Qnap TS-451 - czy warto kupić?

xittam

Nowy użytkownik
Noobie
24 Maj 2017
7
1
3
46
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam

Czytałem mnóstwo na temat nasów i mam mętlik w głowie. Chcę się pozbyć 6 dysków zewnętrznych [1 i 2tb] i dane z nich [w 90% filmy UHD, FHD, DVD] przerzucić do NAsa. Chcę go podpiąc przez amplituner do tv kablem hdmi. Wypatrzyłem TS-451 z 1gb za 1700zl w sklepie. Docelowo chcę go wyposażyć w 4x3tb hgst lub seagate ironwolf [dyski nas to dla mnie dziewicze pole]. Nie zamierzam zmieniać urządzenia przez najbliższe kilka[naście] lat. Proszę o podpowiedź czy warto inwestować w ten model. Wirtualizacje, kamery itp mnie nie interesują. Chcę mieć wszystko w jednym miejsce i mieć do tego dostęp - tyle.
pozdrawiam
 
dobry wybór - tylko nie rób żadnych rajdów , same gołe dyski w konfiguracji (single disk)
 
Chcę raidy, boję się o awaryjność dysków 3,4,6,8 itp. Mam sporo sentymentalnych vhs ripów i zapłakałbym się gdyby nagle zniknęły razem z dyskiem. Serio single?
 
jeśli kupisz dyski z tej samej serii,to dalej będziesz miał problem

sugeruje pseudo raid - dzienna kopia danych na inny dysk, a najlepiej raz na miesiąc wkładać osobny dysk po usb i tam mieć "cenne" dane zabezpieczone.
 
To mnie zaskoczyłeś, bo cel posiadania nas [przeze mnie] jest taki, żeby docelowo władować 4x8tb w raidzie6 i mieć w miarę spokój z wachlowaniem dyskami zewnętrznymi, bo zostawię sobie 1. I teraz nie wiem już sam...
 
@xittam Tu bardziej chodzi o to ze RAID to nie backup, smialo mozesz tworzyc RAID i Volumeny po 12TB ale nie oznacza to ze te dane sa bezpieczne wiec nalezy robic backup na zewnetrzny HD/inny NAS itp. Sam posiadam NAS 4x3TB ktory jest eksploatowany non stop, ale drugi NAS Asustora 3x6TB+pare single HD robi jaki BACKUP (8HD pomiesci) + Backup na zewnetrzny HD jednego Volumenu z Asustora. Tak wiec ogolnie kazde dane sa w 1-2 kopiach
 
No tak. Źle zrozumiałem, wiadomo że nawet w raid nic do końca nie jest bezpieczne. Offtop: chętnie zobaczyłbym na żywo jak się obsługuje serwer plików qnap/S u osoby z Krakowa - stawiam litr trunku.
 
Nie przypuszczałem nawet, że stworzono takie demo. Dzięki.
Podepnę się pod temat jeszcze a propos dysków. Dysk Seagate IronWolf, 3.5'' 4TB [ST4000VN008] koszt do 600zł, WD Red WD30EFRX 3TB do 600zł,
HGST ULTRASTAR 7K6000 4TB 900zł. Proszę o podpowiedź, który z wymienionych dysków przeznaczyć do nas. Skłaniam się w kierunku ironwolfów przez względ na cena/ilość gb. NAS nie będzie działał całą dobę.
 
Może i skonstruowane, ale "mój' będzie oszczędzany. Poza tym szkoda pieniędzy, energii i wydalanego CO2 w czasie, w którym w domu nikogo nie będzie czy w nocy kiedy śpimy czy też po prostu wtedy kiedy nie będzie potrzeby jego użycia.
Ostatni offtop: znalazłem za podobne pieniądze Asustor AS3104T za 1600zl. Dla niewymagającego użytkownika - czyt. bardzo początkującego jak ja - wybrać Qnap ts-451 czy Asustor AS3104T. Pieniądze prawie te same =/- 100zł. Zakup planuję za około 10 dni.