Pomoc QNAP TS-453U - Brak zarządzania

attre

Nowy użytkownik
Noobie
15 Maj 2021
6
0
1
40
QNAP
TS-x53U
Ethernet
1 GbE
Cześć.
Wczorajszy dzień zaczął się od otrzymania powiadomienia na mail:
"Message: [Hardware Status] System fan 1 failed."
Zalogowałam się na maszynę...error jak error ... restart maszyny by docelowo ją wyłączyć i przedmuchać przeczyścić lub docelowo wymienić wentylator.
Po restarcie ( jeszcze bez otwierania maszyny) całkowicie straciłam do niej dostęp.
1) Adres IP się nie pinga .. rzut okiem na maszynę - Interfejs ethernet się nie podnosi.
2) Podłączenie moinitora+ klawiatury = odkrycie: system przywrócił się do ustawień fabrycznych.
3) Admin/admin - jestem zalogowana ... interfejsy ethernet leżą ... ifconfig - podniosłam, przypisałam IP - pinga się - ale nie ma żadnego zarządzania (qfinder nic nie znajduje / www nie odpowiada)
4) Spostrzeżenie - Urządzenie przy restarcie pika tylko raz ... = wniosek trzeba zrobić Firmware Recovery.
5) Wykonałam wszystko zgodnie z instrukcjami: Firmware Recovery - QNAPedia
6) Pika już 2x. Interfejsy sieciowe same wstają. Pobiera adres IP po dhcp ( do interfejsu bond0) Pinga się ...

Qfinder w dalszym ciągu nie znajduje urządzenia. Nie widać otwartych usług na portach
Kod:
Nmap scan report for INTRA84.xxxx (10.170.254.84) 
Host is up (0.000079s latency). 
PORT     STATE  SERVICE 
8080/tcp closed http-proxy 
MAC Address: 00:00:00:00:05:09 (Xerox) 

Host is up (0.000074s latency). 
PORT   STATE  SERVICE 
80/tcp closed http 
MAC Address: 00:00:00:00:05:09 (Xerox) 

Nmap done: 1 IP address (1 host up) scanned in 0.63 seconds

Wersja oprogramowania Firmware: F_TS-X53U_20141125-1.2.8 - po Recovery.
Model serwera: QNAP TS-453U
 
Przy pomocy rufus'a utworzyłam bootowalny dysk USB z obrazu F_TS-X53U_20141125-1.2.8
QNAP się uruchamia - ale zachowuje się dokładnie tak samo jak ten bootowany z pamięci wewnętrznej.
Po ssh nie da się dostać, a polecenie
# hal_app --se_sys_set_mac obj_index=0,value=00:08:9B:12:34:56 // oczywiscie z moim mac adresem //
Niestety zwraca błąd - brak pliku ethtool
Wygląda na to że obraz który instaluje nie jest kompletny.
Po przeprowadzeniu recovery nie ma obecnego katalogu /usr

Znalazłam takie coś:
plexinc/qnap-chroot
wrzuciłam brakujący katalog z plikami - polecenie zmiany MAC adresu wykonało się.
Restart maszyny - katalog znikł ... !

chciałam uruchomić polecenie /etc/init.d/update.sh z upgradem ...
Krzyczał że nie ma pliku "missing libuLinux_Util.so.0" //tak tak nie ma całego katalogu ...
Wgrałam ponownie pliki z magicznego katalogu.
Jednakże ten okazuje się zbyt krótki

I teraz coś co przeszło mi przez myśl o czym w sumie nie napisałam wcześniej.
Wszystkie operacje przeprowadzam na wypiętych dyskach które stanowią macierz danych. ( tak mówi instrukcja recovery)
Mam wpiętą tylko pamięć wewnętrzną na system i USB - bootowalny pendrive.
W BIOS wybieram z czego ma sie uruchomić.
 
Wszystkie operacje przeprowadzam na wypiętych dyskach które stanowią macierz danych. ( tak mówi instrukcja recovery)
Mam wpiętą tylko pamięć wewnętrzną na system i USB - bootowalny pendrive.
W BIOS wybieram z czego ma sie uruchomić.
To dobrze !

Przy pomocy rufus'a utworzyłam bootowalny dysk USB z obrazu F_TS-X53U_20141125-1.2.8
błąd - masz tam wgrać damn small linux bądź ubuntu live i do tego wypalonego obrazu dorzucić plik z firmware recovery
i za pomoca niego wrzucić firmware na pamięc wbudowaną QNAP (DOM)

upload_2021-5-15_16-4-38.png


i tak dalej

czy tak zrobiłaś ?


zawsze pozostaje męczenia producenta : Portal serwisowy - QNAP
 
Przy pomocy rufus'a utworzyłam bootowalny dysk USB z obrazu F_TS-X53U_20141125-1.2.8
błąd - masz tam wgrać damn small linux bądź ubuntu live i do tego wypalonego obrazu dorzucić plik z firmware recovery
i za pomoca niego wrzucić firmware na pamięc wbudowaną QNAP (DOM)

36943.png


i tak dalej

czy tak zrobiłaś ?
[/QUOTE]
1) Wykonałam wszystko zgodnie z instrukcją recovery - wgrałam system na flash - i tu problem ( niekompletne pliki i brak uruchomionych usług do zarządzania)
2) Wgrałam system QNAP na USB i zabotowałam z niego ( tak by wykluczyć problem z panięcią wewnętrzną) - problem ten sam.
i teraz .... wgrałam inny firmware do wersji F_TS-X53_ a nie F_TS-X53U i tu ruszył. Nawet update sobie zrobił ...
Prosi o dyski ... tyle że na moich dyskach są dane ... boję się że mi je sformatuje ... lub w jakiś inny sposób stracę te dane :/

zawsze pozostaje męczenia producenta : Portal serwisowy - QNAP
Niestety odpowiedzą dopiero w poniedziałek :(
 
Problem polega chyba na tym że plik F_*.img dla wersji TS-453U jest nie komplenty.
Gdy zainstalowałam dla wersji TS-453 Series - mój qnap pojawił się jako TS-453 Pro. Niestety po uprade ( auto ) qfinder już go nie znajdywał. IP nadałam ręcznie. Dostęp przez www jest.
Obawiam się jednak czy jeśli wersja systemu na dyskach nie jest zgodna z wersją systemu w systemie startowym to czy
1) Uruchomi się poprawnie
2) Nie ubije jakiś danych w systemie na dysku

Może ktoś próbował ? A może jest inna wersja bardziej zbliżona i kompatybilna ?
A może ktoś dysponuje jakimś starszym obrazem?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-X53U
  2. damn
  3. Qnap TS-453U
  4. Message: [Hardware Status] System fan 2 failed