP itp bzdur , wszystko jest w instrukcji którą dostaniesz z nasem.
O widzisz, jest to mój pierwszy NAS stąd takie pytanie. A nie miałbyś jakiejś instrukcji podrzucić, abym mógł przeczytać sobie wcześniej z czym się to je?

3. W jaki sposób wykonujecie kopie baz danych z innego serwera na serwer NAS? Obecnie używam FerroBackupu, który pozwala mi na zrobienie kopii na inny serwer ale widziałem, że jest opcja instalacji Ferrobackupu na QNAPie i tam trzymanie kopii.
Jedna z wielu opcji , jak backup Veeam, czy własne skrypty.
Ok, czyli z Linuxa Slackware dam radę zrobić kopię baz danych? Jestem przyzwyczajony do FerroBackupu, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie bym to zmienił. Czas wszystkiego spróbować, a do QNAP przyciągnęły mnie migawki (reklama na niebezpieczniku :p). O zgrozo, ransomware mnie troszkę przeraża i obawiam się, że moja "firma" może być w dużym stopniu narażona na tego typu ataki.

4. Czy QNAP TS-351-4G + 2x dysk SEAGATE IronWolf będzie głośny czy będzie z hałasem podobnie tak jak przy zwykłym PC? Chciałbym go zamontować w szafie RACK u siebie w biurze, ale nie chciałbym aby utrudniał mi pracę.
Jeśli masz szafę rack i narzekasz na hałas , to masz problem , bo racki daje się z dala od biura. Można je wytłumić ale kosztem przepływu powietrza.
Poza tym samego nasa raczej nie usłyszysz , tylko dyski.
Nie narzekam na hałas, bo dopiero planuję zakup i myślałem właśnie żeby kupić małą szafkę rack. 10" albo małą wiszącą 19", jeszcze bym musiał dokładnie to wymierzyć.
Chcę to zamontować u siebie w biurze, więc nie mogę postawić tam NASa bezpośrednio na biurku, gdzie będą wszystkie bazy danych.
To pytanie, czy te dyski serwerowe będą głośniejsze niż w zwykłym kompie? I jeżeli nie szafa rack to w jaki sposób mam ochronić NAS przed dostępem osób postronnych? Chciałem po prostu zawiesić taką szafeczkę między półkami, podłączyć do uziemienia lub wyzerować i tam byłby tylko serwer NAS i nic więcej, ewentualnie jakiś UPS bym postawił do szafki lub poza szafką - mniej istotne.
Ewentualnie jaką szafę byś mi polecił - do biura, zamykaną - tak aby ograniczyć dostęp innych pracowników, osob postronnych? Domyślam się, że pewnie nic pancernego nie ma w sprzedaży, ale nie ukrywam dane są dla mnie ważne.

Podsumowując do takiego zastosowania jak serwer kopii zapasowych czyli kopiowanie baz z Linuxa Slackware i ewentualnie Win2k12 byś polecił tego NAS'a? Wszystkie bazy mają jakieś 20GB - codziennie kopia, sieć gigabitowa. Na początku zrobiłbym to w RAID1 ale dokupił później też 1 dysk 6TB i albo zrobił RAID5, albo ktoś tu doradzał w innym temacie - 2x RAID1? Jest też coś co powinienem przeczytać o NAS? Zacząłem od przeglądania wielu tematów na tym forum :D
 
bo na Win to wiadomo diskmgmt.msc
Skoro to znasz , to dasz rade...

FerroBackup dla qnapa wystepuje w kontenerze (co narzuca już 2GB ++).

Czas wszystkiego spróbować, a do QNAP przyciągnęły mnie migawki
Fajnie :) , jeśli nie miałeś styczności z NASem to polecam najpierw się pobawić na jakimś dysku ssd (potestować to co chce się ustawić) , a dopiero potem kopiować dane/wchodzić w produkcję.
Migawki potrzebują miejsca, weź to pod uwagę podczas zakupu dysków, muszą być prznajmniej o 50% ((bardzo z grubsza)) wieksze niż suma danych jakie chcesz trzymać na nasie.

O zgrozo, ransomware mnie troszkę przeraża i obawiam się, że moja "firma" może być w dużym stopniu narażona na tego typu ataki.
problemem są ludzie, nie urządzenia - zapoznaj się z PICNIC ;)

To pytanie, czy te dyski serwerowe będą głośniejsze niż w zwykłym kompie?
"Tak - będą, bo są serwerowe."
A tak na serio nikt tego nie mierzy , jak za głośno chroboce, to się reklamuje.

I jeżeli nie szafa rack to w jaki sposób mam ochronić NAS przed dostępem osób postronnych?
Sejf ...

podłączyć do uziemienia lub wyzerować
Chcesz zerować NASa , to lepiej nie miec wcale tego zerowania (mówimy o starych czasach) .. urządzenia mają być uziemione, kropka.

Chciałem po prostu zawiesić taką szafeczkę między półkami
A czemu by nie ? Do tego kensington do ściany i cześć.

Podsumowując do takiego zastosowania jak serwer kopii zapasowych czyli kopiowanie baz z Linuxa Slackware i ewentualnie Win2k12 byś polecił tego NAS'a?
Cokolwiek , byle na procesorze Intela (na army i inne taniości , nie masz czasu).

Popatrz na QNAP TS-451+ z 2 GB RAMu, przyjemny start.

