Pomoc QNAP TS-419P II - nie widzi macierzy RAID 0 z ważnymi zdjęciami

Tokepit

Passing Basics
Beginner
7 Wrzesień 2013
17
1
3
51
Gliwice
QNAP
TS-x19P II
Ethernet
1 GbE
Witam,
Bardzo proszę o radę co zrobić by mój QNAP TS-419P II zobaczył utworzoną na nim macierz RAID0 z ważnymi dla mnie zdjęciami.
Opis historii:
1. TS-419P II z 4 dyskami - w zatoce 1&2 były 2 dyski w macierzy RAID1 na której trzymałem zdjęcia dziecka i filmy dziecka od jego urodzenia, w zatoce 3&4 dwa dyski połączone w RAID0. NAS nazwany był ABC1 (nazwa przykładowa)
2. Coś mnie walnęło by z dysków z zatoki 1&2 utworzyć osobny NAS, zatem przegrałem wszystkie zdjęcia do folderu na dyskach 3&4 i wyjęłam dyski 1&2. NAS nadal widział poprawnie macierz z dysków 3&4 czyli kopie wszystkich ważnych zdjęć i filmów.
3. Z dysków 1&2 jak planowałem, utworzyłem w osobnym urządzeniu nowy dysk NAS
4. Po jakimś czasie musiałem odłączyć QNAPa od zasilania, przy okazji wyciągnąłem wszystkie dyski (czyli macierz RAID0 z zatok 3&4) i przedmuchałem wnętrze QNAPa by go trochę wyczyścić.
5. Przy tym postanowiłem jednak z powrotem do zatok 1&2 dołączyć dyski, które już zdążyłęm ustawić w innym NASie i utworzyć z tych dysków drugi RAID0.
6. Po włożeniu dysków do zatok 1&2 oraz 3&4 ("stary" RAID0 z ważnymi zdjęciami) i odpaleniu QNAPa okazało się że jakby jego zawartość się wymazała - nie nazywał się już ABC1 tylko żądał ponownej konfiguracji od zera...
7. Wyjąłem dyski z zatok 3&4 (RAID0 z ważnymi danymi) by nic im się nie stało i z dyskami 1&2 postawiłem QNAPa na nowo (z nową nazwą) tworząc z tych dysków "nową" macierz RAID0. Po wyłączeniu QNAPa włożyłem dyski 3&4 ("stary" RAID0 z ważnymi zdjęciami) mając nadzieję, że QNAP rozpozna je jak dawniej i będę miał dostęp do ważnych danych.
NIESTETY - system widzi dyski z zatok 1&2 (nowy RAID0) jednak nie widzi macierzy "starej" z ważnymi danymi (dyski oczywiście widzi).

Teraz MEGA prośba - co mogę zrobić by dyski 3&4 zostały rozpoznane jako stara macierz i bym miał dostęp do moich danych? Bardzo proszę o dokładne wskazówki ponieważ zdjęcia dziecka (z okresu 7 lat czyli od jego narodzin) są mega ważne i nie mogę ich stracić.
PS. wersja oprogramowania ro 4.0.2 - najnowsza.

Pozdrawiam
TokepitA to forum żyje w ogóle?
 
Ostatnio edytowane:
3. Z dysków 1&2 jak planowałem, utworzyłem w osobnym urządzeniu nowy dysk NAS

Czyli zostały one wyczyszczone - został na nich zainstalowany system itd.

4. Po jakimś czasie musiałem odłączyć QNAPa od zasilania, przy okazji wyciągnąłem wszystkie dyski (czyli macierz RAID0 z zatok 3&4) i przedmuchałem wnętrze QNAPa by go trochę wyczyścić.

Czy przez to mam rozumieć że QNAP został wyłączony funkcją zamknij/shutdown ? Każde inne zamknięcie jest niebezpieczne dla danych.


5. Przy tym postanowiłem jednak z powrotem do zatok 1&2 dołączyć dyski, które już zdążyłęm ustawić w innym NASie i utworzyć z tych dysków drugi RAID0.

Dyski z innego QNAPa nie zadziałają - trzeba na nowo przejść przez proces instalacji - od zera.


6. Po włożeniu dysków do zatok 1&2 oraz 3&4 ("stary" RAID0 z ważnymi zdjęciami) i odpaleniu QNAPa okazało się że jakby jego zawartość się wymazała - nie nazywał się już ABC1 tylko żądał ponownej konfiguracji od zera...

