Pomoc QNAP TS-453B utrata dostępu w sieci lokalnej

bolek.kot

Nowy użytkownik
Noobie
3 Grudzień 2018
3
0
1
QNAP
TS-x53A
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Witam,

Problem jak w tytule.

W domowej sieci mam oprócz QNAP TS-453B również NAS WDEX2.
Łącze sie z nimi głównie poprzez laptopa z Win 10 Pro (lokalnie lub też zdalnie poprzez myqnapcloud/wdmycloud), sporadycznie również tablet/telefon.

2-3 dni temu straciłem nagle możliwość połączenia lokalnego przez przeglądarkę, zmapowane foldery sieciowe również znikły (chodzi o przeglądarki na Win 10 oraz foldery QNAPA jakie miałem zmapowane na laptopie) .

Co ciekawe (przynajmniej dla mnie jako totalnego laika) problem dotyczy:

1. tylko QNAP (WDEX2 "widać słychac i czuć" cytując klasyka - w tym również zmapowane foldery)
2. tylko dostępu z sieci lokalnej (dostęp do QNAP przez chmurę ma sie świetnie)
3. tylko dostępu poprzez przeglądarki jakie mam na Win 10 (trzy najbardziej znane) - te same przeglądarki łączą sie lokalnie przez urządzenia przenośne bez problemu.

Dzisiaj Win 10 zafundował mi jakąś aktualizacje i nagle wszystko wróciło do normy, udało mi sie zalogowac do QNAPa a tam czekała mnie z kolei jakas paczka z poprawkami do QTSa - kliknałem szybko żeby mieć to z głowy....i po restarcie Qnapa znowu wszystko wróciło do stany sprzed normy :) ...normalnie od zera do bohatera i z powrotem - w 10 min

Mam nadzieje że to jakas "oczywista oczywistości" ale ja sie czuje jak ostatni osioł.

Czy ktoś może pomóc?

Z góry dziękuje!

Pozdrawiam,


w uzpełnieniu, nie wiem czy to ma jakies znaczenie, router widzi Qnapa w sieci, Qnap ma trwale przypisane IP, pingowanie z laptopa potwierdza że jest łącznośc miedzy urządzeniami.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0776 (20181130)
Model serwera: QNAP TS-435B
 
a mozesz dobić się do Q za pomocą adresu IP/QNAP Finder'a ?

Qfinder'em skutecznie budze NAS'a , QF widzi też status Qnapa tzn online/offline - jednak cokolwiek więcej tędy chciałbym zrobić to rozbijam sie o haslo admina - byłem pewien że jest to hasło z jakiego korzystam przy logowaniu sie do Qnapa ale z jakiegos powodu nie działa, ani żadne ze starszych - w końcu uznałem że to musi być jakies inne hasło które wieki temu ustawiłem bo dlaczego to co działa z poziomu www miałoby nie działac przez QF? Spróbuje tą drogą.
Najprosciej bedzie zobaczyc z innego komputera. Moze to wina tego laptopa.
w sumie na to nie wpadłem :) załatwie od sąsiada latopa wieczorem i spróbuję równiez i tego.
 
ok, wczoraj nie udało mi sie załatwić innego komputera ale zainspirowany uwagą pigersa nt logowania sie poprzez QNAP Findera wróciłem jeszcze raz do klikania i udało mi sie dostac na QNAP przez QNAP Findera (tym razem bez wyskakującego okienka logowania a z przekierowaniem na standardowy login webowy qnapa. Co prawda dalej nie widze w sieci zmapowanych wczesniej udziałów ani samego QNAPA ale na razie da sie z tym żyć.

Tu przy okazji głupie pytanie : jaka jest różnica pomiędzy łączeniem sie poprzez wpisanie adresu IP przypisanego danemu urzadzeniu w sieci lokalnej a a jaka przez username.myqunapcloud.com ? Bo to pierwsze nie działa a to drugie (gdy loguje sie przez QNAP Findera w sieci lokalnej) doskonale?

Macie może pojęcie dlaczego tak może być? Co prawda "samo sie zepsulo" to i może "samo sie naprawi" :) ale to takie podejście w stylu "Bóg dał to Bóg wychowa" - może przy tej okazji jednak czegoś sie naucze.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. utrata połączenia w sieci lokalnej
  2. nie widać serwera w sieci lokalnej