Co do konfiguracji dysków w NAS , jest parę opcji, wyjdzie w praniu.

A nie miałbyś jakiejś instrukcji podrzucić, abym mógł przeczytać sobie wcześniej z czym się to je?
Łopatologicznie masz w instukcji : QNAP Szybka konfiguracja NAS :>

Co do szaf - długo montowałem LinkBasic 6U czy 27U i 42U, dość tanie i zawsze można ją wrzucić na szafę ;)
Parę razy montowałem nasa w szafce wieszanej , dziura z tyłu, drzwiczki lekko sie nie domykają, więc powietrze lata.
Co człowiek to koncepcja!


PS: Co ci ludzie mają z głośnością dysków , przecież jako na nich pracujesz to będą hałasować!
PS2: Win2k12 ? trąca myszką - uciekaj na Win2k16.
 
FerroBackup dla qnapa wystepuje w kontenerze (co narzuca już 2GB ++).
Myślałem, że troszkę mniej, ale to, że w kontenerze to wiem, na Linuxie też mam go w kontenerze.

I jeżeli nie szafa rack to w jaki sposób mam ochronić NAS przed dostępem osób postronnych?
Sejf ...
Tzn, nie bardzo sobie to wyobrażam, co prawda mam sejf, ale jest zbyt mały no i jakaś wentylacja xD

podłączyć do uziemienia lub wyzerować
Chcesz zerować NASa , to lepiej nie miec wcale tego zerowania (mówimy o starych czasach) .. urządzenia mają być uziemione, kropka.
Myślałem, że też tak można, skoro pojawiłoby się gdzieś napięcie na obudowie to wywali mi korki?

Chciałem po prostu zawiesić taką szafeczkę między półkami
A czemu by nie ? Do tego kensington do ściany i cześć.
Co do szaf - długo montowałem LinkBasic 6U czy 27U i 42U, dość tanie i zawsze można ją wrzucić na szafę ;)
Parę razy montowałem nasa w szafce wieszanej , dziura z tyłu, drzwiczki lekko sie nie domykają, więc powietrze lata.
Co człowiek to koncepcja!
Muszę jeszcze pomyśleć jak to rozwiązać, bo są to ważne dane, szafa rackowa jest naprawdę cienka, tak że jak ktoś chciałby ją rozwalić to bez większego wysiłku by to zrobił i wyjął NAS albo dyski z niego.

Podsumowując do takiego zastosowania jak serwer kopii zapasowych czyli kopiowanie baz z Linuxa Slackware i ewentualnie Win2k12 byś polecił tego NAS'a?
Popatrz na QNAP TS-451+ z 2 GB RAMu, przyjemny start.
A czym on się różni od tego 351? Procesorem? Mam tez określony budżet 850zł*2 na dyski + 1700zł na serwer i jakbym miał coś zmienić to albo nie wziąć jednego dysku (tymczasowo a potem dokupic). Więc nie wiem czy mimo wszystko warto zainwestować w ten 451??

PS: Co ci ludzie mają z głośnością dysków , przecież jako na nich pracujesz to będą hałasować!
Zadam może trochę dziwne pytanie, ale czy w tych NASach jest opcja ich usypiania? Np. ja NAS potrzebuje tylko pn-pt w godzinach 15-20, potem może on śmiało przejść w stan spoczynku :D

PS2: Win2k12 ? trąca myszką - uciekaj na Win2k16.
A ja za to słyszałem, że Win2k16 jest dość problematyczny i doradzali mi pozostanie na 2k12.
Co człowiek to koncepcja!
XD
@pigers
jeśli nie miałeś styczności z NASem to polecam najpierw się pobawić na jakimś dysku ssd (potestować to co chce się ustawić) , a dopiero potem kopiować dane/wchodzić w produkcję.

Obojętnie jaki SSD będzie kompatybilny z tym NASem? tzn. jak podłącze jakiś co nie jest kompatybilny nic mi się nie sypnie? I dlaczego doradzasz pierw na SSD? Mogę coś skopać z tym Seagate Ironwolfem przy złej konfiguracji?
 
Obojętnie jaki SSD będzie kompatybilny z tym NASem?
Większość tego co możesz kupić na rynku , nie jest na liście zgodności , a działa :D

tzn. jak podłącze jakiś co nie jest kompatybilny nic mi się nie sypnie?
Nie będzie działał poprawnie.

I dlaczego doradzasz pierw na SSD? Mogę coś skopać z tym Seagate Ironwolfem przy złej konfiguracji?
prędkość ! raz się przekonasz i zostaniesz , a trzeba być wygodnym!

A ja za to słyszałem, że Win2k16 jest dość problematyczny i doradzali mi pozostanie na 2k12.
Śmierdzi komuną, albo brakiem chęci do nauki.

adam może trochę dziwne pytanie, ale czy w tych NASach jest opcja ich usypiania? Np. ja NAS potrzebuje tylko pn-pt w godzinach 15-20, potem może on śmiało przejść w stan spoczynku
Jest , ale nie używaj , inaczej miałbyś dysk na usb .. a nie nasa.

Muszę jeszcze pomyśleć jak to rozwiązać, bo są to ważne dane, szafa rackowa jest naprawdę cienka, tak że jak ktoś chciałby ją rozwalić to bez większego wysiłku by to zrobił i wyjął NAS albo dyski z niego.
Jeśli masz TAKIE problemy, to polecam osobne pomieszczenie!
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Wentylacja