QNAP włączył się z wbudowanej pamięci - stwierdził że nie jest ustawiony, po czym zażądał konfiguracji od usera. Wynika z zdania powyżej.


7. Wyjąłem dyski z zatok 3&4 (RAID0 z ważnymi danymi) by nic im się nie stało i z dyskami 1&2 postawiłem QNAPa na nowo (z nową nazwą) tworząc z tych dysków "nową" macierz RAID0. Po wyłączeniu QNAPa włożyłem dyski 3&4 ("stary" RAID0 z ważnymi zdjęciami) mając nadzieję, że QNAP rozpozna je jak dawniej i będę miał dostęp do ważnych danych.
NIESTETY - system widzi dyski z zatok 1&2 (nowy RAID0) jednak nie widzi macierzy "starej" z ważnymi danymi (dyski oczywiście widzi).

Jak dla mnie trzeba podłączyć te dyski pod innego kompa i tam odzyskać dane .
Tylko zastanawia mi kto trzyma MEGA CENNE DANE na RAID 0 ! - od tego jest RAID 1,5, 10

Ktoś coś odzyskiwał z RAID 0 ?

PS: Tak żyjemy - mamy pracę i inne rzeczy do roboty - pamiętaj że tutaj pomagamy sobie z ludzkiej życzliwości, cierpliwości.
 
Czyli zostały one wyczyszczone - został na nich zainstalowany system itd.

Tak, zostały wyczyszczone.

Czy przez to mam rozumieć że QNAP został wyłączony funkcją zamknij/shutdown ? Każde inne zamknięcie jest niebezpieczne dla danych.

Dokładnie tak - shutdownem.


Tylko zastanawia mi kto trzyma MEGA CENNE DANE na RAID 0 ! - od tego jest RAID 1,5, 10

To miało być tylko na chwilę - planowałem utworzenie większego RAIDa5


PS: Tak żyjemy - mamy pracę i inne rzeczy do roboty - pamiętaj że tutaj pomagamy sobie z ludzkiej życzliwości, cierpliwości.
Dzięki :)

[/quote]
Brak znajomości urządzenia doprowadził do działania destrukcyjnego, niemniej Silas coś jeszcze poradził ...

Obawiam się, że masz rację. Gdzie ktoś coś poradził?Zastanawia mnie jedno - jeśli do zatok 3&4 gdzie był RAID0 z przegranymi zdjęciami, włożyłbym 2 inne dyski (mam jakieś starocie) i utworzy na nich RAID0 z takim samym udziałem (folderem) jak ten gdzie mam zdjęcia, a potem podmienił dyski na te "stare" ze zdjęciami - to czy QNAP je zobaczy? Bo może teraz po prostu nie ma zapisane "w pamięci", że w zatoce 3&4 były dyski RAID?
Swoją drogą to dla mnie dziwne - jeśli np. miałbym macierz RAID0 w QNAPie a potem on padł - to po przełozeniu dysków do innego QNAPa nie zobaczę tej macierzy?
 
8 Wrzesień 2013 o 12:54 - Silas Mariusz: odpalic serwera z dyskami 1 i 2
8 Wrzesień 2013 o 12:54 - Silas Mariusz: a kiedy wstanie wsunąć dyski 3 i 4
8 Wrzesień 2013 o 12:54 - Silas Mariusz: tyle

ale zaraz ... jak mam wykasowane dyski 1&2 gdzie była konfiguracja, to NAS sam zgadnie że tam na tych 3&4 jest RAID 0 wraz z całym parametrami ?? :O
Musze pożyczyć jakiegoś 4 dyskowego QNAPa i sprawdzić to .. bo aż nie wierzę !
 
Ach...teraz widzę ten chat...
na pierwszym woluminie siedzi konfiguracja nas, najprościej pozapinać jak było przed zmianami i odtworzyć kopię zapasową wykonanej konfiguracji systemu?
Odpowiadam: Generalnie choć tego NASa mam już jakiś czas nie znam się specjalnie na tym. Nie miałem pojęcia, że QNAP trzyma konfigurację na dyskach, myślałem, że zapisuje je w pamięci. W związku z tym żadnej kopii zapasowej konfiguracji nie robiłem bo nie miałem pojęcia że to kopia zapasowa ustawień konfiguracyjnych.

