QNAP TS-653B vs 16GB RAM

k8chu1

Passing Basics
Beginner
9 Czerwiec 2017
25
3
3
QNAP
null
Ethernet
null
Do TS-653B można włożyć z powodzeniem 16GB RAM (2 x 8GB) i działa.
Używam pamięci Kingston KVR16LS11/8 (8GB SODIMM DDR3L 12800 CL11).

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3 Build 20170606
Model serwera: QNAP TS-653B-4G
 
Do TS-653B można włożyć z powodzeniem 16GB RAM (2 x 8GB) i działa.
Używam pamięci Kingston KVR16LS11/8 (8GB SODIMM DDR3L 12800 CL11).

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3 Build 20170606
Model serwera: QNAP TS-653B-4G
A do ts251?

Wysłane z mojego PE-TL10 przy użyciu Tapatalka
 
Do TS-653B można włożyć z powodzeniem 16GB RAM (2 x 8GB) i działa.
Używam pamięci Kingston KVR16LS11/8 (8GB SODIMM DDR3L 12800 CL11).

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3 Build 20170606
Model serwera: QNAP TS-653B-4G


Cześć mam pytanie odnośnie twojego rozwiązania, zakupiłem taki sam nas 6 zatokowy z 4gb ram, chciałbym się dowiedzieć jak te 16gb po upgradzie jest przez ten NAS wykorzystywane w pełni? Tzn:
- ile ramu max jest w stanie zaadresować i jak to jest w praktyce czy udało ci sie zapchać RAM praktycznie do pełnej pojemności?
- czy ta zmiana miała w jakimkolwiek stropniu wplyw na pracę i wydajność NASa?
- czy ten upgrade był warty kupna 16gb lub lub czy wystarczyłoby 8gb jak to jest w specyfikacji dla Celerona?
- ile wirtualnych maszyn możesz uruchomić jednocześnie (dla 8gb producent podaje że powinny być aż 2 wirtualki)?
 
Cześć mam pytanie odnośnie twojego rozwiązania, zakupiłem taki sam nas 6 zatokowy z 4gb ram, chciałbym się dowiedzieć jak te 16gb po upgradzie jest przez ten NAS wykorzystywane w pełni? Tzn:
- ile ramu max jest w stanie zaadresować i jak to jest w praktyce czy udało ci sie zapchać RAM praktycznie do pełnej pojemności?
Całe 16GB. Nie miałem nigdy całej pamięci RAM zapełnionej. Po zapchaniu powinien używać swapa jeżeli jest skonfigurowany.

- czy ta zmiana miała w jakimkolwiek stropniu wplyw na pracę i wydajność NASa?
Nie.

- czy ten upgrade był warty kupna 16gb lub lub czy wystarczyłoby 8gb jak to jest w specyfikacji dla Celerona?
To już sam musisz sobie odpowiedzieć. Jeden za odpalenie jednej dodatkowej maszyny wirtualnej/czegoś innego będzie w stanie zapłacić za dodatkowe 8GB każdą kwotę a inny nie.

- ile wirtualnych maszyn możesz uruchomić jednocześnie (dla 8gb producent podaje że powinny być aż 2 wirtualki)?
Tylę ile starczy zasobów? Przykładowo uruchomiłem jednoczesnie 5 x Windows 7 (1 x CPU + 1GB RAM) + Ubuntu (1 x CPU + 1GB RAM). Zajęte było ~45% RAMu.
Większym ograniczeniem będzie pewnie dość słaby procesor gdyby każda wirtualka potrzebowała mocy do jakichś tam obliczeń.
 
Wytłumacz mi jeszcze jak wg. Twojej wiedzy Celeron radzi sobie z tymi 16gb ramu, gdy w specyfikacji jest wymienione ze możne obsłużyć tylko 8gb? Jak to działa? Próbowałem znaleźć info w sieci lecz bezowocnie na tą chwilę.
Niestety w sieci znajduję też sprzeczne informacje z tą którą podałeś i pewnie to wynika z niewiedzy tamtych osob, jak możesz rozwiń ten temat.

Pytanie z innej beczki czy używasz karty rozszerzeń z dyskami ssd w tym sprzęcie, a jeśli nie to czy rozważasz zakup takowego rozwiązania w przyszłości, aby móc jeszcze lepiej wykorzystać możliwości zamontowanej większej ilości ram? Czy nie będzie to miało znaczenia w Twoim przypadku?
 
Wytłumacz mi jeszcze jak wg. Twojej wiedzy Celeron radzi sobie z tymi 16gb ramu, gdy w specyfikacji jest wymienione ze możne obsłużyć tylko 8gb? Jak to działa? Próbowałem znaleźć info w sieci lecz bezowocnie na tą chwilę.
Niestety w sieci znajduję też sprzeczne informacje z tą którą podałeś i pewnie to wynika z niewiedzy tamtych osob, jak możesz rozwiń ten temat.
Prawdopodobnie to zasługa PAE (powinien obsłużyć do 64GB). Można by pewnie znaleźć czy jądro zostało skompilowanie z obsługą Physical Address Extension. Nie robiłem jednak tego. Działa, to działa :).

Pytanie z innej beczki czy używasz karty rozszerzeń z dyskami ssd w tym sprzęcie, a jeśli nie to czy rozważasz zakup takowego rozwiązania w przyszłości, aby móc jeszcze lepiej wykorzystać możliwości zamontowanej większej ilości ram? Czy nie będzie to miało znaczenia w Twoim przypadku?
A w jaki sposób dyski SSD miałyby lepiej wykorzystywać pamięć RAM? Wg mnie jedno z drugim nie ma większego/istotnego związku.

Używam karty QM2 z NVMe i interfejsem 10GbE. Dyski M.2 pracują w RAID1 i robią jako cache dla RAID6 (na dyskach SATA).