Następne:
odpalic serwera z dyskami 1 i 2
a kiedy wstanie wsunąć dyski 3 i 4

Nie wiem czy o to chodzi ale ja po odpaleniu QNAPa na dyskach 1 i 2 (tzn - postawieniu od nowa systemu i ustawieniu RAID0 (wcześniej przypominam był RAID1) wysunąłem je i na ich miejsce wsunałem 3 i 4 z nadzieją, że zobaczy ten RAID0 ale nie. Oczywiście z dyskami 1 i 2 (z nowo postawionym QNAPem) i dyskami 3 i 4 na swoim miejscu system nie widzi tej 3 i 4 w raidzie. Ja boje się czegokolwiek "przebudowywać" by nie usunąć sobie danych z tych dysków. Nie próbowałem zdaje się sytuacji, że wyciągam dyski 1 i 2 a zostawiam 3 i 4 ale może testowałem... Generalnie - dyski 3 i 4 nie są widziane jako żaden RAID - po prostu jaki 2 "niesformatowane" dyski...
podmontuje dodatkową przestrzeń i pewno będzie można przekopiować pliki

szczegółów niewiem, i też jestem ciekawy
Generalnie to na serio się zastanawiam czemu tak jest. Przecież w ten sposób zasymulowałem sytuację gdzie pada mój NAS i przekładam moje 2 dyski do innego 4 dyskowego NASa. Przecież to kurcze powinno od strzału zostać zobaczone...A może trzeba tylko jakąś operację zrobić?Słuchajcie, te 2 dyski, na których był RAID0 (ze zdjęciami) maja format plików EXT4 - czy moge zatem podłączyć je pod kompa z Window 7 x64 i system zobaczy tego RAID0?
 
Tak zamieszałeś, że po przeczytaniu już sam nie rozumiem co Ty właściwie zrobiłeś... Podłączanie dysków z raid'em pod Windows'a jest abstrakcyjnym pomysłem. A co do odzyskiwania samego RAID0 to już w ogóle. Skontaktuj się z supportem QNAP'a. Myślę, że tak będzie najlepiej.
 
Tak zamieszałeś, że po przeczytaniu już sam nie rozumiem co Ty właściwie zrobiłeś... Podłączanie dysków z raid'em pod Windows'a jest abstrakcyjnym pomysłem. A co do odzyskiwania samego RAID0 to już w ogóle. Skontaktuj się z supportem QNAP'a. Myślę, że tak będzie najlepiej.

Wiem, że namieszałem ale by to ująć krótko - miałem RAID1 w zatokach 1/2 i RAID0 w 3/4. Potem postawiłem system "od zera" (przez swoją głupotę) z RAID0 w zatoce 1/2 i myśląc, że RAID0 z zatok 3/4 będzie widoczny po staremu (udziały a co za tym idzie wszystkie dane jakie na niego skopiowałem). A tymczasem NAS widzi 2 oddzielne dyski zamiast RAID0. Czy można jakoś "odbudować" widok tego RAID0 włącznie z folderami (udziałami) jakie na nim stały przed całą tą mieszanina?

PS. Cytując pigersa:
"ale zaraz ... jak mam wykasowane dyski 1&2 gdzie była konfiguracja, to NAS sam zgadnie że tam na tych 3&4 jest RAID 0 wraz z całym parametrami ??"

dokładnie miałem nadzieję, że NAS sam zgadnie, że na dyskach 3 i 4 był postawiony RAID0 z udziałem "Piter" wszystkimi folderami jakie tam skopiowałem.
 
Mariusz, czy faktycznie jest tak, jak tu piszą, że QNAP trzyma ustawienia konfiguracyjne na jednym z dysków a nie w pamięci? Dla mnie to bez sensu bo jak coś trafi dysk 1 to znaczy że postawienie systemu na nowym dysku spowoduje, że żadne RAIDy w pozostałych zatokach, żadne udziały itp nie będą widoczne?
Pamiętasz kolejność dysków?
Tak - zatoki są numerowane a ja dysków 3 i 4 nie wyjmowałem z "sanek". Czy to robi różnicę, że wcześniej w zatoce 1/2 miałem RAID1 a teraz z tych samych dysków RAID0? Czy muszę przywrócić poprzednie ustawienia, tzn. poprzednią nazwę NASa, poprzednią konfigurację w zatoce 1/2?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. podłączanie dysków
  2. przywrócenie udziałów